ro

 

Societate
28 Iunie, 2026 / 19:04
/ 25 Noiembrie, 2021

Un fost angajat al ASP a fost reținut de CNA pentru trafic de influență

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 nov. /MOLDPRES/. Un fost angajat al Agenției Servicii Publice /ASP/ din Glodeni a fost reținut de ofițerii CNA fiind bănuit de trafic de influență, comunică MOLDPRES.

Potrivit datelor CNA, bărbatul a fost denunțat pentru că ar fi cerut și primit 4000 de lei mită ca să elibereze un plan cadastral ce ar permite legalizarea a două construcții, ridicate fără autorizație în perioada 2017-2020, sub formă de depozite pentru produse agricole. El ar fi susținut că poate influența funcționari de la Oficiul Cadastral Glodeni al ASP.

În acest caz a fost inițiată o cauză penală pentru trafic de influență. Dacă va fi găsit vinovat, bănuitul riscă amendă penală de până la 150 mii de lei sau închisoare de până la 6 ani.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Educație digitală, voluntariat și dialog între generații pentru seniorii din Hârjauca

/ Acum 2 zile

Efectivul-limită al CNA va crește cu 150 de unități

/ Acum 2 zile

Parlamentul instituie un mecanism de identificare a utilizatorilor serviciilor mobile preplătite: cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate

/ Acum 2 zile

Temperaturile caniculare pot fi periculoase. Ce recomandă Ministerul Sănătății

/ Acum 2 zile

Deținut decedat după o tentativă de evadare la Judecătoria Strășeni

/ Acum 2 zile

Parlamentul a votat integrarea Republicii Moldova în sistemul european de coordonare a securității sociale

/ Acum 2 zile

Noi garanții pentru părinți la locul de muncă. Concediile de maternitate și paternitate vor fi incluse în stagiul de cotizare la pensie

/ Acum 2 zile

Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate

/ Acum 2 zile

Val de căldură în Republica Moldova: meteorologii au emis Cod galben, portocaliu și roșu de caniculă

/ Acum 2 zile

Igor Grosu invită cetățenii la spectacolul „1946”: „Un eveniment de comemorare și reflecție”

/ Acum 2 zile

Deputații au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor conflictului de pe Nistru

/ Acum 2 zile

Moment de reculegere în Parlament în memoria celor doi polițiști decedați la Sîngerei

/ Acum 2 zile

Trei minori și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară în ultimele 24 de ore

/ Acum 2 zile

FOTO // Schemă de exporturi către entități sancționate din Rusia, descoperită de SIS și PCCOCS. Mărfuri de peste 21 milioane lei, investigate