ro

 

Societate
27 Aprilie, 2026 / 08:52
/ 22 Februarie, 2023

Șomerii pot beneficia de subvenții pentru inițierea unei afaceri

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 feb. /MOLDPRES/. Persoanele fără un loc de muncă pot depune cereri de aplicare pentru acordarea subvenției privind inițierea unei afaceri, transmite MOLDPRES.

Potrivit Agenției Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), la această măsură pot aplica persoanele ce au împlinit vârsta de 18 ani, înregistrate cu statut de șomer la una din subdiviziunile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă (STOFM), care doresc să inițieze o activitate de antreprenoriat.

Scopul subvenției este de a compensa cheltuielile de înregistrare a întreprinderii, procurarea echipamentelor tehnologice, mașinilor, utilajelor şi instalațiilor de lucru, aparatelor şi instalațiilor de măsurare, control şi reglare, tehnicii de calcul, materiei prime, mobilierului pentru dotarea spațiilor amenajate. Subvenția se acordă pentru înființarea unei întreprinderi noi și crearea a cel puțin unui loc de muncă pentru șomerul beneficiar de subvenție.

Subvenționarea se realizează prin compensarea a 80% din cheltuielile estimate de către șomer, dar nu mai mult de 20 salarii lunare medii pe economie pentru anul precedent.

Pentru a aplica la programul de subvenționare privind inițierea unei afaceri, șomerul trebuie să depună la STOFM: cererea de finanțare, planul de afaceri și formularul de aplicare.

Pentru informații suplimentare, persoanele interesate pot contacta Centrul de Apel al ANOFM - 0 8000 1000.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Ziua Europei la Chișinău și Soroca. Ambasadoarea UE invită cetățenii la sărbătoare: „Să valorificăm pe deplin această oportunitate istorică”

/ Acum 2 zile

Prognoza meteo pentru ultimul weekend din aprilie anunță vânt puternic și o scădere accentuată a valorilor termice

/ Acum 2 zile

FOTO // Municipiul Ungheni și-a aplaudat „eroii invizibili” care asigură zilnic curățenia și confortul orașului

/ Acum 2 zile

Refacerea solurilor ar putea răci planeta de trei ori mai eficient decât o încălzesc gazele cu efect de seră, arată un nou raport ştiinţific

/ Acum 2 zile

Centrul Chișinăului se închide în acest weekend pentru a doua ediție a Half Marathon

/ Acum 2 zile

O nouă promoție de viitori judecători și procurori a absolvit Institutul Național al Justiției

/ Acum 2 zile

Omor violent într-un bloc din Chișinău: două femei ar fi fost ucise de vecinul lor

/ Acum 2 zile

Polițiștii de la Inspectoratul de Poliție Botanica au fost plasați în arest pentru 30 de zile

/ Acum 2 zile

MAE explică noile proceduri Schengen în contextul cazurilor de refuz semnalate la intrare în Franța și Germania

/ Acum 2 zile

Foști lideri teritoriali ai Partidului „Șor”, condamnați pentru finanțare ilegală din partea unui grup criminal organizat

/ Acum 2 zile

Exerciții de protecție civilă la Cantemir: scenarii de cutremur, inundații și accidente, simulate pentru testarea intervenției

/ Acum 2 zile

Veteranii muncii vor beneficia de tratament sanatorial indiferent dacă sunt angajați

/ Acum 2 zile

VIDEO // Percheziții la o bancă din Chișinău într-un dosar privind scurgeri de informații din anchete penale

/ Acum 2 zile

Un bărbat a fost condamnat la închisoare după ce a amenințat o femeie și un copil într-un bloc din Chișinău