5 iunie 70 - Începe asediul Ierusalimului, Titus și legiunile romane cuceresc al doilea zid de apărare al orașului răsculat.
5 iunie 535 - A decedat Epifanie, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului din data de 25 februarie 520.
5 iunie 567 - A decedat Papa Teodosie I, ultimul patriarh al Alexandriei, recunoscut de împăratul Iustinian I și de Biserica Ortodoxă Răsăriteană.
5 iunie 774 - După Înfrângerea longobarzilor, Carol cel Mare se proclamă „Rex Francorum et Langobardorum“.
5 iunie 1224 - Împăratul Frederic al II-lea al Sfântului Imperiu romano-german a fondat Universitatea din Napoli, una dintre primele universități din lume și cea mai veche universitate laică. Unul dintre cele mai renumiți studenți ai acestei universități a fost teologul și filozoful Toma de Aquino.
5 iunie 1257 - Cracovia a fost declarat oraș. A fost distrus aproape în întregime în timpul invaziei mongole din 1241. A fost reconstruit practic identic și a fost declarat prin ordin regal oraș, ceea ce i-a dat dreptul de a impune taxe și privilegii comerciale pentru cetățenii săi.
5 iunie 1305 - Clement al V-lea este înscăunat Papa al Bisericii Catolice.
5 iunie 1316 - A murit Ludovic al X-lea, regele Franței.
5 iunie 1446 - Dieta Ungariei, întrunita la Rakos, lângă Buda, îl alege pe Iancu de Hunedoara guvernator al Ungariei.
5 iunie 1461 - Prima incursiune a lui Ștefan cel Mare al Moldovei în Transilvania ca represalii asupra voievodului Sebastian de Rozgony, pentru că luase la curtea sa pe asasinul tatălui său, Petru Aron.
5 iunie 1654 - Cristina a Suediei a abdicat de la tron.
5 iunie 1723 - S-a născut economistul scoțian Adam Smith. A fost unul dintre pionierii filosofiei sociale și ai economiei politice.
5 iunie1806 - Napoleon Bonaparte îl numește pe fratele său Louis Bonaparte Rege al Olandei.
5 iunie 1826 - A decedat compozitorul german Carl Maria von Weber. Este unul din creatorii operei romantice germane.
5 iunie 1827 - În războiul de eliberare a Greciei, Acropole (Atena) a fost ocupat de turci.
5 iunie 1883 - S-a născut economistul britanic John Maynard Keynes.
5 iunie 1883 - Începe serviciul trenul Orient Express, destinat să lege Parisul de Istanbul, trecând prin Munchen, Viena, Belgrad, București. A fost unul dintre cele mai luxoase trenuri din Europa, fiind echipat cu vagoane de dormit și un restaurant cu o gastronomie de înaltă clasă.
5 iunie 1898 - S-a născut marele poet și dramaturg spaniol Federico Garcia Lorca.
5 iunie 1915 - Danemarca adoptă constituția prin care se permite și femeilor să voteze.
5 iunie 1944 - În cadrul celui de-al Doilea Război Mondial, mai mult de 1000 de bombardiere britanice aruncă 5000 de tone de bombe pe coasta Normandiei în pregătirea zilei Z.
5 iunie 1947 - A fost făcut public planul Marshall, de către George Marshall, senator de stat al SUA, de ajutorare a țărilor din Europa Occidentală devastate de cel de-al Doilea Război Mondial. Aplicarea acestuia a început de la 3 aprilie 1948, fiind în vigoare până în luna iulie 1951.
5 mai 1967 - Începe războiul de șase zile: forțele aeriene israeliene lansează atacuri simultane asupra Egiptului, Iordaniei și Siriei.
5 mai 1968 - Robert F. Kennedy, candidat la președinția SUA, este împușcat la „Ambassador Hotel" în Los Angeles, California, de către Sirhan Sirhan.
5 iunie 1975 - Canalul Suez se redeschide traficului internațional (închis în urma războiului de șase zile), iar Egiptul preia controlul celor două maluri.
5 iunie 1984 - Prim-ministrul indian Indira Gandhi ordonă forţelor de ordine atacarea rebelilor separatiști sikhs baricadați în Templul de Aur, cel mai sfânt loc al religiei Sikh.
5 iunie 2004 - A decedat la vârsta de 93 de ani Ronald Reagan, cel de-al 40-lea președinte al SUA.
5 iunie 2006 - Serbia și-a declarat independența.
5 iunie 2017 - Muntenegru aderă oficial la NATO, devenind al 29-lea stat membru.
5 iunie, anual - Ziua mondială a mediului înconjurător.
5 iunie, anual - Ziua internațională pentru lupta împotriva pescuitului ilegal.
Raionul Taraclia și judeţul Galați implementează un proiect ecologic transfrontalier de peste 560 mii de euro, cu sprijinul UE
Trafic intens la Punctul de Trecere a Frontierei Leușeni: recomandări pentru călători
Escrocherie prin telefon: o pensionară din Chișinău a pierdut 550 mii de lei. Recomandările Poliţiei
Evadat din Belarus, prins la Punctul de Trecere a Frontierei Albița, la intrarea în România
Atenție, călători: activitate parțială la PTF Giurgiulești-Galați din cauza unei defecțiuni tehnice
IGSU vine cu recomandări pentru siguranța populației, în contextul temperaturilor extreme și riscurilor asociate gerului
Condiții de iarnă pe drumurile naționale: intervenții non-stop pentru menținerea siguranței traficului
Tentativă de transport ilegal de valută, stopată la Aeroportul Chișinău
Activitate intensă la vamă: mii de vehicule procesate și mai multe cazuri de trafic ilicit depistate
Flux sporit de călători și controale aplicate de Poliția de Frontieră: Aeroportul Chișinău și Leușeni, cele mai tranzitate puncte
METEO // Ninsori slabe și ghețuș pe drumuri în weekend
Contrabandă dejucată la Palanca: sute de monede și echipamente pentru fabricarea euro, ridicate
Zăpadă și ghețuș pe drumurile naționale. Autoritățile recomandă prudență în trafic
Numărul gospodăriilor care vor primi compensații la energie pentru luna decembrie a crescut. Plățile, transferate de astăzi pe carduri
Punctele de frontieră, aglomerate: peste 68 mii de traversări în ultimele 24 de ore
Elevii au revenit la ore după vacanța de iarnă: începe semestrul II de studii
CNAM majorează fondurile pentru depistarea precoce a cancerului colorectal
Republica Moldova participă la reuniunea COSAC
Peste 500 de morți în urma protestelor din Iran. SUA ar putea interveni
BTA: Doylada, obicei tradițional reconstituit într-un sat bulgăresc
Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână
Condiții mai bune pentru deținuți și personal în penitenciarele din Zona de Securitate
Circulație în condiții de iarnă pe drumurile naționale. Autoritățile cer prudență
Rusia a lansat noaptea trecută un val de drone asupra Kievului
Agenda evenimentelor, luni, 12 ianuarie
Bilanțul protestelor din Iran ar fi depășit 500 de morți, potrivit unei organizații pentru drepturile omului
Ninsori în nordul țării: drumarii intervin pentru menținerea siguranței rutiere
Guvernul României explică majorarea impozitelor pe proprietate: venituri mai mari pentru bugetele locale și aliniere la angajamentele europene
Raport InfoClima: Jumătate din populația urbană a României va fi afectată de valuri de căldură extreme până în 2040
Trafic intens la PTF Leușeni, pe sensul de intrare în Republica Moldova