ro

 

Societate
17 Februarie, 2026 / 13:29
/ 03 Decembrie, 2020

Primăria Chișinău condamnă acțiunea de vandalizare a expoziției foto dedicată medicilor din prima linie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 dec. /MOLDPRES/. Poliția municipiului Chișinău întreprinde acțiuni de identificare a persoanelor care au vandalizat expoziția foto dedicată medicilor din prima linie din Parcul Catedralei Metropolitane, transmite MOLDPRES.

Primăria municipiului Chișinău condamnă acțiunile de vandalizare a expoziției foto dedicată medicilor din prima linie, amplasată pe panourile pentru ziare din Parcul Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului", adiacent străzii Al. Pușkin.

În același timp, administrația publică locală anunță că reprezentanții organelor de poliție vor verifica înregistrările video din zonă, în scopul identificării persoanele responsabile pentru a fi trase la răspundere.

Totodată, municipalitatea atenționează că obiectivele recent reabilitate se află sub supraveghere video, iar persoanele care vor comite acțiuni de vandalizare sau furturi pe proprietate municipală vor fi sancționate.

Cele 150 de fotografii, ce reprezintă medici care luptă cu virusul COVID-19, au fost expuse de Hramul orașului. Proiectul a fost realizat de Primăria municipiului Chișinău, în colaborare cu Agenția Informațională de Stat MOLDPRES.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

CNAMUP anunță detalii despre cazul bărbatului din Orhei, care a decedat până la sosirea ambulanței blocată în zăpadă

/ Acum 19 ore

Pănțărușul, desemnat „Pasărea Anului 2026” în Republica Moldova

/ Acum 21 ore

Ambulanțe blocate și camioane derapate: Salvatorii au intervenit în Orhei, Nisporeni și Găgăuzia după ninsori și polei

/ Acum 22 ore

METEO // Cod portocaliu și galben de ninsori și vânt puternic în Republica Moldova

/ Acum 23 ore

Peste 70 de proiecte depuse pentru modernizarea blocurilor sanitare din școli. Investițiile propuse depășesc 100 de milioane de lei

/ Acum 23 ore

FOTO // Ceasuri de lux nedeclarate, în valoare de peste 28 000 de euro, depistate în timpul controlului la vama Leușeni

/ Acum 1 zi

FOTO // CNAS la 25 de ani de activitate. Directoarea Elena Țîbîrnă: „Am demonstrat că suntem o instituție puternică, capabilă să facă față provocărilor”

/ Acum 1 zi

Peste 3 900 de șoferi, documentați în zilele de odihnă pentru încălcări comise în traficul rutier

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // CNAS marchează 25 de ani de activitate. Evoluțiile sistemului social, discutate în cadrul unei conferințe naționale

/ Acum 1 zi

Ședința în dosarul fraudei bancare, amânată. Inculpatul Vladimir Plahotniuc nu s-a prezentat, invocând motive de sănătate

/ Acum 1 zi

Aproape 100 de instituții medicale au fost modernizate anul trecut

/ Acum 1 zi

Condițiile meteo nefavorabile impun proceduri speciale de degivrare a aeronavelor: Programul zborurilor poate suporta modificări

/ Acum 1 zi

Dimineață dificilă pentru șoferi: polei și vizibilitate redusă

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, luni, 16 februarie