ro

 

Societate
13 Ianuarie, 2026 / 01:11
/ Acum 9 ore

Un bărbat a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru uciderea unui copil, într-un dosar redeschis după 14 ani

Un bărbat a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru uciderea unui copil de 10 luni, faptă comisă în februarie 2010 în raionul Telenești, comunică MOLDPRES.

Potrivit Procuraturii Generale, cazul este considerat unul fără precedent în practica recentă a justiției moldovenești, fiind redeschis  după apariția unor probe noi. Dosarul fusese închis în 2011, după condamnarea mamei copilului pentru lăsare în primejdie.

În anul 2024, Procuratura Generală s-a autosesizat și a cerut revizuirea sentinței irevocabile, în baza probelor care indicau că femeia nu a comis fapta. La 31 ianuarie 2025, instanța a achitat-o, stabilind că aceasta a fost condamnată pe nedrept.

Noua investigație, desfășurată de Procuratura Generală împreună cu Procuratura Telenești și Inspectoratul Național de Investigații, a inclus acțiuni de urmărire penală efectuate și în afara țării. Autoritățile au identificat elemente probatorii care nu au fost cunoscute în momentul închiderii dosarului, fapt ce a dus la anularea unei ordonanțe din 2010 prin care principalul suspect fusese scos de sub urmărire penală.

Pe parcursul procesului, inculpatul a pledat nevinovat. Sentința pronunțată astăzi nu este definitivă.


 
Ultimele Știri
/ Acum 17 ore

Agenda evenimentelor, luni, 12 ianuarie

/ Acum 1 zi

Trafic intens la PTF Leușeni, pe sensul de intrare în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Aproape 70 de mii de traversări la frontieră în ultimele 24 de ore. Aeroportul Chișinău și PTF Leușeni, cele mai aglomerate

/ Acum 1 zi

Regiunea Nord şi-a trasat priorităţile pentru următorii ani: competitivitate și dezvoltare economică

/ Acum 1 zi

Accesul către Dealul Bălănești din Nisporeni va fi modernizat cu drum din beton și pistă pentru cicliști

/ Acum 1 zi

Peste 460 de milioane de lei pentru localitățile din Moldova: sute de proiecte finanțate la final de 2025

/ Acum 1 zi

Ariile naturale protejate din Moldova, celebrate pe 11 ianuarie: de la Codrii la Prutul de Jos, rezervațiile care sunt „garda verde” a ţării

/ Acum 1 zi

Activitatea vamală în perioada 10–11 ianuarie 2026: peste 8 mii de autoturisme au traversat frontiera

/ Acum 1 zi

Circulație în condiții de iarnă pe drumurile naționale. Drumarii intervin pentru menținerea siguranței rutiere

/ Acum 1 zi

Trafic fluidizat la PTF Leușeni, pe sensul de intrare în Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Circulația bacului Molovata pe Nistru, afectată de îngheț: rutele de seară, anulate pentru siguranța pasagerilor

/ Acum 2 zile

Raionul Taraclia și judeţul Galați implementează un proiect ecologic transfrontalier de peste 560 mii de euro, cu sprijinul UE

/ Acum 2 zile

Trafic intens la Punctul de Trecere a Frontierei Leușeni: recomandări pentru călători

/ Acum 2 zile

Escrocherie prin telefon: o pensionară din Chișinău a pierdut 550 mii de lei. Recomandările Poliţiei