Târgul de Cariere Chişinău-2021 s-a desfășurat online
Chişinău, 2 apr. /MOLDPRES/. Târgul de Cariere Chişinău-2021, desfășurat în zilele de 1-2 aprilie, în regim online, în contextul situației pandemice cauzată de COVID-19, a întrunit cele mai active companii cu noi variante în carieră. Agenda acțiunii a inclus prezentări de locuri de muncă, sfaturi pentru construirea unei cariere de succes, webinare, sesiuni de dezvoltare profesională, discuții cu experți, interacțiuni directe între participanți și reprezentanții companiilor, precum şi interviuri de angajare, transmite MOLDPRES.
Startul ediției de primăvară l-a dat Târgul de Cariere Iași în zilele de 18 și 19 martie. Rând pe rând, în fiecare săptămână, urmează evenimentele dedicate comunităților din localitățile și împrejurimile orașelor Cluj, Chișinău, Brașov, Sibiu, Târgu Mureș și Oradea. Pentru fiecare dintre cele șapte evenimente, Târgul de Cariere implementează diferite concepte de comunicare și acțiuni menite să atragă cât mai mulți participanți din domenii cât mai diverse.
Chiar dacă în condiţiile pandemice evenimentele cu mii de oameni nu au loc fizic, Târgul de Cariere a reușit să-i redirecționeze pe cei dornici de dezvoltare profesională sau în căutarea unui loc de muncă către mediul online, prin multe variante personalizate, concentrate pe orașele unde a construit comunități în cei 15 ani de activitate. La fiecare eveniment online participă între 3500 și 15 mii de persoane, însumând 60 de mii de vizitatori pe ediție, toți având CV-ul pregătit pentru aplicare la pozițiile disponibile pe targuldecariere.ro, susţin organizatorii evenimentului.
Noutatea acestei ediții este adusă de o serie de variante ale comunicării eficientizate și adaptate pe nevoile angajatorilor pentru obținerea rezultatelor așteptate. Totodată, companiile participante la Târgul de Cariere vor fi promovate către audiența potrivită criteriilor de angajare, în toate orașele în care oferă locuri de muncă.
„Domeniile în care se oferă locuri de muncă sunt diverse, de la retail, resurse umane, marketing, inginerie, consultanță sau IT și până la automotive, contabilitate, financiar și construcții, posturile disponibile și numărul acestora fiind diferite de la un oraș la altul. În plus, ediția de primăvară include joburi part-time și internship-uri”, indică targuldecariere.ro.
Târgul de Cariere este considerat de specialiști cea mai complexă rețea de evenimente de recrutare și employer branding din România și Republica Moldova şi a împlinit în acest an 15 ani de activitate. Din 2006, de la primul eveniment și până în prezent, Târgul de Cariere a devenit cea mai răspândită soluție de recrutare selectivă și a avut un rol esențial în formarea pieței muncii, contribuind la dezvoltarea de competențe, descoperirea de talente și a șanselor de angajare pentru acestea.
sursă foto: targuldecariere.ro
IGP semnalează noi cazuri de escrocherii. O femeie din Bălți a transmis necunoscuților 950 000 de lei și 15 000 de euro
Spitalul raional Ungheni va primi cu sprijinul Japoniei un microscop chirurgical oftalmologic
Accident în lanț pe bulevardul Dacia din capitală. Două persoane au fost transportate la spital
Ministrul Alexandru Gasnaș, întrevedere cu ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „România este unul dintre cei mai apropiați parteneri ai R. Moldova, inclusiv în modernizarea sistemului de sănătate”
Ministra Finanțelor: „Politica fiscală pentru anul 2027 nu își propune impozitarea moștenirilor primite de cetățenii R. Moldova, inclusiv de cei aflați în diaspora”
VIDEO // Percheziții în raionul Drochia. Patru bărbați, documentați pentru deținerea ilegală a armelor și munițiilor
GALERIE FOTO // Antrenamente pentru parada dedicată Zilei Independenței. Peste 100 de unități de tehnică militară și specială vor fi prezentate în PMAN
Ziua Internațională a Tineretului 2026, marcată la Bălți, cu participarea a peste 1500 de tineri din întreaga țară
Cinci instituții de învățământ din stânga Nistrului vor fi dotate cu echipamente moderne pentru cantine printr-un proiect finanțat de Guvernul României
„Restart în educație”: MEC propune ca în municipiile Chișinău, Bălți și în UTA Găgăuzia, reforma să intre în vigoare din 2028
Investigațiile financiare paralele vor fi desfășurate după un mecanism comun la nivel național
VIDEO // Un bărbat din capitală, reținut pentru furturi din buzunare în locuri publice
VIDEO // Două parcări noi vor fi amenajate pe teritoriul Moldexpo, cu o capacitate de circa 150 de locuri
FOTO // Magistrala de apă Chișinău-Strășeni-Călărași se apropie de finalizare: au fost instalați peste 47 de kilometri de conductă
Cod galben de pericol de incendiu în perioada 15–21 august. Recomandările autorităților
Procurorul Alexandru Capmari a trecut evaluarea externă de integritate
Trafic intens la Leușeni-Albița: călătorii sunt îndemnați să opteze pentru puncte alternative
Un cetățean moldovean, transportat cu SMURD din Austria în Republica Moldova pentru continuarea tratamentului
O femeie de 73 de ani din Durlești, înșelată să-și vândă apartamentul și să transmită escrocilor 61.000 de euro
Un sistem modern de gaze medicale a fost instalat la Institutul Oncologic cu sprijinul CNAM
VIDEO // Un minor de 16 ani, suspectat că a furat un ATV în Chișinău
Comunitatea evreiască din Republica Moldova are un nou Prim-Rabin
VIDEO // Schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei, deconspirată de autorități
Pompierii moldoveni intervin pentru stingerea unui incendiu forestier de proporții în Grecia
VIDEO // Absolvenții cu certificat ASGP pot alege din peste 50 de meserii pentru formare profesională
DOC // Termenul pentru depunerea ofertelor la privatizarea hotelului „Zarea” a fost prelungit
FOTO // Arta care păstrează legătura cu acasă. Două artiste din diaspora își expun lucrările la Parlament
Încasările din impozitul pe chirii au crescut cu 33,7% în primele șapte luni ale anului 2026
FOTO // Zeci de primari și reprezentanți ai autorităților locale au discutat la Bălți despre oportunitățile pentru tineri
DOC // Programul Strategic al Sectorului de Acvacultură 2026–2030, publicat în Monitorul Oficial