ro

 

Societate
16 Iulie, 2026 / 20:39
/ 15 Iunie, 2022

Republica Moldova va negocia cu Japonia un Memorandum de cooperare în domeniul mediului

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 15 iun. /MOLDPRES/. Republica Moldova urmează să negocieze cu Japonia semnarea unui Memorandum de cooperare, pentru a beneficia de un nou Mecanism Comun de Creditare (JCM), a anunţat astăzi Ministerul Mediului. Decizia a fost luată în cadrul ședințelor de negocieri asupra Acordului de la Paris, de către delegaţiile celor două țări, în cadrul unui for internaţional de mediu, transmite MOLDPRES.

Până în prezent, Japonia a semnat Memorandumuri bilaterale în acest sens cu mai multe țări din Asia și Africa. „În eventualitatea aprobării deciziei de preluare a Mecanismului Comun de Creditare, Republica Moldova poate deveni prima țară semnatară a Memorandului JCM din regiunea Europa de Est, Caucaz și Asia Centrală”, indică Ministerul Mediului. 

Mecanismul Comun de Creditare își propune să faciliteze difuzarea tehnologiilor, produselor, sistemelor, serviciilor și infrastructurii de decarbonizare de vârf, precum și implementarea acțiunilor de atenuare, contribuind astfel la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și la dezvoltarea pe principii durabile.

Negocierile asupra Articolului 6 al Acordului de la Paris se desfășoară în cadrul reuniunilor Organului Subsidiar (OS 56) al Convenției-cadru a Organizației Națiunilor Unite cu privire la schimbarea climei (CONUSC), în perioada 6 -16 iunie, la Bonn, Germania. Reuniunile OS 56 au menirea de a pregăti materiale referitor la politicile privind adaptarea, atenuarea, transparența și raportarea către conferința părților CONUSC și Acordului de la Paris.   

Foto: Ministerul Mediului


 
Ultimele Știri
/ Acum 10 ore

Atenție, călători! Trafic intens în punctul de trecere Leușeni, pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 10 ore

VIDEO // Șase persoane au fost depistate la cerșit în trafic: trei foloseau copii pentru a cere bani șoferilor

/ Acum 11 ore

Infrastructura de sanitație din patru școli va fi modernizată: investiții de câte un milion de lei pentru fiecare instituție

/ Acum 12 ore

VIDEO // O familie de moldoveni, aflată în vacanță în Grecia, implicată într-un accident rutier soldat cu victime

/ Acum 12 ore

Agenda evenimentelor, joi, 16 iulie

/ Acum 23 ore

Meteorologii prognozează pentru ziua de joi cer variabil și vreme fără precipitații

/ Acum 1 zi

Peste 1000 de petiții, înregistrate la CNAM în primele șase luni ale anului. Cele mai multe vizează statutul de asigurat și accesul la servicii medicale

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Grădiniță renovată, drum reabilitat și spații noi pentru sport în comuna Călinești, raionul Fălești

/ Acum 1 zi

Autoritățile din R. Moldova și România investighează cazul permiselor de conducere găsite la o groapă de gunoi din Criuleni

/ Acum 1 zi

Peste 406 mii de apeluri la ambulanță în șase luni. CNAMUP raportează creșterea numărului de solicitări

/ Acum 1 zi

Ministerul Mediului propune interzicerea coroanelor funerare din plastic: proiectul este în consultări publice

/ Acum 1 zi

Anatolie Nosatîi, despre drona căzută la Copanca: „Detectarea de către radare depinde de distanță, altitudine și particularitățile terenului”

/ Acum 1 zi

Peste nouă mii de locuri bugetare vor fi oferite în universități în noul an de studii

/ Acum 1 zi

Un bărbat din Edineț a fost condamnat la 18 ani de pușcărie pentru omorul unui adolescent cu dizabilități