Un bărbat din Bălți a fost reținut de CNA după ce a extorcat bani pentru un permis de conducere
Chişinău, 15 apr. /MOLDPRES/. Un șomer din Bălți a fost reținut de ofițerii CNA într-un dosar de trafic de influență. Acesta ar fi pretins și primit de la mai multe persoane câte 550 de euro pentru a le ajuta să-și perfecteze permisul de conducere de categoria B, comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor CNA, bărbatul a fost anterior angajat al unei școli auto și susținea că ar avea influență asupra unor angajați ai Secției de Înmatriculare a Transportului și Calificare a Conducătorilor Auto din Bălți şi că îi poate determina pe aceștia să îi favorizeze pe doi bărbați și o femeie la examenele practice. Pentru serviciile sale, acesta ar fi pretins și primit câte 550 de euro.
Reținerea a avut loc pe 14 aprilie, lângă Judecătoria Bălți, bănuitul fiind plasat în izolator pentru 72 de ore. Pe cazul dat a fost inițiată o cauză penală pentru trafic de influență. Dacă va fi găsit vinovat, acesta riscă până la șase ani de închisoare.
R. Moldova, printre cei mai buni la matematică: cinci distincții obținute la Olimpiada Internațională din China
VIDEO // Gheorghe Hajder: Nivelul apei în Nistru este mai redus, dar alimentarea populației nu este pusă în pericol
FOTO // 20 de tineri au devenit ambasadori ai protecției Nistrului în cadrul școlii de vară desfăşurată la Tudora, Ştefan Vodă
VIDEO // Alte 27 de primării au votat pentru amalgamarea voluntară. Alexei Buzu: „Fiecare comunitate își decide viitorul cu responsabilitate, curaj și încredere”
VIDEO // Rețeaua modernă de apeduct din Leova va alimenta cu apă și localități din raionul Hâncești
FOTO // Sensul giratoriu de la Ciorescu intră în etapa finală a lucrărilor
Antreprenorii vor accesa mai rapid finanțarea printr-o nouă platformă digitală
Peste 210 mii de euro pentru IMM-uri și patru investiții majore au impulsionat dezvoltarea economică în nordul țării
Doi tineri au fost condamnați după ce au furat 18 300 de euro, 1 300 de dolari și bijuterii dintr-o locuință
Peste 70 de pacienți au beneficiat în iunie de intervenții complexe cu consumabile finanțate de CNAM
FOTO // Trei localități din raionul Ialoveni vor beneficia de un sistem modern de alimentare cu apă
Escrocheriile telefonice fac noi victime. Prejudiciul depășește două milioane de lei
Start admitere în învățământul profesional tehnic: peste 12 mii de locuri bugetare oferite în 79 de instituții
CNAM avertizează despre o nouă tentativă de fraudă online. Escrocii promit rambursări și solicită date personale
Reforma justiției trebuie să continue. Vasile Tofan: „Trebuie să tăiem cancerul corupției din justiție”
LIVE TEXT // Premierul desemnat, Vasile Tofan, în Parlament: „Am toată intenția să duc acest mandat până la următoarele alegeri parlamentare”
Mihai Isac: Programul Guvernului Tofan pune accent pe beneficiile integrării europene: „Apropierea de UE trebuie să fie simțită în veniturile oamenilor”
Întrevederea Președintei Republicii Moldova cu primarii din autonomia găgăuză
Emil Ceban își încheie mandatul de ministru al Sănătății: „Atât cât a depins de mine, am încercat să nu uit niciodată că de fiecare hotărâre depinde sănătatea unui pacient”
Circa 100 000 de persoane urmează a fi angajate în câmpul muncii până în anul 2029. Măsurile anunțate de Vasile Tofan în domeniul social
Cel puțin șapte miliarde lei vor fi mobilizate în următorii ani în investiții publice și private în sectorul agroalimentar
Cronica ARHIVELOR // „Ce-aș fi fost”, melodia unei epoci
Peste o mie de decizii de amalgamare voluntară au fost aprobate
Mai mult sprijin pentru comunitățile rome: autoritățile discută măsuri pentru incluziune educațională și socială
În Nicaragua nu vor mai fi organizate alegeri
SATUL EUROPEAN // Școală renovată și servicii publice mai bune pentru locuitori comunei Chișcăreni
UTA Găgăuzia este o punte importantă spre Turcia. Îmi doresc să consolidăm legături puternice cu Ankara, anunță premierul desemnat Vasile Tofan
Salarii majorate pentru profesori și investiții de circa 6 miliarde de lei în modernizarea învățământului: reformele propuse în domeniul educației
Vasile Tofan, despre echipa guvernamentală: „Un antrenor bun poate, cu aceiași jucători, să facă o echipă mai bună”
Procesul de amalgamare va fi eficientizat. Vasile Tofan: „Reforma administrației locale este dificilă, dar nu mai poate fi evitată”