ro

 

Societate
11 August, 2026 / 17:41
/ 27 Septembrie, 2022

Poliția a inițiat o campanie de informare și prevenire a furturilor din automobile

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 27 sep. /MOLDPRES/. Poliția capitalei a inițiat astăzi o campanie de informare și prevenire a furturilor din automobile. Acțiunea se desfășoară sub genericul „Un cetățean informat – un cetățean protejat”, transmite MOLDPRES.

Șeful adjunct al Direcției de poliție a municipiului Chișinău, Tudor Borș, a specificat că, de la începutul acestui an, s-au înregistrat peste 180 de furturi din automobile, cu 42 mai mult decât anul trecut.

„Vedem că numărul acestui tip de infracțiune este în creștere, de aceea ne dorim să informăm populația despre măsurile de prevenție. Acțiunea este organizată de Poliția capitalei, în parteneriat cu câteva companii petroliere din țară, astfel încât informațiile vor fi plasate la intrarea și ieșirea din benzinării pentru a fi vizibile pentru șoferi”, a spus Tudor Borș.

În cadrul campaniei, oamenii legii vor informa șoferii despre respectarea măsurilor de securitate pentru a evita cazurile de furt. „Recomandăm persoanelor să nu lase bunurile la vedere, să se asigure mereu că au încuiat automobilul, să-l parcheze într-un loc special amenajat sau la un loc iluminat și să se asigure că a inclus sistemul de semnalizare. Totodată, cetățenii care observă persoane suspecte în apropierea automobilelor sunt rugați să apeleze poliția. De asemenea, pe durata campaniei vor fi organizate razii pentru a preveni infracțiunile”, a afirmat sursa citată.

Campania de informare și prevenire a furturilor din automobile se va desfășura timp de două luni.

Conform oamenilor legii, 70% dintre furturile din automobile sunt descoperite. Suspecții, găsiți vinovați de comiterea faptei, riscă amendă sau până la trei ani de închisoare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Vreme caniculară pe 11 august. Temperaturile vor ajunge la +35 de grade

/ Acum 23 ore

Gheorghe Hajder: „Chișinăul nu va rămâne fără apă, chiar dacă debitul Nistrului va fi redus”

/ Acum 23 ore

VIDEO // Organizațiile necomerciale pot accesa 750.000 de lei pentru proiecte în turism

/ Acum 1 zi

Peste 15 000 de persoane, angajate prin intermediul ANOFM. Natalia Plugaru: „Vom extinde serviciile de ocupare, pentru ca fiecare cetățean să poată beneficia de un loc de muncă”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova găzduiește Tabăra Francofonă Internațională: evenimentul reunește elevi și profesori din nouă țări

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 2 000 de militari vor defila de Ziua Independenței în PMAN. Ministrul Anatolie Nosatîi: „Un omagiu celor care au luptat pentru libertate”

/ Acum 1 zi

Alertă de călătorie în Catania, după intensificarea activității vulcanului Etna. Cetățenii, îndemnați să urmărească recomandările autorităților italiene

/ Acum 1 zi

FOTO // Mai mulți studenți ai Academiei „Ștefan cel Mare” au participat la Sesiunile Științifice Internaționale de Drept și Tehnologie din România

/ Acum 1 zi

Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică

/ Acum 1 zi

Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză

/ Acum 1 zi

Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie

/ Acum 1 zi

Cod galben de caniculă, emis de meteorologi: temperaturile vor ajunge până la +35 de grade Celsius

/ Acum 1 zi

Marea Dictare Națională va fi organizată de Ziua Limbii Române, în PMAN. Dan Perciun: „Evenimentul are o semnificație aparte în acest an”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Circa un milion de țigarete, ridicate într-un dosar de contrabandă. Produsele urmau a fi scoase ilegal din țară