Sindicatele au cerut angajatorilor să protejeze salariaţii de caniculă
Chişinău, 14 iul. /MOLDPRES/. Confederaţia Naţională a Sindicatelor din Republica Moldova (CNSM) a solicitat agenţilor economici să asigure toate măsurile prevăzute de legislaţie, astfel încât salariaţii să nu fie afectaţi de căldură în orele de lucru. Asta în condiţiile în care pe teritoriul ţării a fost emis Cod galben de caniculă pentru perioada 14-19 iulie, transmite MOLDPRES.
Sindicaliştii invocă că, potrivit Legii securităţii şi sănătăţii în muncă, angajatorul este obligat să ia măsurile necesare pentru protecţia securităţii şi a sănătăţii lucrătorilor, inclusiv pentru prevenirea riscurilor profesionale.
“Atunci când sunt înregistrate temperaturi care depăşesc + 30 de grade Celsius, legislaţia naţională îi obligă pe patroni să asigure condiţii minime pentru menţinerea stării de sănătate a salariaţilor, adică sa fie redusă intensitatea şi ritmul activităţilor fizice, să fie asigurată ventilaţia la locul de muncă, alternarea efortului dinamic cu cel static şi a perioadelor de lucru cu cele de repaus”, indică CNSM.
În perioada caniculară, angajaţilor trebuie să li se ofere câte 2-4 litri/persoană de apă carbogazoasă salină sau minerală, să li se asigure echipament individual de protecţie şi duşuri.
Pentru promovarea securităţii şi a sănătăţii lucrătorilor expuşi anumitor riscuri termice în perioada caniculară, este necesar ca aceştia să fie asiguraţi cu echipament de protecţie adecvat, inclusiv pentru protejarea capului şi a corpului, aprovizionaţi cu apă potabilă pentru fiecare persoană pe durata unui schimb de muncă.
Angajatorii care nu pot asigura aceste condiţii, de comun acord cu reprezentanţii salariaţilor, sunt în drept să decidă reducerea programului de lucru în perioada caniculară.
Potrivit prevederilor legislaţiei, în condiţii de caniculă, organele abilitate trebuie să întreprindă controale şi alte măsuri pentru a depista şi pedepsi pe patronii care nu respectă prevederile legale de protecţie a angajaţilor în perioada caniculară. Legislaţia naţională prevede ca angajatorii care nu întreprind măsuri de protecţie împotriva caniculei, riscă să fie sancţionaţi cu amenzi cuprinse între 80 şi 500 de unităţi convenţionale (4 000 şi 25 de mii de lei).
Conform Serviciului Hidrometeorologic de Stat, în perioada 14-19 iulie, pe arii extinse temperatura maximă a aerului va atinge 35 de grade Celsius.
foto: CNSM
Moldova avansează pe calea integrării europene: vor fi create două platforme de dialog cu UE
Expoziția KID’S EXPO, organizată la Moldexpo: startul va fi marcat de cea mai mare pictură pe asfalt creată de copii
Proiectul noii Legi privind mass-media, avizat de Guvern. Ministrul Culturii, Cristian Jardan: „Un pas necesar pentru modernizarea cadrului legal în domeniu”
Un moldovean a fost reținut în Ucraina după ce a părăsit unitatea militară unde era înrolat voluntar. MAE vine cu informații despre caz
Accident grav la Căușeni. O femeie și un bărbat au decedat la fața locului
Peste 19 mii de candidați s-au înscris la examenul de Bacalaureat 2026
Premieră medicală: o tumoră rară de nerv facial îndepărtată printr-o intervenție de 10 ore. Pacientul se simte bine și a fost deja externat
Republica Moldova vrea să devină hub regional pentru turismul medical. Autoritățile pregătesc o strategie în acest sens
Circa 70 de gospodării au fost afectate de inundațiile provocate de ploile puternice. Pagubele urmează a fi estimate
Moldova își extinde prezența diplomatică în Regatul Unit. Primul Consulat Onorific a fost deschis la Manchester
Cod galben de instabilitate atmosferică. În țară se prevăd ploi cu descărcări electrice și grindină
Ministra Daniella Misail-Nichitin îndeamnă cetățenii să fie prudenți și să nu răspundă solicitărilor escrocilor: „Evitați să transmiteți date bancare sau coduri SMS”
Moldovenii care muncesc în Slovacia vor beneficia de pensii
Ministrul Apărării denunță o campanie de denigrare
Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, îndeamnă absolvenții să își continue studiile în Moldova: „Universitățile din Moldova devin tot mai competitive la nivel european”
Taxele vamale la import pentru baterii de stocare a energiei și turbine eoliene vor fi eliminate
VIDEO // Schemă de spălare de bani de peste 10 milioane lei descoperită prin „vouchere fictive”. 39 de percheziții la o companie legată de un subiect sancționat internațional
Noi locuri vacante în sistemul judecătoresc: CSM scoate la concurs funcții în mai multe instanțe
DOC // Datele privind emisiile de gaze cu efect de seră vor fi verificate de experți independenți
ANOFM extinde sprijinul pentru cei care caută un loc de muncă. Peste 9.000 de persoane au fost angajate de la începutul anului
DOC // Două instituții din Moldova vor reprezenta țara la Uniunea Internațională pentru Protecția Noilor Soiuri de Plante
Suedia va dona Ucrainei mai multe avioane de luptă JAS 39 Gripen
Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se ieftinesc
Cronica ARHIVELOR // Petru Cărare și volumul „Săgeți”, cartea interzisă care a sfidat cenzura sovietică
Agenda evenimentelor, joi, 28 mai
Meteorologii prognozează pentru joi precipitații de scurtă durată și cer variabil
Drumarii din nordul țării au intervenit pe mai multe trasee naționale după căderi de arbori și crengi
Republica Moldova și Grecia vor să dezvolte proiecte comune în turism și cultură
Anatolie Nosatîi: Un nou radar ar putea deveni funcțional chiar în prima lună de vară
Euractiv: Republica Moldova ar putea începe negocierile pe primul cluster de aderare la UE în iunie