ro

 

Societate
01 Mai, 2026 / 04:09
/ 31 Martie, 2023

Târg de cariere la Chișinău. Angajatorii propun peste 1 500 de locuri vacante

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 31 mar. /MOLDPRES/. Un Târg de cariere se desfășoară astăzi și mâine la Palatul Național „Nicolae Sulac” din capitală. La eveniment participă peste 30 de companii și instituții din diverse domenii de activitate, transmite MOLDPRES.

În cadrul târgului sunt prezentate locuri vacante pentru posturile: specialiști în relații și suport clienți, consultanți, ingineri software și hardware, programatori, economiști, contabili, juriști, recrutori și operatori de producție, vânzători, ingineri electroniști, mecanici și șoferi.

Solicitată de agenție, Maria Petruța, responsabilă de Relații Publice în cadrul târgului, a subliniat că evenimentul reunește instituții publice, companii locale și internaționale. „La acest eveniment angajatorii vor prezenta candidaților ofertele și vor oferi detalii despre locurile de muncă disponibile. Totodată, persoanele pot aplica și online pentru locurile de muncă vacante, cu ajutorul unui cont creat pe platforma https://www.targuldecariere.md”, a spus Maria Petruța.

Târgul prezintă oferte de muncă pentru peste 1 500 de persoane. „Evenimentul oferă posibilitatea ca persoana să interacționeze direct cu angajatorul și să discute cu acesta. Ne dorim să ajutăm oamenii să-și găsească un loc de muncă potrivit. Totodată, la târg sunt propuse și stagii de practică. La această ediție sunt prezente companii care oferă locuri de muncă inclusiv în Belgia și Irlanda”, a afirmat Maria Petruța.

Târgul de cariere este organizat tradițional de două ori pe an – primăvara și toamna. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 17 ore

FOTO, VIDEO // Procurorul General, Alexandru Machidon, a depus jurământul de învestire în funcție. Maia Sandu: „Este important ca realizările instituției să fie consolidate pentru a recâștiga încrederea cetățenilor în sistemul de justiție”

/ Acum 17 ore

Două persoane, salvate după un incendiu izbucnit într-o locuință din Bălți

/ Acum 17 ore

DOC // Mecanismul de amalgamare voluntară a unităților administrativ-teritoriale a fost îmbunătățit. Modificările legislative, publicate în Monitorul Oficial

/ Acum 17 ore

O avocată și un deținut, condamnați pentru trafic de substanțe psihotrope în penitenciar

/ Acum 17 ore

FOTO // Prima grupă de creșă a fost inaugurată la Hâncești, printr-un parteneriat între UNICEF și sectorul privat

/ Acum 18 ore

VIDEO // Percheziții în penitenciarele din țară. Mai mulți deținuți, implicați în scheme de colectare a banilor pentru susținerea unei organizații criminale

/ Acum 18 ore

Capitolul de mediu este printre cele mai costisitoare în negocierile de aderare la UE. Ministrul Mediului: „Fără sprijinul UE, reformele de mediu ar dura zeci de ani”

/ Acum 20 ore

Alexandru Machidon preia oficial funcția de Procuror General

/ Acum 1 zi

Cazul Ludmilei Vartic: IGP a achitat procedura de exhumare și expertiza medico-legală care urmează a fi efectuată

/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru joi ploi slabe și cer variabil

/ Acum 1 zi

Chișinăul va avea noi puncte de monitorizare a calității aerului în zonele aglomerate. Gheorghe Hajder: „Trebuie să cunoaștem calitatea aerului înainte de a lua decizii”

/ Acum 1 zi

Ministerul Apărării: obiectul găsit la Telenești este drona care a survolat ilegal Republica Moldova pe 30 martie

/ Acum 1 zi

Sistemul de studii doctorale va fi modernizat și aliniat la standardele europene

/ Acum 1 zi

FOTO // Autoritățile lansează primul mecanism național pentru protecția jurnaliștilor