20 aprilie 1303 - Prin bula "In supremae praeminentia dignitatis", papa Bonifaciu al VIII-lea pune bazele Universității Sapienza din Roma. Aceasta este cea mai mare și cea mai veche universitate de stat din capitala Italiei.
20 aprilie 1517 - Ștefăniță Vodă își începe domnia în Moldova.
20 aprilie 1534 - Exploratorul Jaques Cartier începe călătoria în care descoperă Canada și Labrador.
20 aprilie 1653 - În Anglia, Oliver Cromwell dizolvă "Parlamentul cel Lung".
20 aprilie 1792 - Franța revoluționară declară război Boemiei și Ungariei.
20 aprilie 1799 - La Weimar, are loc premiera poemului dramatic "Moartea lui Wallenstein" de Friedrich Schiller.
20 aprilie 1809 - Victoria lui Napoleon asupra trupelor Imperiului Austriac în Bătălia de la Abensberg.
20 aprilie 1862 - Claude Bernard și Louis Pasteur finalizează experimentul care va respinge teoria generației spontane.
20 aprilie 1884 - Papa Leon al XIII-lea publică enciclica Humanum Genus.
20 aprilie 1902 - La Paris, Marie și Pierre Curie au izolat cu succes săruri de radiu dintr-o substanță minerală, în laborator.
20 aprilie 1908 - S-a născut cântărețul de jazz american Lionel Hampton.
20 aprilie 1912 - A murit scriitorul irlandez Bram Stocker, creatorul personajului „Dracula”.
20 aprilie 1918 - Moare Karl Ferdinand Braun, fizician german, a contribuit la dezvoltarea telegrafiei fără fir, laureat al Premiului Nobel pentru Fizică.
20 aprilie 1949 - A avut loc primul Congres mondial al partizanilor păcii.
20 aprilie 1970 - A fost lansat în Marea Britanie primul album solo semnat Paul McCartney.
20 aprilie 1970 - Moare la Paris Paul Celan, poet evreu originar din România (pseudonimul lui Paul Peisah Antschel). A fost, de asemenea, traducător și eseist de limbă germană. Pseudonimul „Celan” provine din anagramarea numelui său de familie, Antschel.
20 aprilie 1972 - Nava spațială americană “Apollo 16″ aselenizează pe Lună.
20 aprilie 1986 - Pianistul Vladimir Horowitz susține un concert în Rusia natală pentru prima dată după 61 de ani.
20 aprilie 1992 - În Londra, pe stadionul Wembley, are loc un mare concert în memoria lui Freddie Mercury.
20 aprilie 1999 - Are loc cel mai grav atac armat într-un ținut de învățământ din istoria Statelor Unite ale Americii. Au decedat 15 persoane (inclusiv cei doi atacatori), iar încă 24 au fost rănite. Evenimentul tragic este cunoscut sub numele de masacrul de la liceul Columbine.
20 aprilie 2019 - În Mexic, un grup înarmat a ucis 13 oameni la o petrecere în Veracruz.
20 aprilie 2019 - În Afganistan a avut loc un atac lansat în apropiere de Ministerul Comunicațiilor din Kabul, soldat cu zece morți.
VIDEO// Semnal de alarmă, după ce tot mai mulți moldoveni cad victime escrocilor. Maia Sandu: „Nu vorbiți cu străinii care vă cer bani sau codul bancar”
Trafic în regim de iarnă pe drumurile naționale din Moldova. Drumarii au intervenit în nordul și sudul țării
Agenda evenimentelor, vineri, 20 februarie
Elevii și profesorii vor avea acces gratuit la manuale școlare în format digital. Platforma lansată de MEC
Rețeaua națională de drumuri este practicabilă, iar circulația rutieră se desfășoară în condiții specifice sezonului rece
Ministerul Sănătății: Aproximativ 12.500 de medici și 24.000 de asistenți medicali activează în sistemul de sănătate
Multiple proiecte de dezvoltare, implementate la Trușeni. Premierul Alexandru Munteanu: „Rezultatele se văd direct în viața oamenilor”
VIDEO // Proiecte majore de alimentare cu apă și sanitație, evaluate de vicepremierul Vladimir Bolea la Glodeni
Procurorul Vasile Plevan va fi reevaluat: CSP a respins raportul negativ al Comisiei Vetting
ANSP confirmă apariția unui caz de import de variola maimuței: persoana infectată se află sub supraveghere medicală
De la hârtie la digital: Republica Moldova construiește un stat automatizat interoperabil cu UE
Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile
INTERVIU MOLDPRES // Daniel David, rectorul Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: „Dacă cineva îți răstoarnă istoria și identitatea națională, înseamnă că nu ai suficiente cunoștințe”
Medicamente mai sigure și de calitate în Moldova: UE și OMS oferă sprijin AMDM pentru modernizarea reglementării medicamentelor și dispozitivelor medicale
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, pleacă într-o vizită oficială în SUA: securitatea energetică și investițiile, principalele teme pe agendă
Consultări pentru reforma administrației publice locale: Viziunea reformei a fost discutată în alte 9 raioane
Ministerul Educației extinde programele remediale. 40 de ore în plus la matematică
Rețeaua traseelor naționale rămâne practicabilă. Drumarii avertizează asupra ninsorilor de sâmbătă
The Guardian: Ucraina s-a pregătit în secret pentru invazia rusă
Premierul Alexandru Munteanu: „Curtea Constituțională rămâne un pilon al echilibrului democratic şi al parcursului european al Republicii Moldova”
Franța, Germania, Italia, Polonia și Marea Britanie se pronunță pentru un NATO mai european
Finanțări de până la 900 de mii de euro pentru proiecte de cercetare în Moldova
UE va încerca să adopte luni al 20-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
INTERVIU MOLDPRES // Vicepreședintele Academiei Române, Mircea Dumitru: „Mediul academic și cel de cercetare din Republica Moldova sunt avansate și se pot integra eficient în structuri europene și internaționale”
Pacienții din Călărași vor beneficia de condiții mai bune în instituția medicală
FOTO // Orașul Ialoveni celebrează 590 de ani de istorie printr-o șezătoare plină de tradiție și suflet
Și-a bătut gazda până la moarte: inculpatul, condamnat la nouă ani de închisoare
Turismul moldovenesc în creștere. Peste jumătate dintre vizitatori vin din străinătate
Valută nedeclarată depistată la doi pasageri pe Aeroportul Internațional Chișinău
Orheiul Vechi, văzut prin ochii artistului Mihai Șerbu