ro

 

Societate
15 Iulie, 2026 / 09:55
/ 21 Aprilie, 2022

Starea de Urgență din Republica Moldova a fost prelungită cu 60 de zile

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 apr. /MOLDPRES/. Starea de urgență, instituită prin Hotărârea Parlamentului 41/2022, a fost prelungită cu 60 de zile, începând cu data de 25 aprilie. Hotărârea a fost adoptată astăzi cu votul a 55 de deputați, comunică MOLDPRES.

Solicitarea de prelungire a stării de urgență a fost prezentată în plen de premierul Natalia Gavrilița. Aceasta a precizat că adoptarea acestei hotărâri a fost necesară, pentru ca Executivul să aibă în continuare pârghii și instrumente care să permită luarea deciziilor rapide și eficiente. Aceste aspecte vizează procedurile de recepționare a ajutoarelor umanitare, de alocare a mijloacelor financiare sau de simplificare a mai multor procese aferente gestionării crizei refugiaților.

Astfel, pe perioada stării de urgență, Comisia pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova va emite dispoziții în vederea punerii în executare a mai multor măsuri, printre care instituirea regimurilor speciale de intrare și ieșire din țară și de circulație pe teritoriul Republicii Moldova. De asemenea, Comisia va putea adopta decizii necesare pentru întreprinderea unor acțiuni rapide de asigurare cu resurse energetice. Comisia pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova va mai putea efectua acțiuni necesare pentru protecția infrastructurii critice și pentru asigurarea securității cibernetice, va întreprinde măsuri pentru gestionarea fluxurilor migraționale și va putea accesa și gestiona asistență internațională.

Pe durata stării de urgență, Comisia pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova va emite dispoziții cu caracter obligatoriu și executorii pentru conducătorii autorităților administrației publice centrale și locale, ai agenților economici, ai instituțiilor publice, precum și pentru cetățeni și alte persoane aflate pe teritoriul Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Doi concubini au fost condamnați la câte 10 ani de închisoare pentru contrabandă cu droguri din Kazahstan

/ Acum 1 zi

VIDEO // Numărul denunțurilor de corupere activă în structurile MAI a crescut cu peste 60% în primul semestru

/ Acum 1 zi

VIDEO // Noi percheziții în dosarul centrului de apel implicat în fraude informatice: opt suspecți sunt investigați

/ Acum 1 zi

Peste 14 600 de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână. Cele mai multe cazuri au fost urgențe cardiovasculare

/ Acum 1 zi

Armata Națională a dat start instruirii rezerviștilor din acest an

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 14 iulie

/ Acum 1 zi

METEO // Ploi izolate și temperaturi de până la +30°C pe 14 iulie

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ministerul Mediului investighează cele trei cazuri de poluare. Gheorghe Hajder: „Vinovații riscă cele mai dure sancțiuni”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Oportunități pentru absolvenții de gimnaziu: Peste 2.600 de locuri bugetare disponibile în învățământul dual

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Apă potabilă și un spațiu comunitar modern în comuna Grinăuți

/ Acum 1 zi

VIDEO // Tinerii profesori se pot înscrie până pe 17 iulie la concursul pentru ocuparea posturilor vacante

/ Acum 1 zi

FOTO // Au început lucrările la stația regională de epurare și extinderea canalizării din Nisporeni și Vărzărești

/ Acum 1 zi

Republica Moldova își pregătește specialiștii pentru provocările integrării europene, prin schimb de experienţă cu România

/ Acum 1 zi

Locuitorii capitalei ar putea achita mai mult pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare: furnizorul a depus la ANRE cerere de majorare a tarifului

 


 
/ Acum 13 ore

Premierul interimar Eugeniu Osmochescu, la întrevederea cu Comisara europeană Marta Kos: „Continuăm să muncim pentru a demonstra, prin rezultate concrete, că locul Republicii Moldova este în familia europeană”

/ Acum 13 ore

Speakerul Igor Grosu: „Deschiderea negocierilor pentru Clusterul „Relații externe” confirmă că reformele dau rezultate”

/ Acum 13 ore

Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale

/ Acum 13 ore

FOTO // Vasile Tofan a desfășurat primele consultări cu reprezentanții mediului de afaceri: „Doar o economie care crește poate finanța școli, spitale, drumuri și servicii publice mai bune”

/ Acum 13 ore

Comisara europeană, Marta Kos, după deschiderea negocierilor privind Clusterul 6: „Republica Moldova este studentul cu cea mai bună performanță din clasa mea”

/ Acum 14 ore

Negocierile de aderare avansează: Republica Moldova deschide al doilea cluster cu UE

/ Acum 14 ore

Republica Moldova a deschis negocierile de aderare la UE pentru Clusterul 6 – „Relații externe”. Premierul interimar Eugeniu Osmochescu: „Continuăm să avansăm pe baza meritelor, a reformelor susținute și a încrederii reciproce”

/ Acum 15 ore

VIDEO // Republica Moldova a deschis negocierile pentru Clusterul 6 de aderare la UE: „Este o zi istorică pentru extinderea UE”

/ Acum 15 ore

Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare

/ Acum 15 ore

Moneda comemorativă dedicată savantului de renume internațional, Sergiu Rădăuțanu, a fost înmânată familiei acestuia

Vezi mai multe