ro

 

Societate
17 Mai, 2026 / 13:22
/ 20 Decembrie, 2022

Republica Moldova se va retrage din Protocolul de mediu Göteborg

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 20 dec. /MOLDPRES/. Republica Moldova se retrage din grupul care promovează ratificarea și punerea în aplicare a Protocolului Göteborg în regiunea Europa de Est, Caucaz și Asia Centrală (Grupul EECCA), a anunţat ieri Ministerul Mediului, transmite MOLDPRES.

„Republica Moldova împreună cu Ucraina, Georgia, fiind țări candidate la UE, și-au asumat angajamente care să promoveze prioritățile Uniunii Europene în domeniul mediului, or, multe din acestea vin în contradicție cu cele ale grupului care promovează ratificarea și punerea în aplicare a Protocolului Göteborg în regiunea Europa de Est, Caucaz și Asia Centrală”, explică instituţia.

De asemenea, decizia ţării noastre a fost luată şi deoarece Ucraina, Republica Moldova, Georgia ar putea pune bazele unui nou grup regional de coordonare, cu viziuni mai apropiate de politicele Uniunii Europene în domeniul mediului sau pot deveni membre ale grupului regional al Europei de Vest etc.

Totodată, una din cauzele retragerii constă în faptul că Grupul EECCA poartă un caracter informal de coordonare în cadrul UNECE (Comisia Economică pentru Europa a Națiunilor Unite).

„Protocolul de la Göteborg” a fost aprobat de Consiliul European  în numele UE în iunie 2003. Acesta a fost transpus în legislația UE în principal prin directive privind limitarea emisiilor în atmosferă a anumitor poluanţi provenind de la instalaţii de ardere de dimensiuni mari.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Peste 950 de profesori vor evalua examenele naționale din 2026

/ Acum 1 zi

Moldovenii din diaspora își pot găsi un job în Republica Moldova. Târgul Online de Cariere revine la cea de-a doua ediție

/ Acum 1 zi

Sisteme publice de irigații din Călinești și Criulenii de Sus vor fi reabilitate în cadrul iDRIP

/ Acum 1 zi

Absolvenții de liceu, invitați la târguri educaționale la Ungheni și Orhei: universitățile vor prezenta oportunitățile oferite studenților

/ Acum 1 zi

Școlile vor putea stabili în mod independent data organizării festivității de încheiere a anului de studii

/ Acum 1 zi

FOTO // Jurnaliști din 90 de țări, inclusiv Moldova, creează o rețea globală de comunicare, în cadrul unui program de la Beijing dedicat interconectării mass-media

/ Acum 1 zi

 În Republica Moldova a fost dat startul vaccinării anti-meningococice pentru sugari 

/ Acum 1 zi

Descinderi în capitală într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani

/ Acum 1 zi

Programul de educație multilingvă: 40 de instituții de învățământ au depus dosarele de participare

/ Acum 1 zi

ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de șervețele umede pentru bebeluși 

/ Acum 1 zi

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „De Ziua Internațională a Familiei, vă doresc să aveți aproape oamenii care vă fac viața mai liniștită, mai caldă și mai frumoasă”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un lot de 10 tone de mărar de import, contaminat cu pesticide, a fost nimicit de ANSA

/ Acum 2 zile

Centrul de Sănătate Hrușova a fost modernizat cu sprijinul Japoniei

/ Acum 2 zile

Centrul de Excelență în Construcții organizează Ziua ușilor deschise: tururi ghidate și activități interactive