ro

 

Societate
25 Aprilie, 2026 / 00:37
/ 07 Ianuarie, 2022

Șeful statului consideră că Crăciunul ne poate face mai uniţi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 7 ian. /MOLDPRES/. Preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a adresat un mesaj de felicitare cetăţenilor moldoveni cu ocazia Crăciunului pe stil vechi, despre care a spus că este sărbătoarea care îi poate face pe cetăţenii moldoveni mai uniţi, relatează MOLDPRES.

"Astăzi este Crăciunul pe stil vechi, prilej cu care transmit gânduri bune, însoţite de urări de sănătate şi de bucurie, tuturor celor care serbează în această zi Naşterea Domnului. Vom sta la masa de sărbătoare împreună cu familia şi prietenii - şi pentru că suntem în vremuri de pandemie, vă rog să fiţi precauţi şi să vă îngrijiţi şi de sănătate. Vom vorbi cu oamenii dragi aflaţi departe, cărora le ducem dorul, şi ne vom aminti de cei plecaţi dintre noi. Ne vom bucura că ni s-a dat încă un an în care să facem mai bune lumea şi locul în care trăim. Dintotdeauna, Crăciunul este sărbătoarea care ne poate aduce mai aproape unii de alţii şi ne poate face mai uniţi. Trebuie doar să ne deschidem inimile. Crăciun fericit!", a scris șeful statului Maia Sandu pe pagina sa de Facebook.

Creştinii ortodocşi din R. Moldova sărbătoresc astăzi Crăciunul. 

Foto: Maia Sandu / facebook.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 13 ore

Minut de reculegere în Parlament. Deputații au cinstit memoria maestrului Gheorghe Urschi

/ Acum 14 ore

Accident grav la Briceni. Un bărbat de 34 de ani a decedat la fața locului

/ Acum 14 ore

Cinci persoane din Dondușeni, condamnate pentru corupere electorală la referendumul din anul 2024

/ Acum 15 ore

Alte 48 de proiecte din programul Casa Verde, aprobate pentru finanțare

/ Acum 15 ore

Peste 107 milioane de lei, alocate de CNAM pentru îngrijiri paliative

/ Acum 15 ore

DOC // Programul de stat „Capitala Tineretului”, cu bugete majorate și reguli noi, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

Catastrofa nucleară de la Cernobîl, comemorată la Chișinău. Ambasadorul Paun Rohovey: „Securitatea nucleară capătă din nou o importanță critică”

/ Acum 1 zi

O familie din Orhei și-a transformat locuința într-o casă eficientă energetic, cu sprijinul programului FEERM

/ Acum 1 zi

Adjunctul Procurorului-șef al Procuraturii Anticorupție, audiat în fața Comisiei de evaluare

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor vineri, 24 aprilie

/ Acum 1 zi

Autoritățile vor lansa Planul național pentru siguranța jurnaliștilor

/ Acum 1 zi

VIDEO // Prejudiciu de peste 1,5 milioane de lei. Șapte membri ai unei grupări, reținuți pentru escrocherii telefonice

/ Acum 1 zi

VIDEO // Marea Britanie a donat Republicii Moldova echipamente de intervenție pe Nistru în valoare de 3 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Poșta Moldovei sistează expedierea trimiterilor internaționale către Kuwait și Rwanda