Procuratura a prezentat detalii despre solicitările de ridicare a imunității unor deputați
Chişinău, 19 mar. /MOLDPRES/. Procuratura Generală a emis astăzi un comunicat în care a indicat motivarea cererilor de ridicare a imunității parlamentare a doi deputați, comunică MOLDPRES.
Potrivit surse citate, Procurorul General, Alexandr Stoianoglo, a cerut astăzi încuviințarea ridicării imunității parlamentare a doi deputați. În motivarea cererilor, Procurorul General a prezentat argumentele care confirmă caracterul ilegal al acțiunilor celor doi deputați.
„În privința unuia dintre ei, procurorii au acumulat probe pertinente și concludente de implicare în frauda bancară, acțiunile lui fiind cercetate sub aspectul ”escrocheriei” și ”spălării de bani”, ambele infracțiuni săvârșite în proporții deosebit de mari și în interesele unei asociații criminale”, se arată în comunicatul Procuraturii.
Conform aceleiași surse, celălalt deputat, potrivit materialelor urmăririi penale, ar fi comis ”abuz de serviciu”, în proporții deosebit de mari, în interesul unui grup criminal organizat și în detrimentul intereselor Întreprinderii de Stat ”Aeroportul Internațional Chișinău”, aflată în perioada concesionări.
Odată ce va primi acordul de ridicare a imunității parlamentare, Procurorul General va avea încuviințare a deputaților Partidului ȘOR, Petru Jardan și Denis Ulanov.
Meteorologii au emis Cod galben de pericol de incendii
Organizațiile necomerciale pot obține finanțare de până la 750.000 de lei pentru proiecte turistice
SATUL EUROPEAN // Educație în condiții europene la Recea: trei proiecte au modernizat infrastructura școlară
Cronica ARHIVELOR // Dionisie Tanasoglu, fondator al alfabetului găgăuz și primul rector al Universității din Comrat
Un bărbat din Chișinău a primit doi ani de închisoare după ce a urcat beat la volan și fără permis
VIDEO // Grup infracțional, destructurat în sudul țării. Cinci persoane, arestate pentru trafic de droguri
VIDEO // Plata arendei pentru lacuri va fi actualizată printr-un nou regulament
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire a incendiilor și a cazurilor de înec în zona Prutului
Un tânăr de 18 ani a decedat după un accident rutier produs la Cahul
Agenda evenimentelor, vineri, 10 iulie
Liceul „Vasile Alecsandri” din Călărași va fi reabilitat cu sprijinul Consiliului Județean Iași
FOTO // Ialoveni și orașul chinez Yiwu au semnat un acord de cooperare pentru dezvoltarea relațiilor economice și comerciale
Vreme răcoroasă și ploi izolate sunt prognozate vineri în Republica Moldova
O fetiță de 11 ani a murit, iar fratele ei a fost rănit după ce s-au electrocutat în curtea unei gospodării din Bălți
FOTO // Alte două curți din capitală au fost reabilitate prin programul „Curtea Europeană”
Vasile Tofan anunță prioritățile noului Guvern - integrarea în UE, relansarea economiei și restabilirea încrederii cetățenilor: „Intenționez să-mi duc mandatul până la capăt, nu ne mai permitem experimente și nici să ne împiedicăm de atâtea ori”
VIDEO, DOC // Șefa statului Maia Sandu l-a desemnat pe Vasile Tofan în calitate de candidat la funcția de prim-ministru al Republicii Moldova
LIVE // Președinta Maia Sandu susține un briefing de presă, în urma consultărilor privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru
Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Populației
Serviciul Vamal a încasat peste 20,38 de miliarde de lei în primele șase luni ale anului. Radu Vrabie: „Rezultatul confirmă dinamica pozitivă a activității economice și eficiența măsurilor implementate”
Accident grav în raionul Sângerei. Un bărbat a decedat, iar alte două persoane au suferit traumatisme
Familiile cu copii născuți peste hotare pot beneficia de indemnizații din Republica Moldova. CNAS anunță condițiile
FOTO // Inspectoratul General de Carabinieri a primit 14 automobile de serviciu cu sprijinul UE și al Italiei
Șefa statului Maia Sandu continuă consultările pentru desemnarea candidatului la funcția de premier. Fracțiunea PAS, așteptată la Președinție
Consiliul Politic Național al PAS a aprobat candidatura lui Vasile Tofan la funcția de prim-ministru
Peste o sută de tentative de escrocherie au fost dejucate în ultimele 24 de ore
În atenția mass-media! Șefa statului va susține un briefing de presă mâine, 11 iulie
Vreme răcoroasă și ploi izolate în weekend. Temperaturile nu vor depăși 28 de grade
BTA: Marina Militară a Bulgariei raportează o reducere a numărului de mine marine plutitoare din Marea Neagră
Donald Trump susține că acceptă să discute cu Iranul, dar afirmă din nou că armistițiul e „terminat”