
Tariful pentru o călătorie cu maxi-taxi în capitală va fi de 6 lei
Chişinău, 23 iun. /MOLDPRES/. Tariful pentru o călătorie cu maxi-taxi în capitală va fi de 6 lei, începând cu 1 iulie curent. Anunțul a fost făcut astăzi de șeful Direcției generale transport public și căi de comunicație, Vitalie Mihalache, în cadrul unei conferințe de presă, transmite MOLDPRES.
Potrivit lui Vitalie Mihalache, tariful de 6 lei va fi valabil în raza orașului Chișinău, iar pentru deplasarea în afara acestuia se va achita suplimentar. „În timpul deplasării ce depășește hotarele orașului Chișinău se va aplica un tarif de 0.4 lei pentru fiecare km parcurs, dar nu mai mult de 12 lei pe întreg teritoriul municipiului Chișinău”, a spus Mihalache.
Cu referire la călătoriile cu troleibuzul și autobuzul, primarul capitalei, Ion Ceban, a îndemnat cetățenii să procure abonamente, astfel cheltuielile ar scădea semnificativ. „Abonamentele vor fi comercializate începând cu ziua de mâine. Depunem efort pentru a identifica posibilități ca abonamentele pe termen lung să fie procurate inclusiv în rate. Urmează să discutăm cu băncile comerciale, iar o decizie finală vom avea peste câteva săptămâni. Totodată, la procurarea abonamentelor, de reduceri vor beneficia și angajații medicali și cei din sistemul educațional”, a menționat Ceban.
Conform autorităților municipale, cu abonamentul procurat se va putea călători din suburbie în Chișinău și retur, indiferent dacă persoana schimbă transportul de pe troleibuz sau autobuz, prețul și abonamentul va rămâne unic și neschimbat. Astfel, abonamentul pentru o lună va costa 234 de lei, pentru trei luni va costa 594 de lei și pentru jumătate de an - 972 de lei.
Tariful pentru o călătorie cu transportul public din capitală a fost majorat de la 2 la 6 lei, începând cu 1 iulie curent. Prețul a fost stabilit pentru o călătorie atât cu troleibuzul, cât și cu autobuzul, pentru oraș și suburbii.
Localitățile din Moldova vor avea un sistem modern de colectare și gestionare a deșeurilor
Un bărbat va fi judecat după ce acum 29 de a ucis în bătaie o minoră
Un agent de pază, condamnat la trei ani de închisoare pentru agresarea unui bărbat
Noi reguli pentru folosirea apei subterane și gestionarea deșeurilor, adoptate de Parlament
Un nou program de granturi, finanțat de UE, va sprijini crearea creșelor pentru copiii din familii vulnerabile
Admiterea în învățământul liceal începe pe 14 iulie. Peste 5300 de locuri disponibile în capitală
Satul European // 19,5 milioane de lei investiți în dezvoltarea infrastructurii educaționale din raionul Fălești
Ministerul Mediului se alătură campaniei naționale „Iulie Fără Plastic 2025”
O companie de curățenie din Cahul își extinde activitatea cu sprijinul Uniunii Europene
Președinta Maia Sandu va efectua vizite de lucru în Polonia și Italia pentru a consolida parcursul european al Republicii Moldova
Moldovenii care muncesc în Elveția vor avea acces la pensii și garanții sociale
Bașcana Găgăuziei își va afla sentința pe 5 august. Procurorii au solicitat instanței condamnarea acesteia la 9 ani de închisoare
Cultura națională, păstrată de moldovenii stabiliți în Kazahstan. Mihai Popșoi: „Sprijinirea diasporei rămâne o prioritate”
Regele fotbalului românesc, Gheorghe Hagi, primit cu multă căldură la Cahul: proiecte de colaborare cu Constanța în domeniul fotbalului pentru copii
Sergiu Lazarencu, în dialog la Bruxelles cu europarlamentarul Siegfried Mureșan: „Sprijinul UE aduce mai aproape viitorul european al R. Moldova”
Republica Moldova își consolidează apărarea aeriană printr-o lege nouă
Soroca, Otaci și Vulcănești vor avea drumuri reabilitate cu sprijinul BERD
295 000 de elevi vor primi câte 1 000 de lei înainte de noul an școlar
Buget Plus // Peste 4,8 milioane de lei vor fi alocate pentru modernizarea cantinelor din școlile din raionul Ungheni
Programul „Casa Verde” lansat în Republica Moldova. Familiile pot obține granturi de 200 mii de lei pentru lucrări de eficiență energetică a locuințelor
Statul va oferi mai mulți bani pentru depistarea precoce a cancerului mamar
Ajustări fiscale, aprobate de Parlament: Cheltuielie pentru serviciile bonelor, tichetele de vacanță sau abonamentele la sălile de sport vor fi deduse
Capacitatea maximă de export a energiei electrice din Ucraina și Moldova către țările UE a fost majorată
Satul Cîrnățeni din Căușeni, un model de dezvoltare rurală. Dorin Recean: „Am mulțumit locuitorilor pentru că se implică activ în viața comunității”
Comisia Europeană finanțează cu aproape 2,8 mlrd de euro proiecte majore de transport, inclusiv 3,5 mln euro pentru R. Moldova