ro

 

Societate
18 Aprilie, 2026 / 14:34
/ 09 Decembrie, 2021

Un avocat a fost reținut în flagrant pentru trafic de influență

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 dec. /MOLDPRES/. Ofiţerii Serviciului protecţie internă şi anticorupţie (SPIA) al Ministerului Afacerilor Interne, în colaborare cu ofiţerii Serviciului de Informaţii şi Securitate, au documentat acţiunile pretins ilegale ale unui avocat (ex-procuror) și complicele acestuia, comunică MOLDPRES.

Potrivit SPIA, avocatul a pretins de la un cetățean 3 000 de euro susținând că are influență asupra completului de judecată care examinează cauza penală de învinuire a acestuia și ar putea determina magistrații să adopte o decizie favorabilă, prin menținerea sentinței emise de instanța de fond.

În urma măsurilor speciale, ieri, avocatul și intermediarul său au fost reținuți în flagrant delict, în timpul transmiterii primei tranșe de 1 000 de euro, predestinată pentru influențarea judecătorilor din cadrul Curții de Apel Bălți.

Pe cazul dat a fost inițiată o cauză penală pentru trafic de influență.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Poliția anunță că procedura de exhumare în cazul Vartic nu implică cheltuieli din partea familiei

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministerul Mediului a populat lacul Costești–Stânca cu 2,5 tone de pește. Acțiunea va deveni o tradiție

/ Acum 1 zi

Loturi de salată și ceapă verde alterate, distruse după controalele ANSA

/ Acum 1 zi

Un avocat stagiar din capitală a fost reținut de CNA după ce ar fi cerut 32.000 de euro pentru influențarea unor judecători

/ Acum 1 zi

Alertă de sezon: ANSP anunță creșterea riscului de mușcături de căpușe în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Igor Grosu anunță audieri parlamentare pe cazul Vartic: „Este o lecție prea dură şi scumpă”

/ Acum 1 zi

Peste 138 de milioane de lei au fost achitate de CNAM pentru îngrijiri medicale comunitare în 2025

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat la 9 ani de închisoare după ce a înșelat o femeie din Germania

/ Acum 1 zi

Deficitul de cadre didactice în învățământul general, în scădere în ultimii ani

/ Acum 1 zi

Un tânăr din Criuleni a fost condamnat la 15 ani de închisoare după ce a încercat să-și omoare fratele geamăn

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 17 aprilie

/ Acum 1 zi

FOTO // Muzeul de Istorie și Cultură din Taraclia, renovat prin programul „Satul European”, cu investiții de peste 7 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Audieri noi în procesul de evaluare a procurorilor: patru ședințe programate la final de aprilie

/ Acum 1 zi

IGP a demarat o anchetă de serviciu pe numele polițistului care a întocmit un proces-verbal pe numele unei persoane deja decedate