ro

 

Societate
23 Mai, 2026 / 13:24
/ 24 Martie, 2022

Străzile Alexandru cel Bun și Tighina din capitală vor fi blocate pentru un an și jumătate

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 mar. /MOLDPRES/. Autoritățile municipale au dat start lucrărilor de reparație a infrastructurii străzii Alexandru cel Bun din centrul istoric al Chișinăului, în scurt timp vor fi inițiate lucrări de reparație pe străzile Tighina și 31 August, transmite MOLDPRES.

Conform proiectului de execuție, activitățile pe șantierele de pe străzile Alexandru cel Bun și Tighina vor dura timp de 18 luni și prevăd reabilitarea părții carosabile, a trotuarelor, amenajarea parcărilor și modernizarea iluminatului stradal. 

În prezent, antreprenorul desemnat a mobilizat tehnica pe șantierul din str. Alexandru cel Bun, în perimetrul str. Ismail - str. Tighina, iar lucrările vor fi executate pe tronsoane, pentru a nu crea disconfort locatarilor din zonă.  

La începutul lunii aprilie curent, vor demara lucrările de reparație pe str. 31 August. Reparațiile efectuate pe cele trei străzi din capitală sunt parte a Pachetului II al proiectului „Reabilitarea străzilor centrale și modernizarea iluminatului public al centrului municipiului Chișinău”, finanțat de Banca Europeană de Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Banca Europeană de Investiții (BEI) și Fondul Special de Energie Verde al BERD.

Valoarea totală a proiectului este de 11,8 milioane euro.


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Atenție, călători! Trafic sporit în postul vamal Palanca

/ Acum 21 ore

CSM prelungește concursul pentru funcția de inspector-judecător

/ Acum 22 ore

VIDEO // Fructele de sezon au umplut piețele din Chișinău: cât costă fructele și legumele

/ Acum 22 ore

IGP a înregistrat 19 cazuri noi de escrocherii telefonice. Victimele, prejudiciate cu peste patru milioane de lei

/ Acum 22 ore

În școlile din capitală, festivitățile dedicate „Ultimului sunet” vor avea loc pe 29 mai

/ Acum 23 ore

Specialiști din opt țări participă la conferința internațională de endourologie de la Chișinău

/ Acum 1 zi

Guvernul investește peste 24 de milioane de lei în drumurile turistice din raionul Călărași

/ Acum 1 zi

VIDEO // O tânără din Letonia și un bărbat din capitală, reținuți după ce au înșelat o femeie cu 250 000 de lei

/ Acum 1 zi

Un nou drum de ocolire și trotuare moderne vor fi construite în municipiul Hâncești în următoarele 12 luni

/ Acum 1 zi

Moldova își va consolida expertiza în controlul medicamentelor

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis un nou Cod galben de instabilitate atmosferică

/ Acum 1 zi

O femeie din Călărași va ajunge pe banca acuzaților după ce ar fi traficat două tinere mame în Cipru

/ Acum 1 zi

Apel la vigilență sporită! Crește numărul de apeluri și mesaje frauduloase în numele unor instituții publice

/ Acum 1 zi

Pompierii și salvatorii au intervenit în mai multe localități după ploile și vântul puternic din 21 mai

 


 
/ Acum 15 ore

VIDEO // Precipitații puternice la Ungheni. Circulația rutieră este blocată, iar un tren staționează în zonă

/ Acum 15 ore

Ministerul Energiei anunță deconectări avariate ale liniilor electrice de 400 kV. Consumatorii rămân alimentați cu energie electrică

/ Acum 16 ore

CNAM a efectuat transferul pentru salariile medicilor rezidenți

/ Acum 16 ore

FOTO // Noi oportunități de cooperare agricolă în Italia. Ministra Ludmila Catlabuga a vizitat Centrul Agroalimentar de la Roma și o companie din regiune

/ Acum 18 ore

Ambasadorul R. Moldova în Regatul Norvegiei, Viorel Ursu, a prezentat scrisorile de acreditare Majestății Sale Regele Harald V

/ Acum 18 ore

Trei procurori au picat evaluarea externă. Rapoartele, transmise CSP

/ Acum 18 ore

FOTO // Ministrul Dorin Junghietu, la Summitul Resurselor Naturale de la Istanbul: „R. Moldova lucrează pentru a valorifica rutele alternative de aprovizionare cu gaze din surse non-ruse”

/ Acum 19 ore

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, în discuții cu un grup de studenți chinezi care învață limba română: „Ne dorim ca tinerii să contribuie la consolidarea relațiilor dintre țările noastre”

/ Acum 20 ore

VIDEO // Moment emoționant la Beijing. Studenți chinezi au recitat în limba română poezia „În limba ta” de Grigore Vieru și „Glossă”, în fața ministrului Mihai Popșoi

/ Acum 20 ore

Premierul Alexandru Munteanu, despre evoluția lui Satoshi la Eurovision: „Acesta a reușit să transmită Europei o imagine sinceră a Republicii Moldova”

Vezi mai multe