Raionul Făleşti, printre localităţile fruntaşe în gestionarea eficientă a deşeurilor
Făleşti este unul din raioanele unde se acordă o mare importanță gestionării deșeurilor. Aprecierea a fost făcută de ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, care a vizitat astăzi localitatea, transmite MOLDPRES.
Un exemplu este comuna Risipeni, care, împreună cu alte patru comune – Taxobeni, Scumpia, Horăști și Izvoare au înființat un serviciu de colectare a deșeurilor.
Sergiu Lazarencu a discutat cu primarii despre proiectele de mediu, astfel încât asemenea exemple să se multiplice.
De doi ani, gunoiul din 13 sate este transportat la un depozit din Ungheni, aflat la 50 km distanță. S-a stabilit un tarif de 35 de lei pe lună pentru fiecare gospodărie, care beneficiază de două colectări pe lună. În plus, fiecare locuitor plătește 3 lei pe lună pentru salubrizare.
De asemenea, în curând alte patru sate: Pruteni, Hâncești, Chetriș și Călinești vor implementa aceeași metodă de gestionare a deșeurilor.
„Aceste inițiative reprezintă o soluție temporară până la începutul lucrărilor pentru construcția Centrului de reciclare și management ecologic în Regiunea de Management a Deșeurilor 7, în cadrul proiectului „Deșeuri solide în Moldova”, care cuprinde municipiul Bălți și raioanele Drochia, Râșcani, Glodeni, Florești, Fălești, Sângerei și Soroca”, a estimat ministrul.
La fel, Lazarencu a discutat și despre gestionarea corectă a lacurilor, subliniind primarilor că protejarea lacurilor este o prioritate. Fiecare lac va trebui să aibă un regulament de exploatare, iar evacuarea apei din bazinele acvatice se va realiza doar cu avizul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, al primăriei și al Administrației Naționale „Apele Moldovei”.
Percheziții de amploare în dosarul amnistiei: suspiciuni de corupere și eliberări controversate
SATUL EUROPEAN // Modernizare în satul Fundul Galbenei. Investiții de milioane în infrastructură și servicii publice
Un bărbat din Briceni a ajuns în vizorul poliției după un live pe o platformă de socializare
ASP avertizează despre o nouă schemă de fraudă: Cetățenii sunt îndemnați să nu ofere date personale prin telefon
Agenda evenimentelor, marți, 26 mai
METEO // Cer senin și temperaturi de până la 30 grade, marți, 26 mai
Ministrul Educației, despre reforma direcțiilor de învățământ: „Va asigura salarii mai mari și un management bazat pe obiective”
Doi procurori au promovat evaluarea
Intervenții antigrindină în mai multe zone ale țării. 522 de rachete lansate în timpul furtunilor
UTM a lansat Centrul de Inovație în Viticultură și Vinificație pentru conectarea cercetării cu industria vinului
Activitatea postului Leova - Bumbăta va fi sistată temporar în urma creșterii nivelului apei râului Prut
Cronica ARHIVELOR // Mircea Druc, premierul care a schimbat direcția politică a RSS Moldovenești
Incendiu la un colegiu din capitală. Studenții și profesorii au fost evacuați
DOC // Președinta Maia Sandu a retras cetățenia pentru cinci ofițeri din cadrul așa-numitului minister al securității de stat din regiunea transnistreană
CEC a stabilit organizarea alegerilor locale noi în satul Hăsnășenii Mari, raionul Drochia
Bursele studenților vor fi majorate din 1 septembrie
Republica Moldova va găzdui prima ediție a Expoziției internaționale „China Expo Auto, Mobilitate și Agrotech”
IGP a înregistrat 19 cazuri de escrocherii. Cetățenii, îndemnați să nu transmită bani persoanelor necunoscute
Republica Moldova și Slovacia își extind cooperarea în domeniul apărării
ANSP: risc scăzut pentru Republica Moldova în contextul focarelor de Ebola
Acord semnat la Chișinău. Republica Moldova și Islanda vor opera curse aeriene directe
„Restart în educație”, un nou model de guvernanță pentru școli. Ministrul Dan Perciun: „Ne propunem să creăm o legătură mult mai clară între politicile Ministerului Educației și ceea ce se întâmplă efectiv în școli”
Infrastructura feroviară, verificată în urma ploilor puternice. Specialiștii vor instala senzori pentru a monitoriza stabilitatea terenurilor
FOTO // Institutul Mamei și Copilului a fost dotat cu echipamente medicale moderne
VIDEO // Peste 70% din consumul de energie electrică, asigurat din surse regenerabile. Ministrul Dorin Junghietu: „O dependență mai mică de importuri și o siguranță mai mare pentru cetățeni”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák
Traian Băsescu a mulțumit președintei Maia Sandu pentru acordarea cetățeniei R. Moldova: „Rămân devotat cauzei integrării țării în UE”
DOC // Raport: Reforma justiției avansează, 60% dintre judecătorii supuși vettingului au fost evaluați
Șefa statului a semnat decretul privind acordarea cetățeniei Republicii Moldova domnului Traian Băsescu
DOC // Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a primit cetățenia R. Moldova. Maia Sandu: „Îi mulțumesc pentru că a oferit țării noastre sprijin neîncetat”