ro

 

Societate
11 Martie, 2026 / 01:38
/ 20 Ianuarie, 2026

Un bărbat riscă până la 12 ani de închisoare pentru trafic de persoane

Un bărbat de 44 de ani a fost trimis în judecată pentru trafic de ființe umane, într-un dosar ce vizează exploatarea sexuală a unei femei în orașul Atena, Grecia. Acesta riscă până la 12 ani de închisoare, comunică MOLDPRES.

Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), faptele ar fi fost comise în decembrie 2012, când inculpatul, cetățean român, ar fi acționat împreună cu alte persoane pentru a recruta o femeie prin înșelăciune, sub pretextul angajării într-un loc de muncă bine plătit, în calitate de chelneriță. Victima a fost convinsă să se deplaseze în Atena, unde a fost ulterior exploatată sexual.

Învinuitul ar fi organizat transportarea femeii, achitând biletul de autobuz pe ruta Chișinău–Atena. Ajunsă în Grecia, femeia a fost găzduită într-o locuință din Atena, unde i-au fost confiscate actele de identitate.

Conform acuzării, victima a fost supusă violenței fizice și psihice și forțată să presteze servicii sexuale contra plată pentru diferiți bărbați. Aceasta a reușit să revină în Republica Moldova la 4 ianuarie 2013, după ce soțul său i-a avertizat pe făptuitori că se va adresa autorităților.

Un complice al inculpatului a fost trimis în judecată anterior, în anul 2024. Audiat în calitate de învinuit, bărbatul nu și-a recunoscut vina și a declarat că își va prezenta poziția în fața instanței.

Potrivit PCCOCS, inculpatul a mai avut anterior probleme cu legea, fiind judecat în România și în Republica Elenă. Dacă va fi găsit vinovat, acesta riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 12 ani.


 
Ultimele Știri
/ Acum 13 ore

Accident grav la Strășeni. Două persoane au decedat la fața locului

/ Acum 14 ore

Celula de Criză a MAE: 30 de cetățeni moldoveni au fost evacuați din Emiratele Arabe Unite

/ Acum 14 ore

Un bărbat de 71 de ani a fost condamnat pentru omor după un conflict izbucnit la beție

/ Acum 15 ore

Cetățenii pot ridica compensațiile la căldură pentru luna februarie

/ Acum 15 ore

Investiții de peste 200 de milioane de lei în dezvoltarea localităților: zeci de proiecte finanțate în februarie prin programele „Satul European” și „Europa este aproape”

/ Acum 16 ore

Vremea caldă și vântul cresc riscul incendiilor de vegetație, avertizează IGSU

/ Acum 17 ore

BTA: Taraclia a marcat Ziua Femeii prin acordarea premiului „Femeia Anului 2026”

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 10 martie

/ Acum 1 zi

Parteneriat strategic pentru un viitor verde: Moldova și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul protecției mediului

/ Acum 1 zi

VIDEO // Mobilizare națională pentru viitorul verde al Republicii Moldova: campania de împădurire din 14 martie 2026

/ Acum 1 zi

VIDEO // Cum sunt verificate produsele la frontieră: traseul probelor prelevate de ANSA până la rezultatele de laborator

/ Acum 1 zi

Vreme stabilă și temperaturi generoase în Moldova: până la 18 grade Celsius în timpul zilei de marţi, 10 martie

/ Acum 1 zi

Infrastructură verde la hotarul cu UE: „Parcul Francez” din Ungheni devine un pol modern de recreere pe malul Prutului

/ Acum 1 zi

FOTO // Inspectoratul General al Poliției a fost dotat cu 17 sectoare mobile pentru intervenții în teren

 


 
/ Acum 8 ore

Șefa statului Maia Sandu, despre diferendul transnistrean: „Cel mai mare obstacol în soluționarea conflictului este prezența ilegală a trupelor ruse în stânga Nistrului”

/ Acum 9 ore

ANSP: 77 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 9 ore

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 9 ore

Consiliul Superior al Procurorilor intensifică selecția pentru funcțiile vacante din procuraturile specializate: peste 50 de procurori în cursa pentru promovare

/ Acum 9 ore

Autoritățile de mediu monitorizează petele uleioase observate pe Nistru, în amonte de Naslavcea

/ Acum 9 ore

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 9 ore

Guvernatoarea BNM, la București: „Protecția infrastructurilor critice devine o prioritate în era tehnologiilor emergente”

/ Acum 9 ore

FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată

/ Acum 9 ore

Fostul președinte interimar al Judecătoriei Cahul a picat vettingul, fiind decăzut din dreptul de a exercita funcții publice pentru o perioadă de șase ani

/ Acum 9 ore

Președinta Maia Sandu la Vilnius: „Anul 2030 este unul realist pentru ca Republica Moldova să adere la Uniunea Europeană”

Vezi mai multe