ro

 

Societate
29 Ianuarie, 2026 / 08:20
/ 10 Mai, 2023

Șomerii pot beneficia de cursuri de formare profesională prin instruirea la locul de muncă

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 mai. /MOLDPRES/. Șomerii pot beneficia de cursuri de formare profesională prin instruirea la locul de muncă. Măsura este implementată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), transmite MOLDPRES.

Nina Brînza, locuitoare a satului Hârbovăț, raionul Anenii Noi, s-a adresat la Direcția Ocuparea Forței de Muncă Anenii Noi în căutarea unui loc de muncă. În timpul discuției, femeia a menționat că îi place să pregătească bucate, însă nu are studii în domeniu. Totodată, aceasta a fost informată despre serviciile și măsurile de ocupare a forței de muncă și a fost îndreptată la cursuri de formare profesională prin instruirea la locul de muncă, meseria – bucătar.

Instruirea teoretică s-a desfășurat la Școala Profesională Bubuieci, timp de 1 lună, iar instruirea practică a fost realizată la un agent economic specializat în servicii de catering. La finalizarea cursului, femeia a fost angajată bucătar în această entitate.

Pe parcursul instruirii la locul de muncă, șomerii-cursanţi beneficiază de bursă lunară neimpozabilă, în mărime de 35% (3 685,19 lei) din salariul mediu lunar pe economie pentru anul precedent, care se acordă proporțional frecvenței la instruire.

Totodată, angajatorul care asigură instruirea la locul de muncă a șomerului – cursant, la solicitarea depusă în formă scrisă la subdiviziunea teritorială pentru ocuparea forței de muncă, beneficiază pe toată durata instruirii de o subvenție egală cu 30% din salariul mediu lunar pe economie pentru anul precedent.

Pentru mai multe informații despre măsura activă: instruirea la locul de muncă, persoanele pot telefona la Centrul de apel al ANOFM - 0 8000 1000 sau se pot adresa la cea mai apropiată subdiviziune a ANOFM (https://anofm.md/ro/subdiviziuni).

Foto: ANOFM


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Serviciul Vamal a deschis o anchetă internă în cazul celor șapte funcționari reținuți într-un dosar de corupție

/ Acum 21 ore

Procesele de arhivare vor fi digitalizate: Guvernul a aprobat conceptul sistemului „Arhiva electronică”

/ Acum 21 ore

Accident fatal la Ungheni. Un bărbat a decedat, fiind lovit de o mașină

/ Acum 21 ore

Autoritățile coordonează activitățile pentru a înlătura consecințele intemperiilor. Premierul Alexandru Munteanu: „Ne confruntăm cu o situație dificilă”

/ Acum 21 ore

Peste 2.600 de solicitări la Serviciul de asistență medicală urgentă, în ultimele 24 de ore

/ Acum 21 ore

Mecanismul de protecție temporară pentru persoane strămutate din Ucraina a fost prelungit

/ Acum 21 ore

FOTO // Intervenția militarilor Armatei Naționale în raionul Strășeni. Geniștii au prelucrat drumurile și au asigurat accesul către instituții

/ Acum 21 ore

Antreprenorii independenți vor putea beneficia de prestații sociale

/ Acum 22 ore

IGP anunță că în țară nu există trasee blocate

/ Acum 22 ore

FOTO // Circa 150 de accidente rutiere produse din cauza poleiului. Angajații MAI au desfășurat misiuni operative în toată țara

/ Acum 22 ore

Peste 15 mii de consumatori din Republica Moldova au rămas fără curent electric din cauza condițiilor meteo

/ Acum 22 ore

FOTO // Percheziții la posturile vamale Leușeni și Cahul. Șapte angajați ai Serviciului Vamal, reținuți într-un dosar de corupție sistemică

/ Acum 23 ore

Ceață și ghețuș pe trasee: drumarii au intervenit cu lucrări de combatere a lunecușului

/ Acum 1 zi

VIDEO // „WeRemember”, proiectat pe fațada Parlamentului în memoria victimelor Holocaustului