ro

 

Societate
13 Iunie, 2026 / 21:16
/ 06 Iulie, 2021

Ploile torențiale de luni au inundat mai multe gospodării din sudul și centrul țării

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 6 iul. /MOLDPRES/. Pe parcursul serii de ieri angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au intervenit pentru pomparea apei din mai multe gospodării ale raioanelor Basarabeasca, Ialoveni, Ștefan Vodă, Anenii Noi, Strășeni, Căușeni, dar și din municipiul Chișinău, comunică MOLDPRES.

Potrivit inspectoratului sus-numit, salvatorii au intervenit cu tehnică specială și motopompe și au efectuat lucrări de defrișare a arborilor căzuți în urma vântului puternic.

De asemenea, ei au săpat canale de scurgere a apelor pluviale pentru prevenirea subinundării anumitor zone aflate în pericol. În orașul Căușeni pompierii au fost solicitați pentru evacuarea nămolului și a apei din gospodării de pe două străzi, iar în raionul Ștefan Vodă - în localitățile Copanca și Răscăieți. A fost necesară intervenția salvatorilor și în comuna Ruseștii Noi, Ialoveni, dar și pe mai multe adrese din orașul Anenii Noi. 

Pentru prevenirea inundațiilor, angajații IGSU au efectuat lucrări de pompare în orașele Durlești și Codru din municipiul Chișinău. În total, pentru eliberarea gospodăriilor de apă, salvatorii au intervenit în 33 de situații. 

foto: IGSU


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Avertizare hidrologică: risc de viituri rapide și inundații locale în urma precipitațiilor abundente

/ Acum 1 zi

FOTO // Accident grav în Ungaria: microbuz înmatriculat în R. Moldova, implicat într-o coliziune soldată cu opt decese

/ Acum 1 zi

Ploile torențiale fac ravagii: salvatorii intervin în zeci de locații din țară

/ Acum 1 zi

Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Documente și mărturii despre deportări și foamete, prezentate la Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”

/ Acum 1 zi

Escrocii continuă să facă victime. În ultimele 24 de ore, poliția a înregistrat 22 de cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste 3 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”

/ Acum 1 zi

Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă

/ Acum 1 zi

Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative

/ Acum 1 zi

Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier

/ Acum 1 zi

Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii

/ Acum 1 zi

Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor

/ Acum 1 zi

Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil

 


 
/ Acum 22 ore

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice

/ Acum 22 ore

UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”

/ Acum 22 ore

Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”

/ Acum 23 ore

BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea

/ Acum 23 ore

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”

/ Acum 23 ore

Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ Acum 1 zi

Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”

/ Acum 1 zi

FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului

/ Acum 1 zi

Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA

Vezi mai multe