23 noiembrie 1496 - S-a născut marele poet francez, militant al renascentismului, primul traducător al Psalmilor lui David, Clement Marot. Mai târziu a fost încarcerat pentru sprijinul Reformei lui Luther.
23 noiembrie 1510 - Turcii pătrund în Georgia și ocupă capitala acesteia, orașul Kutaisi.
23 noiembrie 1639 - Are loc Bătălia de la Ojogeni dintre oștirile conduse de Vasile Lupu, domn al Moldovei și Matei Basarab, domn al Valahiei. Era o luptă pentru scaunul Valahiei.
23 noiembrie 1710 - Dimitrie Cantemir devine pentru a doua oară domnitor al Moldovei.
23 noiembrie 1754 - În statul american Georgia s-a născut unul dintre părinții fondatori ai Statelor Unite ale Americii, Abraham Baldwin.
23 noiembrie 1757 - Prima atestare documentară a localității Ciocana.
23 noiembrie 1843 - La Iași, la Academia Mihăileană, Ion Ghica susține o prelegere în favoarea studierii economiei politice. Este o premieră absolută pentru Moldova.
23 noiembrie 1864 - Prin decretul semnat de Alexandru Ioan Cuza, la București este înființat Muzeul Național de Antichități.
23 noiembrie 1875 - S-a născut Anatoli Lunacearski, lider bolșevic, responsabil cu probleme de cultură în guvernul lui Lenin.
23 noiembrie 1916 - După retragerea administrației române din București la Iași, oștirile germano-austro-ungare ocupă orașele București și Ploiești.
23 noiembrie 1941 - S-a născut celebrul actor italian Franco Nero.
23 noiembrie 1945 - Odată cu încheierea celui de-al Doilea Război Mondial, în SUA a fost anulat sistemul de raționalizare a alimentelor.
23 noiembrie 1971 - Republica Populară Chineză devine membru permanent al Consiliului de Securitate ONU.
23 noiembrie 1980 - Mai multe cutremure succesive produse în Italia au provocat pagube uriașe. Au murit circa 4800 de oameni.
23 noiembrie 1996 - Un avion etiopian de tip Boeing 767 cu 127 de pasageri la bord este deturnat de teroriști și se prăbușește în Oceanul Indian.
23 noiembrie 2002 - Președintele SUA George W. Bush întreprinde o vizită la București. În timpul discursului său din Piața Revoluției din București, el face o invitație României de a adera la NATO.
23 noiembrie 2003 - În urma Revoluției Trandafirilor, Eduard Șevarnadze, președintele Georgiei, demisionează.
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 9 mai
FOTO // Primele două curți modernizate în cadrul Programului guvernamental „Curtea Europeană” au fost inaugurate la Chișinău
CNAM a transferat peste un miliard de lei pentru serviciile medicale oferite populației în luna mai
FOTO // Echipa Logos din Anenii Noi este câștigătoarea concursului EuroQuiz Moldova 2026
Caz tragic în capitală. Un bărbat a atacat două foste colege de serviciu, după care s-a aruncat de pe acoperișul unui bloc
FOTO // Intervenție în sudul țării. Cadavrul unui bărbat a fost extras de salvatori dintr-o fântână
Trafic în creștere pe Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău: Peste 483 de mii de pasageri deserviți în aprilie
Un nou Cod galben emis de meteorologi: instabilitate atmosferică, prognozată pentru seara zilei de vineri
FOTO // Un troleibuz s-a ciocnit violent cu un camion, în sectorul Buiucani al capitalei. Mai multe persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale
FOTO // Infrastructură modernizată în localități prin Programele „Satul European” și „Europa este aproape”: circa 27 de milioane de lei alocate în luna aprilie
VIDEO // Percheziții într-un dosar de escrocherie. Victimele, prejudiciate cu peste 2 milioane de lei
MEC lansează Decada valorilor general-umane: o serie de a evenimente desfășurate în școli pe parcursul lunii mai pentru promovarea valorilor democratice
Doi bărbați, inclusiv un fost funcționar al Primăriei Chișinău, au fost condamnați la închisoare pentru o schemă frauduloasă cu achiziții publice
Peste 1.500 de voluntari au marcat Ziua Mondială a Crucii Roșii în Republica Moldova
Nava de croazieră MV Hondius, afectată de un focar de hantavirus, a ancorat în largul portului Granadilla din Tenerife: începe evacuarea pasagerilor
UE este pregătită să înceapă convorbiri despre o pace justă și durabilă în Ucraina
Moldova sub avertizare meteo: ploi, descărcări electrice și răcire accentuată. Cetățenii, îndemnați să nu își uite umbrelele
Aglomerație la frontieră: Mii de autoturisme și camioane au trecut vama în ultimele 24 de ore
Petru Pelivan aduce argint pentru Moldova la Grand Slam-ul din Kazahstan
Un rubin „excepțional de mare” și rar, de 11.000 de carate, a fost găsit în Myanmar
Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace se desfășoară în toate sectoarele Chișinăului
FOTO // De Ziua Europei, clădirea Parlamentului a fost iluminată în culorile drapelului UE
Președinta Maia Sandu, pe scena din PMAN: „Republica Moldova are totul pentru a reuși. Cu siguranță, vom fi parte a Uniunii Europene”
BTA lansează catalogul BG SPA – Sănătate prin apă, în limbile bulgară și engleză
GALERIE FOTO // Vizită la Chișinău de Ziua Europei: președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, și Maia Sandu reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău: Președinția Consiliului Uniunii Europene, alături de Moldova de Ziua Europei
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova admiră parcursul Ciprului și credem că moldovenii merită aceeași șansă la stabilitate, prosperitate și pace - în UE”
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu omologul său cipriot, Nikos Christodoulides
Republica Moldova, mai aproape de UE: primele capitole de negociere ar putea fi deschise în iunie
Premierul Alexandru Munteanu, optimist privind aderarea Republicii Moldova la UE până în 2030: „Responsabilitatea noastră este să demonstrăm că suntem pregătiți”