ro

 

Societate
18 Aprilie, 2026 / 01:46
/ 30 Septembrie, 2021

Troleibuzele din Chișinău vor fi dezinfectate după fiecare cursă

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 sep. /MOLDPRES/. Troleibuzele din dotarea Regiei Transport Electric Chișinău /RTEC/ vor fi dezinfectate după fiecare cursă, transmite MOLDPRES.

În contextul măsurilor de prevenire a răspândirii pandemiei de coronavirus, RTEC a decis mărirea numărului de persoane care vor efectua procesul de dezinfectare a mijloacelor de transport după fiecare cursă efectuată. Astfel, 60 de persoane vor fi repartizate pentru asigurarea acestui proces. Unitățile de transport sunt igienizate după fiecare cursă prin aerisirea și dezinfectarea barelor de sprijin, mânerelor scaunelor și ușilor cu ajutorul pulverizatoarelor.

În același timp, RTEC a anunțat că va dota suplimentar mijloacele de transport cu echipamentul necesar (pulverizator, mănuși, măști de protecție, combinezon de protecție chimică, respirator, lavete etc.)  și va efectua de două ori pe zi salubrizarea și dezinfectarea totală a troleibuzelor.

Ca măsură suplimentară pentru prevenirea COVID-19, vor fi luate măsuri pentru evitarea supraaglomerării unităților de transport, iar personalul va fi dotat cu echipament de protecție și instruit pentru comunicarea cu pasagerii, în vederea respectării normelor impuse pe timp de pandemie.

Foto: facebook.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // Muzeul de Istorie și Cultură din Taraclia, renovat prin programul „Satul European”, cu investiții de peste 7 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Audieri noi în procesul de evaluare a procurorilor: patru ședințe programate la final de aprilie

/ Acum 1 zi

IGP a demarat o anchetă de serviciu pe numele polițistului care a întocmit un proces-verbal pe numele unei persoane deja decedate

/ Acum 1 zi

Crește numărul tentativelor de fraudă: peste 500 de cazuri raportate la 112 în doar o săptămână

/ Acum 1 zi

Copiii cu cerințe educaționale speciale vor beneficia de un sistem educațional mai incluziv

/ Acum 1 zi

Peste o mie de familii și-au procurat electrocasnice noi prin Programul EcoVoucher

/ Acum 1 zi

FOTO // Fluviul Nistru sub monitorizare continuă, datorită statelor europene care au dotat Ministerul Mediului cu echipamente de intervenție

/ Acum 1 zi

Noi detalii în cazul Ludmilei Vartic: procurorii verifică un proces-verbal contravențional întocmit pe numele femeii chiar în ziua decesului

/ Acum 1 zi

FOTO // Victimele foametei organizate din anii 1946 – 1947, comemorate la Mingir. Președinta Maia Sandu: „Este una dintre cele mai mari tragedii prin care a trecut poporul nostru”

/ Acum 1 zi

Procuratura Generală anunță un set de inițiative legislative pentru consolidarea prevenirii și combaterii violenței în familie, elaborate în urma analizei unor cazuri recente, inclusiv cel al Ludmilei Vartic

/ Acum 1 zi

VIDEO // Rețea de contrabandă cu țigări, destructurată după o operațiune comună pe Prut

/ Acum 1 zi

Procuratura extinde ancheta în cazul Ludmilei Vartic: va fi dispusă exhumarea

/ Acum 1 zi

Percheziții într-un dosar de corupție: doi bărbați ar fi promis angajări la „Moldsilva”, contra a opt mii de euro

/ Acum 1 zi

De Paștele Blajinilor, în capitală va fi asigurat transport gratuit spre cimitirul „Sfântul Lazăr”