Un fost conducător al Centrului de excelenţă în construcţii din Chişinău a fost reţinut de CNA
Chişinău, 18 ian. /MOLDPRES/. Un fost director-adjunct al Centrului de excelenţă în construcţii din Chişinău a fost reţinut de CNA fiind bănuit că ar fi pretins de la doi chișinăuieni 22 mii de euro pentru a-i ajuta să soluționeze un litigiu, comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor CNA, fostul funcţionar le-ar fi promis că îi poate ajuta să câştige un proces de judecată, în cadrul căruia se disputa statutul căminului studenţesc nr. 5 din strada Gh. Asachi 71/5. În fapt, locatarii acestui cămin, în mare parte profesori sau studenţi, solicitau în instanţă modificarea statutului imobilului din cămin, aflat în gestiunea Centrului de excelenţă în construcţii, în „bloc de locuit", pentru a putea privatiza încăperile.
Deşi instanţele de fond şi apel au respins demersurile locatarilor, fostul director-adjunct al Centrului ar fi afirmat că are influenţă asupra magistraţilor de la Curtea Supremă de Justiţie şi că i-ar putea convinge să adopte o decizie favorabilă locatarilor căminului. Iar pentru asta le-ar fi cerut 22 mii de euro, întreaga sumă fiind transmisă în trei tranşe.
În cazul dat a fost inițiată o cauză penală pentru trafic de influență, iar dacă va fi găsit vinovat acesta riscă până la șapte ani de închisoare.
Peste 14 600 de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână. Cele mai multe cazuri au fost urgențe cardiovasculare
Armata Națională a dat start instruirii rezerviștilor din acest an
Agenda evenimentelor, marți, 14 iulie
METEO // Ploi izolate și temperaturi de până la +30°C pe 14 iulie
VIDEO // Ministerul Mediului investighează cele trei cazuri de poluare. Gheorghe Hajder: „Vinovații riscă cele mai dure sancțiuni”
VIDEO // Oportunități pentru absolvenții de gimnaziu: Peste 2.600 de locuri bugetare disponibile în învățământul dual
SATUL EUROPEAN // Apă potabilă și un spațiu comunitar modern în comuna Grinăuți
VIDEO // Tinerii profesori se pot înscrie până pe 17 iulie la concursul pentru ocuparea posturilor vacante
FOTO // Au început lucrările la stația regională de epurare și extinderea canalizării din Nisporeni și Vărzărești
Republica Moldova își pregătește specialiștii pentru provocările integrării europene, prin schimb de experienţă cu România
Locuitorii capitalei ar putea achita mai mult pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare: furnizorul a depus la ANRE cerere de majorare a tarifului
FOTO // Digitalizarea serviciilor publice la Ungheni va fi sprijinită de o expertă Microsoft din SUA
Prima ședință de lucru prezidată de Mitropolitul Antonie: Activitatea pastorală și parteneriatele cu instituțiile, printre priorități
Fermierii, îndemnați să ia măsuri împotriva atacurilor mistreților asupra culturilor agricole
Speakerul Igor Grosu: „Deschiderea negocierilor pentru Clusterul „Relații externe” confirmă că reformele dau rezultate”
Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale
FOTO // Vasile Tofan a desfășurat primele consultări cu reprezentanții mediului de afaceri: „Doar o economie care crește poate finanța școli, spitale, drumuri și servicii publice mai bune”
Comisara europeană, Marta Kos, după deschiderea negocierilor privind Clusterul 6: „Republica Moldova este studentul cu cea mai bună performanță din clasa mea”
Negocierile de aderare avansează: Republica Moldova deschide al doilea cluster cu UE
Republica Moldova a deschis negocierile de aderare la UE pentru Clusterul 6 – „Relații externe”. Premierul interimar Eugeniu Osmochescu: „Continuăm să avansăm pe baza meritelor, a reformelor susținute și a încrederii reciproce”
VIDEO // Republica Moldova a deschis negocierile pentru Clusterul 6 de aderare la UE: „Este o zi istorică pentru extinderea UE”
Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare
Moneda comemorativă dedicată savantului de renume internațional, Sergiu Rădăuțanu, a fost înmânată familiei acestuia
Agenda europeană și implementarea Planului de Creștere, discutate la întrevederea dintre Premierul interimar Eugeniu Osmochescu și Comisarul european Valdis Dombrovskis
Profitul net al celor mai mari companii cu capital majoritar de stat a crescut până la nivelul record de peste 2 miliarde de lei în 2025
FOTO // Vasile Tofan, după consultările cu miniștrii interimari: „Îmi doresc un Guvern concentrat pe câteva priorități clare, disciplinat în folosirea banilor publici și evaluat în funcție de rezultate”
Săptămână decisivă pentru noul Guvern: Premierul desemnat Vasile Tofan ar putea anunța vineri componența Cabinetului de miniștri
UE oferă Republicii Moldova un nou pachet de asistență de 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării și rezilienței
VIDEO // Premierul interimar, Eugeniu Osmochescu: „Deschiderea negocierilor pentru clusterul 6 marchează o nouă etapă în procesul de aderare și reflectă progresele înregistrate de țara noastră”
Maia Sandu, de Ziua Națională a Franței: „Suntem mândri să avem această țară printre cei mai apropiați prieteni ai noștri”