ro

 

Societate
01 Iulie, 2026 / 10:14
/ 07 Septembrie, 2022

Reprezentanții structurilor de securitate au discutat despre combaterea criminalității transnaționale în cadrul hub-ului UE

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 7 sep. /MOLDPRES/. Reprezentanții structurilor de securitate din Moldova și Uniunea Europeană au discutat astăzi la Chișinău despre prevenirea și combaterea criminalității transnaționale. Experții s-au întrunit la cea de-a doua reuniune a Hub-ului UE pentru securitate internă și managementul frontierelor Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.

La deschiderea evenimentului, ministrul Afacerilor Interne, Ana Revenco, a declarat că securitatea Europei este strâns legată de capacitatea de rezistență a țării noastre, întrucât în țara vecină este război. „Datorită activității hub-ului UE, crește gradul de siguranță și control asupra criminalității. Suntem mult mai rezistenți în activitățile operative, putem avea intervenții rapide, acces la programele și resursele externe. Nu se cunoaște cum va evolua nivelul terorismului, al crimei organizate și dacă se va destabiliza situația politică și socială, de aceea este necesar să consolidăm capacitățile noastre și să fim pregătiți. Astăzi vom discuta despre prevenirea criminalității transnaționale, urmează să definim principalele acțiuni comune pentru a combate acest fenomen”, a spus Ana Revenco.

Prezent la reuniune, șeful Delegației UE la Chișinău, ambasadorul Jānis Mažeiks a specificat că, în contextul agresiunii Rusiei față de Ucraina, securitatea din regiune a devenit un subiect extrem de important. „Apreciem efortul autorităților și poporului Republicii Moldova în gestionarea crizei refugiaților. Țara a lucrat în echipă alături de statele UE. Securitatea reprezintă o prioritate și este necesar să cooperăm pe acest domeniu. Suntem siguri că reuniunea de astăzi va fi una productivă. Vom stabili necesitățile și vom trasa acțiunile ce urmează a fi întreprinse pe parcursul anului. Doar prin unitate putem asigura securitatea spațiului european”, a afirmat Jānis Mažeiks.

La prima reuniune a Hub-ului UE pentru securitate internă și managementul frontierelor Republicii Moldova, desfășurată pe 12 iulie, la Praga (Cehia), experți naționali și internaționali au discutat despre traficul ilegal al armelor de foc.

Foto: MAI


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

FOTO // Ministrul Mediului și comisara europeană Jessika Roswall au vizitat stația de epurare din Căpriana

/ Acum 20 ore

FOTO // Armata Națională va fi dotată cu peste 100 de unități de tehnică militară de ultimă generație

/ Acum 20 ore

Numărul corturilor anticaniculă va fi extins: peste 3500 de persoane au solicitat ajutor în doar două zile

/ Acum 20 ore

Caz tragic în raionul Cimișlia. Un bărbat a decedat după explozia unei presupuse muniții

/ Acum 20 ore

Pacienții vor avea acces mai ușor la operațiile de cataractă și protezare. Noul mecanism aplicat de CNAM, în vigoare din 1 iulie

/ Acum 20 ore

Cronica ARHIVELOR // Eugenia Crușevan, prima femeie avocat din Basarabia

/ Acum 21 ore

FOTO // Polițistul de frontieră Serghei Muntean, căzut la datorie acum trei ani, a fost comemorat de angajații IGPF

/ Acum 21 ore

Percheziții CNA la sediul ÎS „MoldATSA”, într-o cauză penală de abuz în serviciu

/ Acum 22 ore

FOTO // Exercițiul internațional „Scutul Păcii 2026” a debutat la Centrul de Instruire al Armatei Naționale

/ Acum 22 ore

Focar de Salmonella la Chișinău. ANSP întreprinde măsuri și vine cu recomandări

/ Acum 22 ore

Un ex-judecător, constatat cu avere nejustificată de circa 400 000 de lei

/ Acum 23 ore

Un ex-viceministru al MAI, condamnat la închisoare pentru organizarea filării a doi procurori anticorupție

/ Acum 23 ore

SATUL EUROPEAN // Colicăuți se modernizează prin investiții în cultură, sport și infrastructură locală

/ Acum 23 ore

Cronica ARHIVELOR // Natalia Dadiani, principesa care a schimbat destinul educației feminine din Basarabia