ro

 

Societate
14 Aprilie, 2026 / 19:23
/ Acum 3 ore

Interes sporit pentru studierea limbii române: peste 6800 de persoane s-au înscris la Programul lansat de MEC

Circa 6800 de persoane s-au înscris la cursuri gratuite de limba română, organizate în cadrul Programului național pentru învățarea limbii române 2026-2028, lansat de Ministerul Educației și Cercetării (MEC), informează MOLDPRES.

Programul contribuie la dezvoltarea competențelor lingvistice și la facilitarea integrării sociale și profesionale a participanților. Pentru desfășurarea cursurilor au fost create Centrele de limbă română la nivel național, care asigură organizarea acestora atât cu prezență fizică, cât și online. La nivel național au fost constituite 100 de grupe, procesul de formare a acestora continuând în funcție de solicitări.

Programul este structurat pe niveluri de competență lingvistică A1, A2 și B1, în conformitate cu Cadrul European Comun de Referință pentru Limbi. Participanții beneficiază de acces la manuale tipărite, care pot fi închiriate la costuri accesibile, iar la finalizarea cursurilor primesc un certificat care atestă nivelul de competență lingvistică dobândit.

Cursurile sunt destinate adulților care nu au studiat sau nu cunosc suficient limba română, reprezentanților minorităților naționale, angajaților din sectorul public și din alte domenii profesionale care au nevoie de consolidarea competențelor de comunicare în limba română, persoanelor revenite din diaspora, refugiaților și altor persoane strămutate stabilite temporar sau permanent în Republica Moldova, precum și tuturor celor interesați să își îmbunătățească nivelul de competență lingvistică.

Potrivit datelor MEC, în edițiile precedente, aproximativ 25.000 de beneficiari au participat la cursurile gratuite de limbă română, ceea ce confirmă impactul și relevanța programului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Peste 280 de persoane au ajuns la Institutul de Urgență în weekend

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre moștenirea lui Urschi: „A transformat umorul într-o formă de adevăr”

/ Acum 1 zi

Maia Sandu a decretat zi de doliu național în ziua funerariilor lui Gheorghe Urschi: „Republica Moldova a pierdut astăzi un mare artist”

/ Acum 1 zi

Mai multe rute de autobuz din Chișinău își schimbă orarul în vacanța de Paști

/ Acum 1 zi

Regele umorului din R. Moldova s-a stins din viață la 78 de ani

/ Acum 1 zi

Șapte bebeluși s-au născut în Noaptea Învierii la maternitatea „Gheorghe Paladi” din capitală

/ Acum 1 zi

Creștinii ortodocși intră în Săptămâna Luminată

/ Acum 1 zi

Trafic intens la frontieră: peste 38 000 de traversări în 24 de ore

/ Acum 1 zi

Vreme rece la început de săptămână: înghețuri și ceață slabă

/ Acum 2 zile

Programul guvernamental DOR: copii și tineri din diaspora pot depune dosarele de participare până pe 22 aprilie

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Creștinii ortodocși sărbătoresc Învierea Domnului: tradiții și credință care unesc generații

/ Acum 2 zile

Codul galben de înghețuri, prelungit de meteorologi

/ Acum 2 zile

FOTO // Ușile Parlamentului, deschise pentru vizitatori: detalii din culisele activității deputaților, descoperite de elevi și studenți

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ambasadoarea UE la Chișinău: „În perioada sărbătorilor pascale, ne întoarcem la lucrurile care contează cel mai mult: familia și tradițiile”