ro

 

Societate
02 Iunie, 2026 / 06:25
/ 05 Iulie, 2021

Săptămâna începe cu avertizare de instabilitate atmosferică şi risc de inundații

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 iul. /MOLDPRES/. Serviciul Hidrometeorologic de Stat a anunțat pentru 5-6 iulie Cod Galben de instabilitate atmosferică, transmite MOLDPRES.

Conform meteorologilor, azi şi mâine, în ţară se prevăd descărcări electrice, izolat averse puternice (15-49 litri pe metru pătrat) însoțite de vijelie de până la 15-20 metri pe secundă și grindină. 

În perioada de referință, vremea se va răci uşor, iar mercurul termometrelor va indica, în toată țara,  până la 27 de grade Celsius, ziua, şi până la 20 de grade - noaptea.

De asemenea, Centrul hidrologic al Serviciului Hidrometeorologic de Stat a anunțat, până la 7 iulie, în legătură cu ploile abundente, Cod Galben de scurgeri intensive pe pante cu risc de inundații locale, precum şi creșterea nivelului apei în râurile mici cu 0,3-0,8 metri. Apa se va scurge în limitele albiei minore.

În caz de Cod Galben, condiţiile vremii sunt potențial periculoase, fenomenele meteorologice prognozate (averse, descărcări electrice, intensificări ale vântului, temperaturi ridicate sau scăzute, risc de creșteri de debite şi niveluri în râuri şi râulețe etc.) sunt obișnuite pentru teritoriul țării, dar temporar pot deveni periculoase pentru anumite activități socio-economice.

foto: easypeasyremovals.com.au


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Mitropolitul Petru se retrage din fruntea Mitropoliei Basarabiei

/ Acum 2 zile

Apa, drumurile și serviciile publice: de ce insistă autoritățile pe reforma locală. Maia Sandu: „Reforma administrației publice locale este necesară pentru dezvoltarea satelor”

/ Acum 2 zile

Ploile torențiale și vântul puternic au provocat pagube în mai multe raioane ale țării

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să verifice de „zece ori” înainte de a transfera bani escrocilor

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Cea mai mare expoziție dedicată copiilor, inaugurată la Moldexpo

/ Acum 2 zile

REPORTAJ MOLDPRES // Energia solară, bateriile și transportul electric: tehnologiile verzi dezvoltate în China care ar putea interesa Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ministerul Mediului îndeamnă comunitățile de pe malurile Nistrului să participe la acțiuni de salubrizare

/ Acum 2 zile

Guvernul finanțează un proiect care va transforma infrastructura de mediu din raionul Nisporeni

/ Acum 2 zile

Cod galben de instabilitate atmosferică în toată țara: ploi însoțite de descărcări electrice, grindină și intensificări ale vântului

/ Acum 2 zile

Grădina Botanică a USM își deschide gratuit porțile pentru familii de 1 iunie

/ Acum 2 zile

VIDEO // Filieră de migrație ilegală destructurată la frontiera moldo-română. Au fost reținute 14 persoane

/ Acum 2 zile

Portalul EVO introduce alerte pentru prevenirea fraudelor online și apelurilor false

/ Acum 2 zile

UNICEF va dota 65 de centre de resurse din grădinițe cu instalații senzoriale pentru susținerea incluziunii copiilor