ro

 

Societate
06 Iulie, 2026 / 02:23
/ 20 Decembrie, 2022

Un bărbat a murit, iar alte 22 de persoane au fost evacuate în urma unui incendiu la Căușeni

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 20 dec. /MOLDPRES/. Un bărbat a murit, iar alte 22 de persoane, inclusiv cinci copii, au fost evacuate în urma unui incendiu care a mistuit un apartament dintr-un bloc din Căușeni, comunică MOLDPRES.

Potrivit IGSU, în dimineața curentă pompierii au fost alertați pentru a lichida un incendiu izbucnit într-un apartament de pe strada Ana și Alexandru nr. 20 din orașul Căușeni. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 05:25.

Conform primelor informații, din geamul unui apartament a fost observat fum dens. La fața locului au intervenit două echipe de salvatori și pompieri. Aceștia au stabilit că arde un frigider în interiorul locuinței. Salvatorii au evacuat un bărbat în stare inconștientă din apartamentul unde a izbucnit arderea. Ulterior, acesta a fost predat serviciului de asistență medicală urgentă. Medicii au efectuat manevrele de resuscitare a persoanei, însă din nefericire nu a fost posibilă salvarea acesteia.

Totodată, pompierii au evacuat de urgență locatarii din scara blocului cu cinci nivele, care a fost inundată cu fum. Astfel, salvatorii au reușit să scoată din zona de risc 22 de persoane, inclusiv cinci copii. Persoanele evacuate nu au avut de suferit, iar pentru moment acestea se află în siguranță. Incendiul a fost lichidat către ora 06:41, iar în consecință au ars mai multe bunuri materiale din interiorul apartamentul afectat. Toate circumstanțele și cauza producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști.

Statisticile IGSU arată că, în ultimele 24 de ore, salvatorii și pompierii au intervenit în 31 situații de risc.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

FOTO // Valută străină, aur și țigări, depistate la Aeroport. Mai multe persoane, riscă sancțiuni

/ Acum 2 zile

FOTO // Circa 90 de absolvenți ai USMF „Nicolae Testemițanu” au fost repartizați în câmpul muncii

/ Acum 2 zile

Noi cazuri de fraude telefonice. Poliția îndeamnă cetățenii să nu ofere date personale și să nu transmită bani necunoscuților

/ Acum 2 zile

VIDEO // Pepenii verzi și galbeni au apărut în piețele din Chișinău. La ce preț se vând

/ Acum 2 zile

CNAS a finanțat pensiile și alocațiile sociale a beneficiarilor care dețin carduri bancare

/ Acum 2 zile

Sesiunea suplimentară de BAC va avea loc în perioada 13-20 iulie. Candidații trebuie să depună cereri de participare

/ Acum 2 zile

VIDEO // Rețea de trafic de droguri coordonată prin Telegram, destructurată. Trei persoane au fost reținute pentru comercializarea substanțelor narcotice în Chișinău

/ Acum 2 zile

Cod galben de vânt puternic pe întreg teritoriul Republicii Moldova

/ Acum 2 zile

VIDEO // Peste 50 de persoane au fost extrădate în Republica Moldova de la începutul anului

/ Acum 2 zile

Absolvenții de gimnaziu și-au aflat notele la examene, după examinarea contestațiilor

/ Acum 2 zile

SATUL EUROPEAN // Canalizare modernă, drumuri și iluminat public extins pentru locuitorii satului Zaim

/ Acum 2 zile

Rezultatele finale la BAC, afișate în centrele de examene: rata de promovare a crescut

/ Acum 2 zile

Un bărbat a murit, iar trei persoane au fost rănite într-un accident produs lângă Orhei

/ Acum 2 zile

Republica Moldova pregătește noi reguli pentru munca pe platformele digitale