ro

 

Societate
29 Iulie, 2026 / 16:05
/ 17 Martie, 2022

Rosian Vasiloi: „Poliția de Frontieră a făcut față situației excepționale apărută la graniță”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 mar. /MOLDPRES/. Conducerea Poliției de Frontieră declară că a făcut față situației extraordinare apărută la graniță în ultimele săptămâni, transmite MOLDPRES.

Șeful Poliției de Frontieră, Rosian Vasiloi, a declarat astăzi, într-un briefing de presă, că “în prima săptămână de la declanșarea conflictului militar din țara vecină, fluxul de persoane la frontiera de stat cu Ucraina a crescut de circa șapte ori, iar la frontiera cu România acesta a crescut de trei ori”.

„Din numărul total de 351 mii de cetățeni străini intrați din Ucraina, 247 mii au traversat teritoriul țării către România, iar aproximativ 104 mii se află în prezent pe teritoriul Republicii Moldova. O asemenea situație nu a mai existat în istoria contemporană a statului moldovean, am reușit să facem față primei situații extraordinare apărută la granița de est”, a spus Vasiloi.

Oficialul moldovean a menționat că, pentru o gestionare rapidă a unui posibil nou val de refugiați din Ucraina, „este necesară ajustarea cadrului normativ existent, prin derogări de la lista documentelor de călătorie necesare la traversarea frontierei de stat și simplificarea procedurilor de recrutare și selectare a personalului pentru încadrarea în serviciul Poliției de Frontieră în scopul suplinirii posturilor vacante”.

În același timp, Rosian Vasiloi a specificat că au fost înregistrate 185 de cazuri de trecere ilegală a frontierei de stat. 657 de bărbați ucraineni, cu vârste cuprinse între 18 și 60 ani, au fost reținuți după trecerea ilegală a frontierei ca urmare a măsurilor restrictive impuse de Ucraina. “Din numărul total de persoane reținute, 397 au solicitat azil în Republica Moldova. Totodată, 86 de persoane au fost supuse mecanismului de readmisie, fiind transmise autorităților ucrainene”, a declarat Vasiloi.

În acest moment, toate punctele de trecere a frontierei cu Ucraina și cu România sunt funcționale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 ore

Ziua Constituției Republicii Moldova: Ediția actualizată a Legii Supreme, editată de AIS MOLDPRES, disponibilă la sediul Agenției și la magazinul de articole personalizate din sediul Guvernului

/ Acum 5 ore

Republica Moldova va crea un Sistem informațional de monitorizare a stocurilor de medicamente

/ Acum 6 ore

VIDEO // Un curier din Ucraina va fi judecat pentru escrocherie. O juristă din capitală, victima schemei de fraudă

/ Acum 6 ore

Valută nedeclarată descoperită la Aeroport. Peste 25 000 de euro, ridicați de vameși

/ Acum 6 ore

Autoritățile de mediu avertizează asupra riscurilor incendierii miriștilor în perioada recoltării cerealelor

/ Acum 6 ore

Dezbaterile privind Constituția din 1994, accesibile online din arhivele naționale

/ Acum 6 ore

O tânără a fost salvată de pompieri după ce a căzut de la etajul patru al unui bloc din Ceadâr-Lunga

/ Acum 8 ore

Agenda evenimentelor miercuri, 29 iulie

/ Acum 19 ore

Vreme fără precipitații și maxime de până la +30 de grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri

/ Acum 20 ore

VIDEO // Pompierii moldoveni, parte a eforturilor comune de stingere a incendiilor de vegetație pe continentul european. Maia Sandu: „Asta înseamnă UE - țări care se ajută reciproc și oameni care sunt alături la bine și la greu”

/ Acum 21 ore

Tinerii specialiști în domeniul climei și egalității de gen pot obține burse pentru experiență practică

/ Acum 21 ore

FOTO // Guvernul susține transformarea orașelor Drochia și Râșcani prin investiții majore în infrastructură urbană

/ Acum 23 ore

Carnet de vânător electronic și noi restricții pentru braconieri. Legea vânătorii va fi modificată

/ Acum 23 ore

Cronica ARHIVELOR // Ion Hîncu, arheologul care a contribuit la descoperirea patrimoniului medieval al R. Moldova