ro

 

Societate
22 Februarie, 2026 / 10:35
/ 03 Decembrie, 2025

Șase focare de boli la animale, confirmate în R. Moldova în ultimele două săptămâni

Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) anunță că, în perioada 20 noiembrie – 2 decembrie 2025, pe teritoriul Republicii Moldova au fost confirmate două focare de Pestă porcină africană (PPA) și patru focare de Rabie, atât la animale domestice, cât și la fauna sălbatică, transmite MOLDPRES.

„Focare confirmate de PPA se află la Berezovca, raionul Ocnița – focar de PPA la porci domestici; Zloți, raionul Cimișlia – focar de PPA la mistreți, unde au fost identificate patru cadavre de mistreți infectați. Cele patru cadavre au fost depistate în continuarea cazului confirmat anterior la un mistreț recoltat în cadrul unei partide de vânătoare din Întreprinderea Silvo-Cinegetică Cimișlia, la 16 noiembrie 2025”, explică  ANSA.

Potrivit sursei citate, focarele de Rabie au fost depistate la Nimoreni, raionul Ialoveni – caz la câine; Șipoteni, raionul Hâncești – caz la bovină; Oxentea, raionul Dubăsari – caz la vulpe; Hrușova, raionul Criuleni – caz la vulpe.

„În zonele afectate de PPA au fost instituite carantină, zone de protecție, supraveghere și, în cazul mistreților, zone infectate. Specialiștii veterinari desfășoară controlul populațiilor de mistreți și evaluarea fondului forestier pentru depistarea cadavrelor; monitorizarea circulației animalelor pe teritoriul țării; recensământul porcilor domestici din gospodării și ferme comerciale”, indică Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

ANSA atrage atenția asupra riscului înalt de răspândire a PPA și reamintește obligația fermierilor de a respecta măsurile stricte de biosecuritate, în special evitarea folosirii resturilor alimentare de origine animală în hrana porcilor; procurarea animalelor doar cu certificate sanitar-veterinare; evitarea achiziționării cărnii și produselor din porc din țările

Pentru depistarea cadavrelor de mistreți, ANSA oferă o recompensă de 50 euro pentru fiecare caz notificat. Pe parcursul anului 2025, șase persoane au beneficiat de aceste compensații.

De la începutul anului 2016 și până în prezent, în Republica Moldova au fost confirmate 44 de focare de PPA la mistreți, afectând 284 de exemplare din această specie.

ANSA îndeamnă populația să raporteze orice suspiciune privind animalele bolnave sau moarte și să colaboreze cu autoritățile pentru a preveni răspândirea bolilor care amenință sănătatea animalelor și siguranța alimentară.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Valută nedeclarată depistată la doi pasageri pe Aeroportul Internațional Chișinău

/ Acum 1 zi

Guvernul promite că primăriile nu vor dispărea din sate: vor apărea centre locale de servicii și reprezentanți ai primarului

/ Acum 1 zi

VIDEO // Cinci minori, documentați pentru răpirea unui automobil din comuna Grătiești

/ Acum 1 zi

Procurorii contestă arestul la domiciliu al organizatorului omorului din Râșcani

/ Acum 1 zi

ANSA a retras din comerț peste 2,4 tone de biscuiți neconformi. Produsele conțineau contaminanți peste limitele admise

/ Acum 1 zi

VIDEO // Autoritățile oferă detalii despre operațiunea comună Moldova–Ucraina. Numărul persoanelor arestate a crescut la 11

/ Acum 1 zi

Alexei Buzu: „Costul nereformării administrației locale este mai mare decât costul reformei. Vom veni cu investiții și echipe mai puternice în primării”

/ Acum 1 zi

FOTO, VIDEO // Structurile de securitate din Ucraina și Moldova au destructurat o grupare rusă care pregătea asasinate: liderul grupării și complicii săi arestați

/ Acum 2 zile

VIDEO // Fraudă fiscală în transport internațional: autoritățile au ridicat 500.000 de lei și obiecte de lux de la două companii

/ Acum 2 zile

Cum vrea Guvernul să țină oamenii în sate: servicii, locuri de muncă și primării mai puternice, explicate de Alexei Buzu

/ Acum 2 zile

Moldova adoptă noile reguli pan-euro-mediteraneene pentru comerțul cu Turcia. Acordul de comerț liber publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

Ceață densă pe traseul național M3, între Cimișlia și Comrat. Șoferii, îndemnați să circule cu prudență

/ Acum 2 zile

Votat în prima lectură: Amenințările la adresa judecătorilor vor fi pedepsite cu închisoare de până la opt ani

/ Acum 2 zile

VIDEO// Semnal de alarmă, după ce tot mai mulți moldoveni cad victime escrocilor. Maia Sandu: „Nu vorbiți cu străinii care vă cer bani sau codul bancar”