ro

 

Societate
06 August, 2026 / 15:22
/ 22 Decembrie, 2020

Primăria capitalei își dorește un cod unic pentru publicitate

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 dec. /MOLDPRES/.Primăria Chișinău vrea să implementeze un cod vizual unic pentru publicitatea exterioară, transmite MOLDPRES.

Administrația municipiului Chișinău a îndemnat agenții economici să implementeze un cod vizual unic pentru publicitatea stradală, în acest sens a solicitat instalarea panurilor publicitare mici realizate și aplicate conform standardelor acceptate la nivel internațional.

Codul vizual unic pentru publicitatea exterioară este realizat de două organizații neguvernamentaele. Potrivit acestor asociații obștești, normele sunt necesare pentru  păstrarea imaginii estetice a fațadelor și a aspectului arhitectural al clădirilor din centrul istoric al Chișinăului.

Pentru a fi aprobat, documentul urmează să fie supus dezbaterilor publice și analizat de consilierii municipali în anul 2021.

foto: facebook.com/Ion.Ceban.public/photos


 
Ultimele Știri
/ Acum 8 ore

Peste 5 600 de apeluri, înregistrate zilnic la Serviciul 112 pe parcursul lunii iulie. Cei mai mulți cetățeni au solicitat ambulanța

/ Acum 17 ore

Canicula persistă: până la 38 de grade pentru ziua de joi

/ Acum 17 ore

Premierul avertizează asupra unei situații critice în sectorul energetic: „Cel mai probabil, mâine nu vom putea cumpăra nici curent de avarie”

/ Acum 18 ore

Gheorghe Hajder: „Reducerea debitului Nistrului la 30 de metri cubi pe secundă ar însemna o „catastrofă naturală”

/ Acum 19 ore

FOTO // Școala Organică a Fermierilor, lansată în Moldova cu sprijin european pentru dezvoltarea agriculturii durabile

/ Acum 19 ore

La Văleni au fost descoperite fragmente ale unei drone

/ Acum 20 ore

Republica Moldova va avea primul laborator acreditat european pentru diagnosticul virusurilor viței-de-vie

/ Acum 20 ore

FOTO // Apa potabilă ajunge mai aproape de locuitorii din Suruceni, Nimoreni și Malcoci, raionul Ialoveni

/ Acum 21 ore

VIDEO // Oraşul Strășeni va avea un parc modern cu alei reabilitate, spații verzi și zone pentru copii

/ Acum 22 ore

Curtea de Apel a menținut condamnarea unui fost deputat pentru îmbogățire ilicită. Acesta va achita statului peste 2,4 milioane de lei

/ Acum 22 ore

O nouă instituție de învățământ profesional tehnic în sudul țării: Guvernul a aprobat înființarea Colegiului moldo-turc la Comrat

/ Acum 23 ore

FOTO // Autoritățile din Moldova și Ucraina au evaluat situația de pe Nistru și pregătesc măsuri pentru diminuarea riscurilor

/ Acum 23 ore

Măsuri de economisire a energiei la Parlament. Instituția limitează consumul de electricitate și apă caldă

/ Acum 23 ore

VIDEO // O femeie a fost înșelată cu peste 277 de mii de lei printr-o falsă platformă de investiții online