
Primăria Chișinău a anunțat că este gata pentru a demara sezonul de încălzire 2020-2021
Chişinău, 19 oct. /MOLDPRES/. Primăria Chişinău a anunțat că este gata pentru a începe sezonul de încălzire 2020-2021. O dispoziție pentru livrarea agentului termic a fost pregătită de viceprimarul de ramură și au fost făcute stocuri de material antiderapant și soluție pentru combaterea poleiului, comunică MOLDPRES.
Într-o postare pe pagina sa oficială, primarul capitalei, Ion Ceban, a precizat că toate cele șapte surse de livrare a agentului termic către fondul locativ - patru surse ale S. A „Termoelectrica” şi trei surse ale „Apă-Canal Chişinău”, sunt pregătite pentru a conecta locuitorii capitalei la agentul termic.
„În prezent sunt deja conectați la agentul termic 12 blocuri locative, o școală şi doi agenți economici. De obicei, locuitorii capitalei sunt conectați la agentul termic atunci când trei zile la rând temperatura aerului nu va depăși 10 grade”, a spus Ceban.
El a specificat că între timp, au fost făcute și stocuri de material antiderapant, 500 de tone de sare şi peste 10 m3 soluție care este folosită pentru combaterea poleiului pe trotuare. “Totodată, a fost anunțată licitația pentru achiziționarea a încă 500 de tone de sare. Iar regia „Exdrupo” deține rezerve de material antiderapant în proporție de 90%”, a conchis Ceban.
Sursă foto: facebook.com/Ion.Ceban.public/photos
Germania oferă sprijin militar Republicii Moldova printr-un nou acord de cooperare
Condițiile pentru obținerea apartamentelor destinate participanților la lichidarea avariei de la Cernobîl vor fi extinse
85 de sate vor beneficia de apă sigură. Moldova accelerează investițiile în infrastructură de bază
Parlamentul a operat modificări la Codul serviciilor media audiovizuale
Forțele Aeriene și Poliția de Frontieră primesc noi competențe
Bașcana Evghenia Guțul rămâne în arest la domiciliu până la pronunțarea sentinței
Noi reguli de organizare a evenimentelor publice, votate în prima lectură
Reguli mai stricte pentru deținătorii de arme. Modificările adoptate de Parlament
Contractul de finanțare a lucrărilor de construcție a spitalului de la Cahul, ratificat de Parlament. Nemerenco: „Este unul dintre cele mai complexe proiecte”
Vicepremierul Mihai Popșoi efectuează o vizită în Croația. Oficialul va participa la conferința internațională Dubrovnik Forum
GALERIE FOTO // Parlamentul de legislatura XI și-a încheiat activitatea: O perioadă complexă cu provocări majore, în obiectivul MOLDPRES
În primul semestru, 46 de antreprenori au fost susținutți de Fondul Internațional pentru Dezvoltarea Agricolă
În Republica Moldova va fi instituit Registrul Animalelor de Companie
Bosnia comemorează 30 de ani de ani de la genocidul de la Srebrenica
Noua lege a cetățeniei a fost votată în Parlament
Procurorul de legătură al Moldovei la Haga va avea statut reglementat
Zelenski a discutat cu senatori americani despre echipamente militare şi sancţiuni împotriva Rusiei
Peste 3 mii de candidați vor participa la sesiunea suplimentară de bacalaureat
Dolarul scade, iar euro crește ușor
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu Cancelarul federal al Germaniei, Friedrich Merz
Cristina Gherasimov salută Declarația Parlamentului privind integrarea europeană: „Un îndemn clar către cetățeni să privească cu încredere spre viitor”
Cetățenii vor evita cheltuielile nejustificate în caz de executare silită
Președinta Maia Sandu la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei: „Bunăstarea Moldovei, la fel ca securitatea sa, este profund legată de viitorul Ucrainei”
Parlamentul a adoptat Declarația privind aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană
Igor Grosu, la final de mandat: „Moldova merită să se regăsească în marea familie europeană”