ro

 

Societate
07 August, 2026 / 20:03
/ 29 Aprilie, 2022

Pompierii îndeamnă populația să evite situaţiile de risc în cimitire şi biserici de Paștele Blajinilor

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 29 apr. /MOLDPRES/. Angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) vor asigura securitatea antiincendiară și prevenirea situațiilor de risc în lăcașele sfinte și cimitirele din țară, transmite MOLDPRES.

„De Paștele Blajinilor, peste şase sute de salvatori și pompieri IGSU, cu două sute de unități de tehnică, vor fi gata să intervină la stingerea incendiilor și lichidarea consecințelor situațiilor excepționale. Totodată, în ajunul sărbătorilor, pompierii atenționează oamenii despre necesitatea respectării regulilor antiincendiare”, indică Inspectoratul.

Specialiștii îndeamnă oamenii să nu utilizeze focul deschis la igienizarea gospodăriilor, terenurilor, precum și la lichidarea gunoiului menajer. O atenție sporită trebuie să fie acordată acțiunilor de curățire a teritoriilor cimitirelor. Cetățenii sunt atenționați să nu aprindă vegetația uscată sau gunoiul depozitat pentru a evita producerea incendiilor.

Pompierii recomandă persoanelor să mânuiască cu grijă lumânările și candelele aprinse. „Nu este indicată lăsarea acestora fără supraveghere. Oamenii sunt rugați să renunțe la coroane și flori artificiale pe mormintele apropiaților, astfel evitând aprinderea acestora și răspândirea rapidă a focarelor”, se arată în adresarea IGSU.

În caz de situații excepționale oamenii pot solicita ajutor, apelând Serviciul 112.

Paştele Blajinilor va fi marcat în zilele de duminică şi luni, 1-2 mai, însă în unele localităţi evenimentul pomenirii celor răposaţi are loc şi în ziua de sâmbătă.


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

DOC // Consolidarea securității și cooperarea cu UE. Programul de implementare a Strategiei Naționale de Apărare pentru perioada 2024–2034, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

Călătorii aflați în așteptare în postul Palanca-Maiaki-Udobnoe primesc apă din partea funcționarilor vamali și a polițiștilor de frontieră

/ Acum 1 zi

Captări ilegale de apă din Nistru, depistate de inspectorii de mediu

/ Acum 1 zi

Cod galben și portocaliu de caniculă în centrul și sudul țării. Maximele termice vor ajunge până la 37°C

/ Acum 1 zi

CNAM a informat cetățenii din diasporă despre drepturile și beneficiile asigurării medicale

/ Acum 1 zi

FOTO // Peste 230 de militari în termen au depus jurământul militar în garnizoana Chișinău

/ Acum 1 zi

Ploi puternice, cu grindină și vijelie. Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică

/ Acum 1 zi

DOC // Natalia Mămăligă a fost numită în funcția de judecător la Curtea de Apel Centru

/ Acum 1 zi

FOTO // Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu participanții taberei DOR: „Legătura lor cu țara noastră rămâne puternică”

/ Acum 1 zi

Un minor, condamnat la patru ani de închisoare pentru distribuirea drogurilor în raionul Edineț

/ Acum 1 zi

VIDEO // Jaf săvârșit în capitală. Un tânăr și doi complici, cercetați penal

/ Acum 1 zi

Poliția îndeamnă șoferii să respecte regulile de circulație în contextul intensificării traficului din perioada concediilor

/ Acum 1 zi

USM a lansat prima ediție online a Universității de Vârsta a Treia

/ Acum 1 zi

Două escrocherii au provocat pagube de 195.000 de lei. Alte 83 de tentative au fost dejucate