ro

 

Societate
22 Martie, 2026 / 16:56
/ 11 Iulie, 2023

Polițiștii îndeamnă părinții să monitorizeze accesul copiilor la mijlocele de transport pe care le dețin

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 iul. /MOLDPRES/. Oamenii legii îndeamnă părinții să monitorizeze accesul copiilor la mijlocele de transport pe care le dețin, mai ales la vârsta spre adolescență, transmite MOLDPRES.

Inspectoratul General al Poliției îndeamnă părinții să discute cu copiii, să cunoască unde se află și cu cine.

„Nu transmiteți minorilor în gestiune cheile de la mașină, chiar dacă sunteți alături. Discutați cu ei să nu urce în mașini conduse de semenii lor, pentru că nu au studiile și nici experiența necesară, iar asta ar putea duce la o tragedie”, se menționează într-un comunicat de presă al IGP.

Doi minori au decedat, iar altul a fost rănit într-un accident rutier produs noaptea trecută la intrarea în satul Ciucur-Mingir din raionul Cimișlia. Un minor de 15 ani conducea un Volkswagen Golf și avea ca pasageri alți doi minori de 13 și 15 ani. Băiatul aflat la volanul automobilului, în timp ce se deplasa pe una dintre străzile principale ale localității, a pierdut controlul și a derapat de pe carosabil, tamponându-se într-un copac.

În urma impactului, șoferul și pasagerul de 15 ani, care se afla pe bancheta din spate a automobilului au murit la fața locului, iar celălalt pasager, de 13 ani, a fost transportat la Spitalul raional Cimișlia pentru îngrijiri medicale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // Ziua Mondială a Sindromului Down. Premierul Alexandru Munteanu s-a alăturat campaniei „Nu toate florile cresc la fel”

/ Acum 1 zi

FOTO, VIDEO // Un autocar cu cetățeni moldoveni s-a răsturnat în județul Galați. O persoană a decedat, iar altele 14 au suferit traumatisme

/ Acum 1 zi

CNAM semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă expirarea asigurării medicale și solicită date personale

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială a Sindromului Down: „Să construim o țară în care fiecare este văzut, ascultat și sprijinit”

/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă vreme caldă, cu cer variabil

/ Acum 1 zi

Intervențiile de limitare a poluării continuă pe cursul Nistrului prin utilizarea tehnologiilor de absorbție a reziduurilor

/ Acum 1 zi

Pădurile din Moldova, analizate din perspectivă economică la Forumul național forestier 2026

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și cele adresate familiilor cu copii

/ Acum 2 zile

Autoritățile pregătesc studii de impact după poluarea Nistrului

/ Acum 2 zile

IGP semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă „credite ilegale” și folosesc identități false ale polițiștilor

/ Acum 2 zile

Ministrul Mediului la raport în Parlament: „Eu o să spun lucrurilor pe nume: vinovatul exclusiv pentru această poluare masivă este Federația Rusă”

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu: „Francofonia este una dintre punțile noastre cu familia europeană”

/ Acum 2 zile

Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile

/ Acum 2 zile

Un bărbat a fost condamnat după ce a detonat un dispozitiv artizanal lângă locuința primarului din Stăuceni