ro

 

Societate
10 Iulie, 2026 / 15:36
/ 22 Martie, 2023

Peste 60% din localităţile Republicii Moldova au acces la apă potabilă

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 mar. /MOLDPRES/. În anul trecut au avut acces la sistemele publice de alimentare cu apă 918 localităţi, inclusiv 54 de municipii şi oraşe şi 864 de localităţi rurale, ceea ce constituie peste 60% din localităţile ţării. Datele au fost făcute publice de Agenția Națională pentru Sănătate Publică în contextul marcării Zilei Mondiale a apei, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, numărul populaţiei conectate la serviciul public de alimentare cu apă constituie 2,2 milioane de persoane, ceea ce reprezintă 85% din populaţia ţării. Acces la sisteme publice de alimentare cu apă au 98% din populaţia care locuiește în mediul urban şi 68,8 % din populaţia din mediul rural.

În acest an Ziua Mondială a apei are genericul „Accelerează schimbarea” și evidențiază rolul vital în luarea de măsuri cât mai urgente pentru a aborda criza globală a apei și a celor 2,2 miliarde de oameni care trăiesc fără acces la apă potabilă.

La nivel global, una din patru persoane nu are acces la apă potabilă sigură. Se estimează că 829 000 de oameni mor anual din cauza diareii ca urmare a consumului apei potabile nesigure și sanitației inadecvate. Se estimează că trei din 10 persoane sau 2,3 miliarde de oameni din întreaga lume nu au instalații de spălat pe mâini cu apă și săpun acasă, inclusiv 670 de milioane de oameni care nu se pot spăla deloc pe mâini. Aproape jumătate din școlile din lume nu au servicii de igienă de bază.


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Recrutarea funcționarilor publici va fi modernizată printr-un sistem semicentralizat

/ Acum 21 ore

SATUL EUROPEAN // Primărie renovată și drumuri modernizate pentru locuitorii comunei Ciocîlteni

/ Acum 22 ore

Noile mecanisme de sprijin pentru agricultură, prezentate fermierilor din întreaga țară

/ Acum 22 ore

Prejudiciu de aproape un milion de lei în dosare de escrocherie. Poliția a dejucat 136 de tentative în ultimele 24 de ore

/ Acum 22 ore

Conexiunea rutieră dintre Hâncești, Leova și Cahul, modernizată. Lucrările au fost inspectate de ministrul Infrastructurii

/ Acum 23 ore

Amenzi de până la 10 mii de lei pentru încălcarea regimului speciilor invazive

/ Acum 1 zi

Un bărbat din Ungheni a fost condamnat la 20 de ani de închisoare după ce a omorât cu deosebită cruzime o femeie

/ Acum 1 zi

Elevii pasionați de domeniile STEM pot beneficia de burse internaționale

/ Acum 1 zi

FOTO // Vapori de mercur confirmați într-un depozit din Goian. Dosarul va fi transmis Procuraturii după finalizarea investigațiilor

/ Acum 1 zi

FOTO // Tinerii încorporați în Armata Națională au depus jurământul militar în garnizoana Chișinău

/ Acum 1 zi

Reguli noi pentru piața auto: vehiculele și piesele auto vor fi supuse unor noi reguli de omologare înainte de a ajunge pe piață

/ Acum 1 zi

VIDEO // Polițiștii din Bălți au prevenit două escrocherii și au împiedicat pierderea a circa 200 de mii de lei

/ Acum 1 zi

UE va finanța crearea a cel puțin patru case comunitare pentru copiii cu dizabilități severe din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

VIDEO // Trei persoane au fost reținute într-un dosar de trafic de droguri în Chișinău