ro

 

Societate
22 August, 2026 / 10:07
/ 11 Iulie, 2022

Șefa Parchetului European, Laura Codruța Kovesi, efectuează o vizită la Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 iul. /MOLDPRES/. Șefa Parchetului European, Laura Codruța Kovesi, efectuează, în perioada 11-14 iulie, o vizită oficială la Chișinău, transmite MOLDPRES.

Informația a fost confirmată pentru agenție de către consultantul principal al Direcției informare și comunicare cu mass-media a Ministerului Justiției, Loredana Buzdugan. Potrivit acesteia, ministrul Justiției, Sergiu Litvinenco, va avea o întrevedere cu Laura Codruța Kovesi.

Potrivit informațiilor, în Republica Moldova, Laura Codruța Kovesi, va avea întâlniri și cu alți oficiali.

Laura Codruța Kovesi este procuror-șef la Parchetul European. Începând cu anul 2013 și până în 2018, aceasta a ocupat funcția de Procuror-șef al Direcției Naționale Anticorupție din România. Înainte de aceasta, Kovesi a fost Procuror general al României.

Foto: emerging-europe.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Peste 1.500 de persoane au primit tratament preventiv împotriva rabiei în ultimele două luni

/ Acum 1 zi

Anul 2027 ar putea fi cel mai cald înregistrat vreodată

/ Acum 1 zi

O nouă sesiune a Programului EcoVoucher: peste 320 de familii vor primi până la șase mii de lei pentru a procura electrocasnice noi

/ Acum 1 zi

Numărul persoanelor cazate în structurile turistice din țara noastră a crescut cu circa 16 la sută în prima jumătate a anului

/ Acum 1 zi

DOC // Cadrul legal privind angajarea persoanelor condamnate a fost modernizat

/ Acum 1 zi

Un punct de trecere a frontierei dintre Ucraina și Republica Moldova a fost atacat cu drone

/ Acum 1 zi

PTF Mirnoe–Tabachi și-a sistat temporar activitatea din cauza unei alarme în Ucraina

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 21 august

/ Acum 1 zi

Un copil de trei ani a decedat după ce a fost lovit de o mașină în curtea unui bloc din Chișinău

/ Acum 1 zi

Câștigătorii concursului „EU&bunicii mei” 2026 vor descoperi trei capitale europene

/ Acum 1 zi

La Marea Dictare Națională vor putea participa persoane cu deficiențe de vedere: MEC va asigura condițiile necesare

/ Acum 1 zi

Cinci foști ofițeri au fost condamnați pentru interceptarea ilegală a comunicațiilor unor activiști, jurnaliști și politicieni

/ Acum 1 zi

BTA: Centrul de tineret din Taraclia va implica tinerii printr-un proiect susținut de Bulgaria

/ Acum 1 zi

Cod galben și portocaliu de caniculă în Moldova. Temperaturile vor ajunge până la 36 de grade