Trei angajați ai Direcţiei Teritoriale pentru Siguranţa Alimentelor din Chişinău au fost reţinuţi de CNA
Chişinău, 9 aug. /MOLDPRES/. Trei funcționari responsabili de siguranța alimentelor au fost documentați de ofițerii CNA și procurorii anticorupție, în cadrul mai multor cauze penale, pornite pe fapte de corupere pasivă și corupere activă, comunică MOLDPRES.
Potrivit CNA, în perioada 2017-2021, angajații de la Direcția Municipală pentru Siguranța Alimentelor din Chișinău a ANSA, ar fi perceput sistematic sume de bani, sub formă de mită, de la agenții economici, pentru urgentarea obținerii certificatelor fitosanitare și altor acte permisive și de calitate, fără ca marfa destinată exportului să fie supusă unui control detaliat. Funcționarii ar fi eliberat, cu abateri, certificate pentru diferite categorii de mărfuri, precum fructe, legume, cereale, ambalaje din lemn.
Pe parcursul investigării schemei de corupție sistemică, au fost constatate zeci de episoade de eliberare a certificatelor fitosanitare, contra mită, cu implicarea funcționarilor de la ANSA. Ofițerii CNA au documentat mai multe transmiteri în sumă de circa 20 000 de lei (circa 1000 de euro), către funcționari, însă suma reală ar putea fi de câteva ori mai mare.
În urma percheziţiilor operate în această dimineaţă, cei trei funcționari au fost reţinuţi pentru 72 de ore, iar în prezent sunt audiați de procurori şi ofiţerii Centrului Naţional Anticorupţie. Dacă vor fi găsiți vinovați cei trei riscă până la 10 ani de puşcărie, amendă penală şi privarea de dreptul de a ocupa funcţii publice.
Agenda evenimentelor, marți, 12 mai
Amalgamare voluntară la Ungheni: 32 primării își unesc forțele pentru un nivel de trai mai bun
Igor Grosu, despre cazul minorului decedat în unitatea militară din Cahul: „Trebuie să luăm decizii foarte dure, dar bine documentate”
Noi norme de personal pentru instituțiile publice de tip școală primară-grădiniță vor fi aplicate din1 august
Peste 16 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
VIDEO // Un tânăr, reținut pentru obținerea unor profituri ilicite prin punerea în circulație a bancnotelor contrafăcute
Decesul minorului de 16 ani, într-o unitate militară de la Cahul. Poliția a inițiat o cauză penală pentru încălcarea regulilor de mânuire a armei
Regulile de admitere în învățământul profesional tehnic au fost modificate
Ziua ușilor deschise la Casa Națională de Asigurări Sociale: oportunități de angajare și experiență practică
Primăria capitalei anunță începerea lucrărilor de reabilitare a străzii 31 August, pe porțiunea cu caldarâm
Purtătoarea de cuvânt a Guvernului, despre cazul minorului decedat la unitatea militară din Cahul: „Va fi o anchetă riguroasă”
VIDEO // Captură de 1,2 kg de marijuana, la postul vamal Leușeni. Două persoane, reținute de oamenii legii
Serviciul Special Antigrindină a instituit o Comisie de anchetă după ce trei persoane au fost rănite în urma contactului cu obiecte asemănătoare unor componente de rachete antigrindină
Glonț găsit în corpul minorului decedat într-o unitate militară de la Cahul: Expertiza medico-legală este în desfășurare
Președinta Maia Sandu va efectua o vizită de lucru în raionul Nisporeni
Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană
Impozitul achitat de persoanele care dau în chirie imobile va fi calculat automat
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, primit la Palatul Elisabeta: Familia Regală își intensifică sprijinul diplomatic pentru aderarea Republicii Moldova la UE
Judecătoarea Natalia Mămăligă a promovat reevaluarea. CSM a acceptat raportul Comisiei
Guvernatoarea Anca Dragu, la „Black Sea and Balkans Security Forum”: „Obiectivul nostru este construirea unui sistem financiar incluziv, interoperabil și aliniat standardelor europene”
Noi magistrați în sistem. 17 judecători au depus jurământul în cadrul ședinței CSM
FOTO // Primul tablier al „Podului de Flori” de la Ungheni a ajuns pe șantierul din Republica Moldova
Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în creștere cu 12%
Mormânt scitic de peste 2.000 de ani, descoperit la Gura Bâcului
FOTO // Speakerul Igor Grosu, găzduit de președintele României, Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni: „Moldova și România au nevoie una de cealaltă”
VIDEO // Spații moderne pentru practicarea sportului și o zonă gastronomică, amenajate în preajma Moldexpo
Hidrologii avertizează asupra riscului de inundații locale în urma ploilor puternice
VIDEO // Oficiali și experți în securitate s-au reunit la București la „Black Sea and Balkans Security Forum”
Volumul de gaze naturale consumate în luna aprilie, în scădere
FOTO // Parlamentul a găzduit vizita unei delegații a membrilor Comisiei pentru afaceri externe a Seimului Republicii Polone