Un bărbat și-a pierdut viața în timpul scăldatului
Chişinău, 25 iul. /MOLDPRES/. Un bărbat de 56 de ani și-a pierdut viața în timpul scăldatului într-un bazin acvatic din apropierea satului Naslavcea, raionul Ocnița, informează MOLDPRES.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), la fața locului au intervenit scafandrierii, care au depistat și extras la mal corpul neînsuflețit al persoanei. Cauza și circumstanțele cazului urmează a fi stabilite de oamenii legii.
În acest context, IGSU îndeamnă repetat populația să meargă la scăldat doar în locuri special amenajate și dotate cu stații de salvare. Totodată, cetățenii sunt avertizați să nu consume băuturi alcoolice înainte de a intra în apă. „În perioada caniculară acestea prezintă pericol pentru viață și sănătate. Sub efectul alcoolului, tensiunea arterială a persoanei ce intră în apă se poate schimba brusc și provoacă pierderea cunoștinței, ulterior ducând la cazuri fatale de înec”, a precizat IGSU.
Totodată, copiii trebuie să fie monitorizați strict, în deosebi în perioada vacanței de vară și a caniculei. Maturii sunt rugați să ghideze copiii în apă și să nu le permită aflarea de unii singuri pe malurile bazinelor acvatice.
De la începutul anului curent, 42 de persoane, dintre care șase copii, s-au înecat în bazinele acvatice din țară.
Foto: IGSU
Un marș al familiei a avut loc la Chișinău
Serviciul Vamal a depistat nereguli ce generează peste 4,6 milioane de lei la buget
Atenție, șoferi! Restricții de circulație în centrul Chișinăului pe 21 iunie
FOTO // MOLDPRES, 36 de ani de la înființare: Autogestiune de succes, parteneriate europene și un volum record de ediții ale „Monitorului Oficial” în procesul de aderare la UE
FOTO // Ministrul Apărării:„Moldova își reafirmă rolul de partener în sprijinul Ucrainei”
Avocatul Poporului: Sistemul de azil din Republica Moldova are nevoie de consolidare
Atenție, călători! Trafic intens la vama Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova
DOC // Monitorul Oficial publică lista persoanelor din Moldova sancționate de Uniunea Europeană
Lotul olimpic național a obținut patru medalii la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori
Meteorologii prognozează vreme frumoasă și caldă pentru zilele de odihnă
FOTO // Substanță de cannabis și un pistol cu gaz, depistate de funcționarii postului vamal Leușeni
Escrocherii telefonice de circa 3 milioane de lei. Polițiștii îndeamnă cetățenii să fie prudenți
Ministerul Finanțelor a lansat un calculator care permite cetățenilor să compare salariul actual cu cel estimat după reforma salarială
FOTO // IGSU a demarat activitățile de prevenire a înecurilor în perioada estivală
Curs valutar anunțat de BNM: cât costă euro și dolarul
Agenda evenimentelor, luni, 22 iunie
Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană, primul după deschiderea negocierilor de aderare, începe azi la Bruxelles
CEC a prezentat rezultatele preliminare ale referendumului local din Coșnița
BTA: Arheologii au descoperit un templu mai vechi sub sanctuarul lui Heracle din antica Heraclea Sintica
Prezență de 30% la urne în referendumul local din Coșnița. Rezultate preliminare anunțate de CEC
Din 2027, concediile vor fi acordate în zile lucrătoare. Ce trebuie să știe salariații
Referendum în Coșnița: Peste 26% dintre alegători au votat până la ora 18:00
Condiții mai bune pentru pacienți la Flocoasa: Oficiul Medicilor de Familie a fost renovat cu sprijinul CNAM
Referendum local în Coșnița: Peste 1.100 de alegători au votat până la ora 15:00
În capitală s-a desfășurat marșul „Chișinău Pride 2026”
Operațiune comună moldo-română: trei cetățeni din Bangladesh, depistați după trecerea ilegală a Prutului din Republica Moldova în România
FOTO // Ediția aniversară „DescOperă” se apropie de final. Cristian Jardan: „Orheiul Vechi este parte din experiența pe care publicul o trăiește la fiecare spectacol”
FOTO // Tineri din șapte țări și profesori americani au vizitat Parlamentul Republicii Moldova în ultima săptămână
Australia dă asigurări că va ține sub control gripa aviară, după confirmarea primului caz
Meteorologii au emis Cod galben de caniculă pentru centrul și sudul țării