ro

 

Societate
23 Martie, 2026 / 07:20
/ 16 Martie, 2022

Procurorii au descins la fostul director al Agenției Relații Funciare și Cadastru

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 16 mar. /MOLDPRES/. Procurorii anticorupție au descins în această dimineață la domiciliul fostului director al Agenției Relații Funciare și Cadastru, Anatolie Ghilaș. Informația a fost confirmată pentru MOLDPRES de Mariana Cherpec, procurorul responsabil de comunicare cu mass-media al Procuraturii Generale.

Potrivit procurorilor, acesta este învinuit în cadrul unei cauze penale de îmbogățire ilicită. Au fost suspuse perchezițiilor trei imobile și un automobil.

Anatolie Ghilaș a deținut funcția de director al Agenției Relații Funciare și Cadastru din 2011 până în 2019.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

MAE acordă asistență consulară cetățenilor moldoveni care au avut de suferit în urma accidentului produs în România

/ Acum 1 zi

România oferă un nou lot de echipamente și materiale pentru intervenția de pe Nistru

/ Acum 1 zi

DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Dosarele de înscriere la grădiniță vor putea fi depuse online

/ Acum 1 zi

FOTO // Ziua Mondială a Sindromului Down. Premierul Alexandru Munteanu s-a alăturat campaniei „Nu toate florile cresc la fel”

/ Acum 1 zi

FOTO, VIDEO // Un autocar cu cetățeni moldoveni s-a răsturnat în județul Galați. O persoană a decedat, iar altele 14 au suferit traumatisme

/ Acum 1 zi

CNAM semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă expirarea asigurării medicale și solicită date personale

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială a Sindromului Down: „Să construim o țară în care fiecare este văzut, ascultat și sprijinit”

/ Acum 2 zile

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă vreme caldă, cu cer variabil

/ Acum 2 zile

Intervențiile de limitare a poluării continuă pe cursul Nistrului prin utilizarea tehnologiilor de absorbție a reziduurilor

/ Acum 2 zile

Pădurile din Moldova, analizate din perspectivă economică la Forumul național forestier 2026

/ Acum 2 zile

CNAS a finanțat indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și cele adresate familiilor cu copii

/ Acum 2 zile

Autoritățile pregătesc studii de impact după poluarea Nistrului

/ Acum 2 zile

IGP semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă „credite ilegale” și folosesc identități false ale polițiștilor

/ Acum 2 zile

Ministrul Mediului la raport în Parlament: „Eu o să spun lucrurilor pe nume: vinovatul exclusiv pentru această poluare masivă este Federația Rusă”