Un concept al Guvernului pentru protecţia copilului a fost publicat în Monitorul Oficial
Chişinău, 8 iul. /MOLDPRES/. Conceptul sistemului informațional în domeniul protecției copilului, aprobat de Guvern, a fost publicat în Monitorul Oficial de vineri, 8 iulie, transmite MOLDPRES.
Potrivit documentului, calitatea serviciilor sociale prestate copiilor și familiilor cu copii va fi îmbunătățită, iar autoritățile responsabile vor putea interveni prompt pentru a preveni situațiile de risc.
Noul sistem va facilita procesul de colectare, prelucrare și diseminare a datelor obținute de la diferite autorități publice, responsabile de segmentul asistență socială, sănătate, educație, ordine publică și justiție, care participă la realizarea măsurilor de protecție socială a copilului. Totodată, sistemul va înlocui procesele de raportare manuală care utilizează formulare pe suport de hârtie, colectarea datelor prin telefon sau prin intermediul fișierelor, integrându-le într-un sistem unitar, bazat pe o structură informațională coerentă.
De asemenea, acest instrument va permite monitorizarea performanței în cazurile copiilor aflați în evidența autorităților tutelare, în ceea ce ține de acordarea serviciilor sociale, prevenirea și combaterea violenței asupra copilului, repatrierea copilului, asistența copiilor victime/martori ai infracțiunilor.
Sistemul informațional se racordează standardelor internaționale și este adaptat, totodată, necesităților și cerințelor existente la nivel național.
Sursă: monitor.gov.md
Mitropolitul Petru se retrage din fruntea Mitropoliei Basarabiei
Apa, drumurile și serviciile publice: de ce insistă autoritățile pe reforma locală. Maia Sandu: „Reforma administrației publice locale este necesară pentru dezvoltarea satelor”
Ploile torențiale și vântul puternic au provocat pagube în mai multe raioane ale țării
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să verifice de „zece ori” înainte de a transfera bani escrocilor
GALERIE FOTO // Cea mai mare expoziție dedicată copiilor, inaugurată la Moldexpo
REPORTAJ MOLDPRES // Energia solară, bateriile și transportul electric: tehnologiile verzi dezvoltate în China care ar putea interesa Republica Moldova
Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova
VIDEO // Ministerul Mediului îndeamnă comunitățile de pe malurile Nistrului să participe la acțiuni de salubrizare
Guvernul finanțează un proiect care va transforma infrastructura de mediu din raionul Nisporeni
Cod galben de instabilitate atmosferică în toată țara: ploi însoțite de descărcări electrice, grindină și intensificări ale vântului
Grădina Botanică a USM își deschide gratuit porțile pentru familii de 1 iunie
VIDEO // Filieră de migrație ilegală destructurată la frontiera moldo-română. Au fost reținute 14 persoane
Portalul EVO introduce alerte pentru prevenirea fraudelor online și apelurilor false
UNICEF va dota 65 de centre de resurse din grădinițe cu instalații senzoriale pentru susținerea incluziunii copiilor
Dronele ruseşti au lovit o zonă rezidenţială din Odesa
Cod galben de ploi abundente și descărcări electrice pentru 2 iunie
Ungaria îşi va modifica Constituţia pentru a-l destitui pe preşedintele Tamas Sulyok
Incendiul de pe strada Lunca Bîcului din Chișinău a fost lichidat după intervenții pe parcursul nopții
VIDEO // A fost lansată ediția a II-a a proiectului „EU&bunicii mei”
Tenismenul Stefanos Sakellaridis a câștigat Moldova Open Challenger 100
SUA și Iranul s-au atacat din nou reciproc în pofida armistițiului
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj de Ziua Copilului: „Voi sunteți cei care faceți lumea mai bună”
Premierul Alexandru Munteanu: „Copiii sunt cel mai important viitor al Republicii Moldova”
Delegație a Parlamentului de la Chișinău, în vizită la Bruxelles pentru discuții privind integrarea europeană
Maia Sandu a lansat o competiție a lecturii pentru copii cu ocazia zilei de 1 iunie: „Cărțile vă pot deveni cei mai buni prieteni ai verii”
Sprijin majorat pentru familii: indemnizația la naștere a ajuns la 21.866 de lei
Republica Moldova are peste 833 de mii de copii. ASP: În primele cinci luni ale anului s-au născut peste 9.000 de bebeluși
Republica Moldova marchează Ziua Internațională a Copilului: program divers de activități pentru toată familia
CEC a prezentat rezultatele preliminare ale turului doi al alegerilor locale noi
Un medicament experimental împotriva cancerului a redus sau eliminat unele tumori în stadii avansate