ro

 

Societate
26 Mai, 2026 / 10:11
/ 02 Decembrie, 2022

Recurs la istorie: 3 decembrie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

3 decembrie 1447 - S-a născut faimosul Baiazid al II-lea, sultan al Imperiului Otoman. Oștirile conduse de el în războiul împotriva Moldovei, ocupă cetățile Chilia și Cetatea Albă în anul 1484.

3 decembrie 1533 - Moare cneazul Moscovei Vasili al III-lea. A fost fiul țarului Ivan al III-lea și al Sofiei  Paleolog.

3 decembrie 1800 - Are loc Marea Bătălie de la Hohenlinden din cadrul Războiului Coalițiilor. Armata franceză condusă de Jean Moreau a înfrânt coaliția armatelor bavareză și austriacă. Conjugată cu Bătălia de la Marengo, obținută de Napoleon, această victorie o silește pe Austria să fie de acord cu hotarele zonei de influență franceză până pe râul Rin și să recunoască republicile-satelit ale Franței din Italia și Țările de Jos.

3 decembrie 1818 - Illinois a devenit cel de-al 21-lea stat al SUA.

3 decembrie 1860 - Principatele Unite încheie o convenție internațională telegrafică cu Rusia. Este primul act internațional încheiat de Principate.

3 decembrie 1883 - S-a născut ilustrul compozitor austriac Anton Webern.

3 decembrie 1891 - S-a născut vestitul sculptor român Oscar Han. Printre capodoperele realizate se numără și statuia lui Vasile Lupu de la Orhei, Republica Moldova.

3 decembrie 1900 - S-a născut vestitul biochimist german, laureat al Premiului Nobel pentru chimie, Richard Kuhn.

3 decembrie 1918 - A decedat părintele curentului impresionist în pictură, Pierre Renoir. Împreună cu Claude Monet și Paule Cezanne a revoluționat pictura și a influențat și alte domenii de artă.

3 decembrie 1920 - La Geneva, prin semnarea unui protocol european, este creată Curtea Permanentă de Justiție Internațională cu sediul la Haga.

3 decembrie 1927 - Are loc premiera primului film cu Stan și Bran.

3 decembrie 1941 - Dictatorul Stalin afirmă în fața liderului exilului polonez, Wladislaw Sikorski, că ofițerii polonezi, prizonieri pe teritoriul URSS, au fugit în Manciuria. Toți ofițerii polonezi au fost asasinați la ordinul lui Stalin.

3 decembrie 1965 - S-a născut celebra patinatoare germană Katarina Witt.

3 decembrie 1971 - Pakistanul atacă India. Astfel, începe războiul indo-pakistanez din 1971.

3 decembrie 1973 - Programul spațial american Pionner dă rezultate. Sunt primite primele 10 imagini de pe planeta Jupiter.

3 decembrie 1979 - În rezultatul revoluției islamice, Ayatollahul Khomeini devine primul Lider Suprem al Iranului.

3 decembrie 1987 - Adunarea Generală a ONU adoptă o decizie cu privire la reducerea bugetelor militare ale țărilor-membre.

3 decembrie 1997 - La Ottawa, Canada, 121 de țări semnează un tratat cu privire la interzicerea fabricării minelor antipersonal.

3 decembrie 1999 - Tori Munden este prima femeie care a traversat singură într-o barcă Oceanul Atlantic timp de 81 de zile.

3 decembrie, anual - Ziua Internațională a Persoanelor cu dizabilități.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

IGP a înregistrat noi cazuri de escrocherii telefonice. Victimele, prejudiciate cu peste șase milioane de lei

/ Acum 20 ore

Avocatul Poporului lansează o nouă ediție a Caravanei Drepturilor Omului

/ Acum 20 ore

FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Economie au fost premiați de MEC

/ Acum 21 ore

Locuitorii din raioanele Dubăsari și Basarabeasca vor beneficia de consultații medicale gratuite

/ Acum 21 ore

IGP avertizează despre noi forme de înșelăciune. Escrocii transmit SMS-uri false privind presupuse amenzi pentru încălcarea regulilor de circulație

/ Acum 22 ore

Un bărbat din capitală va ajunge pe banca acuzaților după ce ar fi provocat un incendiu într-un bloc locativ din Chișinău, în urma utilizării unor articole pirotehnice

/ Acum 23 ore

Circa 1 500 de elevi din clasele a IX-a și a XII-a participă la etapa a II-a a testării competențelor digitale

/ Acum 23 ore

Rețea infracțională cu ramificații în UE, vizată de CNA și procurori. Opt persoane au fost reținute

/ Acum 23 ore

Dumitru Vartic, pus sub acuzare pentru două episoade de violență în familie, după moartea soției sale

/ Acum 1 zi

Peste 4 250 de șoferi au comis încălcări în traficul rutier în zilele de odihnă

/ Acum 1 zi

Cetățenii pot beneficia de consultații gratuite oferite de medicii endocrinologi de la Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”

/ Acum 1 zi

Autoritățile intervin în mai multe localități afectate de creșterea nivelului apelor

/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Activitatea postului vamal de frontieră Leova–Bumbăta va fi suspendată temporar

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, luni, 25 mai