Un fost angajat al Ambasadei Moldovei la București a fost pus sub învinuire pentru abuz de serviciu
Chişinău, 5 dec. /MOLDPRES/. Un consilier al Secției consulare din cadrul Ambasadei Republicii Moldova la București a fost pus sub învinuire într-un dosar de abuz de serviciu și a restituit la finele săptămânii trecute o parte din prejudiciul cauzat bugetului de stat în valoare de circa 1, 8 milioane de lei (aproximativ 90 mii de euro), informează MOLDPRES.
Potrivit Centrului Național Anticorupție (CNA), funcționarul a intrat în vizorul ofițerilor și procurorilor anticorupție în 2020, după ce a devenit cunoscut faptul că acesta ar fi perceput taxe de la cetățenii Republicii Moldova pentru echivalarea permiselor de conducere moldovenești în românești, pe care nu le-a reflectat în contabilitatea misiunii diplomatice. În 2020, ofițerii CNA au ridicat mai multe acte de la sediul Ambasadei țării noastre de la București în cadrul cauzei penale pornite pe abuz de serviciu.
Conform probelor, funcționarul a ascuns numărul real de solicitări de servicii consulare și a însușit taxele consulare și taxele aferente pentru eliberarea adeverințelor. Astfel, în bugetul de stat nu a fost încasată taxa consulară de 30 de euro şi taxa aferentă de 5 euro pentru fiecare adeverință, în total fiind calculată suma de 89 810 euro, echivalentul a 1 796 622 de lei.
Pe data de 1 decembrie, funcționarul a fost pus sub învinuire, iar pe data de 2 decembrie acesta a depus pe contul deschis de Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene o parte din suma stabilită ca prejudiciu în dosar. Astfel, învinuitul a restituit 1 020 000 de lei, urmând să achite încă 776 626 lei.
În luna septembrie curent, Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene a fost recunoscut în calitate de parte vătămată și parte civilă pentru încasarea din contul învinuitului a sumei, cu titlu de prejudiciu material cauza.
Două candidate la funcția de judecător CSJ vor fi audiate de Comisia de Evaluare
VIDEO // Dragobetele aduce căsătorii în toată țara: 14 cupluri spun „DA” pe 24 februarie
Cinci persoane, dintre care patru copii, evacuate dintr-o locuință cuprinsă de flăcări la Cantemir
Caldarâmul istoric de pe strada 31 August din Chișinău va fi reabilitat în acest an
Trei studenți-doctoranzi de la USMF „Nicolae Testemițanu” vor primi Bursa de excelență a Guvernului
DOC // Președinta Maia Sandu a semnat decretul privind încorporarea tinerilor în serviciul militar în Armata Națională
Peste 36 de mii de elevi participă la pretestarea pentru examenele de absolvire a gimnaziului
CNAM a alocat 13,5 milioane de lei pentru consumabile medicale utilizate în luna ianuarie
VIDEO // Percheziții la un agent economic care ar fi efectuat livrări fictive de peste 40 milioane de lei
Maia Sandu: „Ucraina merită o pace dreaptă, iar Republica Moldova va continua să o sprijine”
Ceață și polei pe mai multe drumuri naționale
Meteorologii prognozează pentru marți precipitații slabe și cer noros
VIDEO // Verificări la spălătoriile auto. Ministrul Gheorghe Hajder: „Dorim să ne asigurăm că toată apa deversată este tratată și nu prezintă pericol pentru sănătate”
Agenda evenimentelor, marți, 24 februarie
GALERIE FOTO // Patru ani de la începutul războiului: un marș de solidaritate cu Ucraina, organizat la Chișinău
Sprijinul Lituaniei pentru avansarea parcursului european al Republicii Moldova, reconfirmat la Chișinău
Intensificarea cooperării dintre Republica Moldova și Elveția, discutată de vicepremierul Mihai Popșoi cu omologul său elvețian
Peste 20 de mii de scrisori, transmise de copii din Republica Moldova către semenii lor din Ucraina
Parlamentari lituanieni, în vizită la Chișinău. Speakerul Igor Grosu: „Republica Moldova are multe de învățat de la Lituania în materie de aderare la UE”
Noile tarife comerciale aplicate de SUA asupra importurilor: MDED a venit cu precizări pentru exportatorii din Republica Moldova
Capacitate record de transport a gazelor naturale, rezervată pe Ruta 1, parte a gazoductului transbalcanic
CEC: 36 de partide politice pot participa la alegerile locale noi și referendumul local din 17 mai 2026
ANSP: 180 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu: „De patru ani, spiritul ucrainean e învingător, chiar dacă tragediile sunt inimaginabile”
Vicepremierul Mihai Popșoi, la sesiunea plenară a Consiliului ONU pentru Drepturile Omului: „Rămânem ferm alături de Ucraina în eforturile de a construi o pace dreaptă și durabilă”
Acces egal la educație: mii de copii refugiați din Ucraina, integrați în sistemul educațional din Republica Moldova
Supermarket-urile vor avea obligativitatea să afișeze la raft țara de origine a produselor alimentare
Energocom a utilizat stocurile comerciale de gaze naturale pentru acoperirea vârfurilor de consum în sezonul rece
FOTO // Autoritățile din Ungheni și Iași au semnat un nou acord de cooperare transfrontalieră
Ministrul român al Economiei, în vizită la Chișinău: Consolidarea cooperării bilaterale, pe agenda discuțiilor cu vicepremierul Eugeniu Osmochescu