ro

 

Societate
03 August, 2026 / 22:02
/ 25 Septembrie, 2020

Studenţii din R. Moldova vor putea intra în România cu prezentarea actelor confirmative

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 sep. /MOLDPRES/. Cetăţenilor Republicii Moldova, acceptaţi la studii, li se va permite intrarea în România, pe cale de excepție, potrivit mai multor acte normative, sub rezerva prezentării unui sau mai multor documente din care să reiasă scopul deplasării în România. Anunţul a fost făcut astăzi de Ambasada României la Chişinău, care a luat act de informațiile apărute în presa locală, cu referire la nepermiterea intrării pe teritoriului României a studenţilor moldoveni, transmite MOLDPRES.

„Ca urmare a demersurilor interinstituționale întreprinse la nivelul Ministerului Afacerilor Externe al României și Inspectoratului General al Poliției de Frontieră Române, ținând cont de cadrul legal în vigoare, adoptat în contextul pandemiei de COVID-19, au fost clarificate situațiile întâmpinate la intrarea pe teritoriul României de către studenții admiși la studii în țara noastră. Prin urmare, acestora li se permite intrarea în România, pe cale de excepție, potrivit art.2 alin.(1) pct.2 lit.g) și i) din Anexa 3 a Hotărârii Guvernului României nr. 782 din 14.09.2020, sub rezerva prezentării unui sau mai multor documente din care să reiasă scopul deplasării în România”, indică comunicatul Ambasadei României.

Astfel, cetăţenii R. Moldova, admişi la studii în România, trebuie să prezinte la trecerea hotarului: dovada de acceptare la studii eliberată de Ministerul Educației Naționale, din care să rezulte că studentul va urma o formă de învățământ cu frecvență la o instituție de învățământ superior de stat sau particulară, acreditată ori autorizată provizoriu, potrivit legii; documente din care să rezulte acceptarea la studii, emise de către o instituție de învățământ superior din România; informare din partea instituțiilor de învățământ cu privire la necesitatea prezenței în România pentru formalitățile legate de începerea anului universitar/ preluarea locului de cazare în cămin.

Conform misiunii diplomatice, a fost analizată și situația elevilor minori care studiază în România, în sensul că, părinților sau altor persoane care îi însoțesc, li se va permite intrarea în România, fiind încadrați la situația prevăzută la art.2 alin.(1) pct.2 lit.g) din Anexa 3 a HG 782/2020, și anume la categoria persoanelor care călătoresc din motive imperative.

„Este necesar ca însoțitorii, care nu sunt părinți ai unui elev minor, să completeze în punctul de trecere a frontierei o declarație pe propria răspundere, din care să reiasă scopul călătoriei acestora în România”, precizează Ambasada României în Republica Moldova.

foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 10 ore

IGP a înregistrat patru cazuri de escrocherie telefonică. O femeie din Briceni, prejudiciată cu aproape 115 000 de lei

/ Acum 10 ore

FOTO // Echipa de pompieri din Republica Moldova a intervenit la un incendiu de vegetație în Grecia

/ Acum 10 ore

Clasamentul instituțiilor de învățământ, după media obținută la BAC: 129 de licee teoretice au o rată de promovare de 100%

/ Acum 11 ore

Geniștii Armatei Naționale au executat 11 misiuni de deminare în iulie. O dronă Gheran-2, printre obiectele neutralizate

/ Acum 11 ore

Zeci de hectare de vegetație, mistuite de flăcări. Pompierii au avut 41 de intervenții într-o zi

/ Acum 11 ore

FOTO // O grădiniță din Chișinău va fi modernizată cu sprijinul Băncii Mondiale

/ Acum 11 ore

Peste 70 de accidente rutiere cu implicarea trotinetelor, înregistrate de la începutul anului. Poliția îndeamnă conducătorii să respecte regulile de circulație

/ Acum 12 ore

Liliana Vițu a demisionat din funcția de președintă a Consiliului Audiovizualului

/ Acum 13 ore

Un bărbat a fost condamnat la închisoare după ce a agresat polițiști la Vadul lui Vodă

/ Acum 13 ore

Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 13 ore

Zilele Diasporei 2026 încep astăzi la Chișinău. Programul include Forumul Diasporei, evenimente pentru tineri și activități culturale

/ Acum 14 ore

Agenda evenimentelor, luni, 3 august

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost reținut după ce ar fi amenințat cu un pistol o femeie într-o piață din Strășeni

/ Acum 1 zi

Guvernul furnizează cinci motopompe pentru lucrările de la stația de captare a apei de la Vadul lui Vodă. Vasile Tofan: „Asigurarea cu apă a cetățenilor nu trebuie să fie un subiect de dezbatere și nu voi accepta politizarea acestuia”