SUA a donat Armatei Naţionale un lot de echipament medical în sumă de 300 mii de dolari
Chișinău, 26 mai /MOLDPRES/. Ambasada Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova a donat Armatei Naţionale un lot de echipament și material medical în sumă de 300 mii de dolari SUA. Utilajul a fost oferit astăzi după încheierea exercițiului bilateral ”Falcon Medic 2016”, care s-a desfășurat timp de două săptămîni la Brigada de infanterie motorizată ”Ștefan cel Mare” din Chișinău, informează MOLDPRES.
Ala Diaconu, ofițer de presă din cadrul Ministerului Apărării, a comunicat pentru agenție că donația a fost oferită cu sprijinul organizației neguvernamentale americane „Project C.U.R.E” prin Programul de Prevenire HIV/AIDS al Departamentului Apărării al SUA.
Potrivit comandantului aplicațiilor din partea Armatei Naţionale, locotenent-colonelul Alexandru Leşan, la exercițiu au fost antrenate 44 cadre medicale din unităţile şi instituțiile medico-militare ale Armatei Naţionale şi 20 militari din serviciul medical al Gărzii Naţionale a Carolinei de Nord, SUA. Conform scenariului, medicii militari ai Armatei Naţionale, în comun cu cei americani, au simulat un exercițiu de asistență medicală la etapa prespitalicească în cazul unui incident cu apariția victimelor în masă. Personalul medical a acționat la mai multe locuri de instrucție, inclusiv decontaminarea chimică, secțiile urgențe medicale, evacuare medicală, combaterea stresului de luptă etc.
Exercițiul „Falcon Medic 2016” face parte din Programul Nursing implementat în Armata Națională cu sprijinul Gărzii Naţionale a Carolinei de Nord începînd cu anul 2013. Acesta este al doilea exercițiu moldo-american, organizat în luna mai curent pe teritoriul Republicii Moldova, primul fiind „Dragoon Pioneer 2016”, care a avut drept scop instruirea comună a subunităților de geniu şi creșterea nivelului de interoperabilitate dintre armatele Moldovei și SUA.
(Editor A. Răileanu)
Președinta Maia Sandu felicită cetățenii cu ocazia Învierii Domnului: „În aceste zile luminate, vă îndemn să ne întoarcem către ceea ce contează cu adevărat: credința, speranța și grija pentru cei de lângă noi”
Creștinii ortodocși sărbătoresc Sfintele Paști. Părintele Viorel: „Să căutăm pacea in inima noastră, lumina Învierii să o transmitem tuturor”
Pastorala Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove: „Învierea Domnului este temelia credinței noastre”
Pastorala la Învierea Domnului a Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor: „Fie ca bucuria Învierii Domnului să aducă pace în familiile tuturor”
Lumina Sfântă de la Ierusalim a ajuns în Republica Moldova
Accident în capitală: o femeie de 35 de ani și fiica acesteia de șapte ani au fost lovite de o mașină pe trecerea de pietoni
ANSP recomandă vigilență pentru reducerea riscului de boli transmisibile în timpul călătoriilor din perioada sărbătorilor pascale
Flux sporit de mijloace de transport pe traseele din țară: poliția vine cu atenționări după ce a depistat mai multe nereguli în trafic
Sfânta Lumină s-a aprins la Ierusalim
Autobuzele și troleibuzele din capitală vor circula conform unor orare speciale în perioada sărbătorilor pascale
GALERIE FOTO // Orheiul Vechi în prag de Paște
Tren direct din Kiev până la Aeroportul Chișinău, lansat în regim de testare
VIDEO // Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Paștele umple satele și toată Moldova de viață și de căldură”
Numărul copiilor înscriși în grădinițele din țară a fost de circa 123 de mii în 2025
Mai multe rute de autobuz din Chișinău își schimbă orarul în vacanța de Paști
Regele umorului din R. Moldova s-a stins din viață la 78 de ani
Șapte bebeluși s-au născut în Noaptea Învierii la maternitatea „Gheorghe Paladi” din capitală
Prețurile petrolului au depășit 100 de dolari după anunțul blocadei porturilor iraniene
Eugen Tomac: „România are un rol-cheie în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Aderarea Moldovei – mai multă stabilitate în Europa”
Creștinii ortodocși intră în Săptămâna Luminată
Trafic intens la frontieră: peste 38 000 de traversări în 24 de ore
Liderii europeni îl felicită pe Péter Magyar pentru victoria în alegerile din Ungaria
Președinta Republicii Moldova a transmis un mesaj de felicitare pentru liderul partidului Tisa, Péter Magyar, în urma victoriei obținute în alegerile parlamentare din Ungaria
Vreme rece la început de săptămână: înghețuri și ceață slabă
Rezultate preliminare alegeri Ungaria 2026: Partidul lui Péter Magyar este câștigător. Viktor Orbán recunoaște înfrângerea, după 16 ani la putere
Rezultatele oficiale parțiale la alegerile parlamentare din Ungaria indică o victorie detașată a partidului de opoziție. Viktor Orban își recunoaște înfrângerea
Prezența la vot la alegerile parlamentare din Ungaria a atins un nivel record
Cetățenii pot investi în valori mobiliare de stat: Ministerul Finanțelor anunță o nouă perioadă de subscriere pe platforma eVMS.md
Donald Trump anunță că Statele Unite vor impune o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz
Programul guvernamental DOR: copii și tineri din diaspora pot depune dosarele de participare până pe 22 aprilie