ro

 

Societate
27 Iunie, 2026 / 06:49
/ 28 Iulie, 2021

Șase călători vor fi plasați în carantină după ce au prezentat la frontieră teste COVID false

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 iul. /MOLDPRES/. Șase călători vor fi plasați în carantină după ce au prezentat la trecerea hotarului teste COVID false. Testele au fost ridicate de polițiștii de frontieră și remise Laboratorului tehnico-juridic pentru expertiză, comunică MOLDPRES.

Potrivit Poliției de Frontieră, cele șase documente cu semne vizibile de falsificare au fost identificate pe parcursul zilei de ieri, pe sensul de intrare în țară. Trei dintre ele au fost ridicate în punctul de trecere Lipcani - Rădăuți Prut de la doi cetățeni ai României și un conațional care se întorceau din Germania. Audiați, ei au declarat că au dat analizele necesare pentru eliberarea documentelor respective, recunoscând ulterior, că pentru obținerea rapidă a rezultatelor au achitat suplimentar câte 50 de euro fiecare. 

Și un ucrainean este documentat pentru prezentarea testului falsificat. Actul ar fi emis de către un laborator medical din Ucraina. În timpul controlului, polițistul de frontieră a depistat indici necaracteristici, iar examinat suplimentar s-a confirmat neveridicitatea actului. De asemenea, doi soți din Sângerei au dorit să traverseze hotarul prin PTF Sculeni, iar în timpul verificărilor au fost informați despre falsificarea testelor prezentate.

Toate testele au fost ridicate și remise Laboratorului tehnico-juridic pentru realizarea expertizei, iar persoanele au fost plasate în carantină.

foto: Poliția de Frontieră


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 26 iunie

/ Acum 1 zi

Peste un milion de lei sustrași prin fraude telefonice într-o singură zi. Poliția atenționează cetățenii

/ Acum 1 zi

Doi elani, împușcați ilegal la Briceni. Poliția a deschis un dosar penal pentru braconaj

/ Acum 1 zi

O minoră s-a înecat într-un iaz din Soroca. Salvatorii trag un semnal de alarmă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Două femei au fost reținute pentru escrocherie. Victima, prejudiciată cu circa 450 000 de lei

/ Acum 1 zi

Circa 120 de persoane cu dizabilități, aflate în îngrijire rezidențială, vor avea acces la traiul în comunitate

/ Acum 1 zi

Restricții de circulație în centrul capitalei

/ Acum 1 zi

Salariile angajaților din sistemul de asistență socială vor fi majorate. Ministra Natalia Plugaru: „Un pas important pentru recunoașterea muncii lor”

/ Acum 1 zi

MEC propune schimbarea modului de administrare a școlilor: vor fi create Agenții Teritoriale pentru Educație

/ Acum 1 zi

Militari și carabinieri participă la exercițiul internațional „Scutul Păcii 2026”

/ Acum 1 zi

Incident la Ștefan Vodă, în timpul protestelor fermierilor. Un deputat ar fi blocat intenționat un traseu și ar fi lovit un polițist cu tractorul

/ Acum 1 zi

Chișinăul a găzduit în premieră Marșul Factorilor Poștali din R. Moldova și România

/ Acum 1 zi

Reforma justiției, în atenția unei misiuni a Băncii Mondiale aflate la Chișinău

/ Acum 1 zi

FOTO // Lucrările la podul și pasajul de pe centura Bălți se apropie de finalizare