ro

 

Societate
16 Mai, 2026 / 20:04
/ 14 Decembrie, 2020

Situația pandemică în municipiul Chișinău rămâne tensionată

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chișinău, 14 dec. /MOLDPRES/. Șeful Direcției generale sănătate și asistență socială a Primăriei municipiului Chișinău, Tatiana Bucearschi, a declarat astăzi, la ședința on-line a serviciilor municipale, că situația din spitalele capitalei rămâne tensionată. Astfel, din numărul total de 1172 de locuri în spital, sunt internați 1033 de bolnavi de COVID-19, transmite MOLDPRES.

Bucearschi a menționat că 59 de bolnavi sunt în stare foarte gravă, 312 în stare gravă, iar 622 de pacienți sunt în stare medie. În același timp, oficialul a precizat că 1504 lucrători ai sistemului de sănătate municipal s-au infectat cu COVID-19.

„În municipiul Chișinău s-au înregistrat până astăzi peste 53 de mii de cazuri de COVID-19. Situația pandemică în municipiul Chișinău rămâne a fi tensionată – în terapie intensivă nu a rămas nici un loc liber”, a declarat Bucearschi.

În Republica Moldova s-au înregistrat un număr de 126 518 cazuri de coronavirus.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

 În Republica Moldova a fost dat startul vaccinării anti-meningococice pentru sugari 

/ Acum 1 zi

Descinderi în capitală într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani

/ Acum 1 zi

Programul de educație multilingvă: 40 de instituții de învățământ au depus dosarele de participare

/ Acum 1 zi

ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de șervețele umede pentru bebeluși 

/ Acum 1 zi

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „De Ziua Internațională a Familiei, vă doresc să aveți aproape oamenii care vă fac viața mai liniștită, mai caldă și mai frumoasă”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un lot de 10 tone de mărar de import, contaminat cu pesticide, a fost nimicit de ANSA

/ Acum 1 zi

Centrul de Sănătate Hrușova a fost modernizat cu sprijinul Japoniei

/ Acum 1 zi

Centrul de Excelență în Construcții organizează Ziua ușilor deschise: tururi ghidate și activități interactive

/ Acum 1 zi

DOC // Standardele antiplagiat în universități, publicate în Monitorul Oficial: noi reguli pentru tezele de licență și master

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Familiei: „Continuăm să construim un stat care înțelege că familiile puternice înseamnă o țară mai puternică”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova și Cehia aprofundează parteneriatul în domeniul apărării

/ Acum 2 zile

Agenda evenimentelor, vineri, 15 mai

/ Acum 2 zile

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor adresate familiilor cu copii și celor pentru incapacitate temporară de muncă

/ Acum 2 zile

Aproape 1.500 de petiții privind datele personaleau fost depuse la CNPDCP în 2025