ro

 

Societate
24 August, 2026 / 02:16
/ 13 Septembrie, 2022

SUA a oferit un lot de ajutoare umanitare pentru refugiații ucraineni

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 13 sep. /MOLDPRES/. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI a recepționat astăzi un nou lot de ajutoare umanitare din partea Statelor Unite al Americii pentru Republica Moldova, în susținerea și suportul persoanelor refugiate din Ucraina, comunică MOLDPRES.

La ceremonia de transmitere a lotului au participat secretarul general al MAI, Serghei Diaconu, Ambasadorul SUA la Chișinău, Kent D. Logsdon și șeful IGSU, Alexandru Oprea.

„Suntem recunoscători Ambasadei care a făcut tot posibilul ca acest ajutor să ajungă la Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Această cooperare vine să favorizeze nu doar țara noastră și Ministerul Afacerilor Interne, dar și să favorizeze, pe plan internațional, intensificarea și întărirea capacității de reacționare la situații de criză și de urgență”, a menționat Diaconu.

Ambasadorul SUA la Chișinău a menționat că Moldova a „realizat un lucru extraordinar pentru refugiații din Ucraina, a oferit siguranță, alinare și ospitalitate persoanelor aflate la nevoie”.

“Noi sperăm că ajutorul nostru va contribui la condiții de trai mai bune și mai confortabile persoanelor care au fost nevoite să-și părăsească locul de trai. Doresc să vă mulțumesc pentru ceea ce faceți spre binele țării și comunității voastre”, a remarcat Kent D. Logsdon.

Lotul de ajutoare umanitare, estimat la 1 628 489 de dolari, este constituit din 9 containere cu peste 7000 de bunuri (corturi, paturi pliante, perne, cearșafuri, pături etc.) și vor fi repartizate de către IGSU conform destinației. Acesta reprezintă a doua parte a asistenței umanitare oferită de SUA, prima fiind donată IGSU la 13 aprilie curent.

Foto: IGSU


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Cronica INDEPENDENȚEI // Declarația de Suveranitate – actul de curaj care a deschis drumul spre Independența Republicii Moldova

/ Acum 2 zile

Circa 470 de tineri pedagogi au fost repartizați pentru a activa în instituțiile de învățământ din țară

/ Acum 2 zile

Meteorologii au emis Cod galben de caniculă și pericol de incendiu. Maximele termice vor ajunge până la 36°C

/ Acum 2 zile

Incendiul de la gunoiștea din Orhei continuă de peste 24 de ore. Pompierii mențin situația sub control

/ Acum 2 zile

Restricții de circulație în centrul capitalei. Angajații instituțiilor de forță vor desfășura antrenamente generale pentru Parada Militară din 27 august

/ Acum 2 zile

Microbuze școlare moderne pentru mai multe instituții de învățământ: 38 de vehicule noi vor transporta elevii la școală

/ Acum 2 zile

Ion Șlicari, audiat pe 25 august în cadrul evaluării externe a procurorilor

/ Acum 2 zile

Șapte persoane, care ar fi prejudiciat statul cu circa 4 milioane de lei, achitate de către instanța de judecată

/ Acum 2 zile

Un deținut, evadat din Penitenciarul Pruncul, a fost condamnat la un an de închisoare

/ Acum 2 zile

LIVE // La Cobasna sunt depozitate 14 mii de tone de muniții, cantitate brută. O eventuală explozie ar avea doar efecte locale

/ Acum 2 zile

UPDATE Traficul sporit la Leușeni și Sculeni a fost fluidizat

/ Acum 2 zile

Mai mulți bani pentru medicamente compensate: CNAM a achitat peste 115 milioane de lei

/ Acum 2 zile

Peste 1.500 de persoane au primit tratament preventiv împotriva rabiei în ultimele două luni

/ Acum 2 zile

Anul 2027 ar putea fi cel mai cald înregistrat vreodată