Un grup de elevi din Drochia au vizitat Comisia Electorală Centrală
Chişinău, 5 ian. /MOLDPRES/. Un grup de copii din Drochia au întreprins o vizită la autoritatea electorală centrală din Chișinău, transmite MOLDPRES.
Un grup de elevi ai Gimnaziului nr. 2 din Drochia au efectuat o vizită de studiu la Comisia Electorală Centrală unde s-au întâlnit cu vicepreședintele instituției, Pavel Postică.
Oficialul a notat pe rețelele de socializare că le-a vorbit elevilor despre valorile democratice, despre importanța alegerilor într-o societate modernă, despre cât de mult contează implicarea fiecăruia dintre noi la construcția unui stat puternic și prosper, cum își dorește să fie Republica Moldova. "Am salutat entuziasmul cu care acești copii, alegătorii de mâine, vor să cunoască mai multe despre tot ce înseamnă democrație și drepturi ale omului. Meritul aparține profesorilor care cultivă în elevi responsabilitatea și devotamentul civic", a subliniat vicepreședintele CEC.
Vizita elevilor la autoritatea electorală centrală a avut loc în cadrul proiectului „Engleza - catalizator al democrației în școli”, implementat de CICDE - Centrul de Instruire Continuă în Domeniul Electoral, cu sprijinul financiar al Ambasadei SUA la Chișinău.
Foto: CEC
Premii pentru învingătorii Olimpiadei republicane la limba engleză și limba spaniolă
Bărbatul care a provocat un accident cu două decese la Cimișlia va ajunge pe banca acuzaților
Creștinii ortodocși intră în Săptămâna Mare
Agenda evenimentelor, luni, 6 aprilie
FOTO // Două fântâni istorice din ariile protejate ale Republicii Moldova au fost restaurate
VIDEO // Ambasadoarea UE în Moldova, Iwona Piórko s-a întâlnit cu supraviețuitorii regimurilor represive la Centrul „Memoria”
VIDEO // Familie din raionul Soroca, ajutată să-și modernizeze casa printr-un proiect european
Lilia și Viorica, cele mai răspândite prenume inspirate din flori în Moldova
VIDEO // Campania UE „Show Nebun”, premiată pentru impactul în comunicare și informare
VIDEO // Peste 100 de localități din Moldova au beneficiat de iluminat stradal modernizat cu sprijinul UE
FOTO // Campania „Învață în Moldova” a ajuns la Căușeni. Liceeni din sud-estul ţării, ghidați în alegerea profesiei
Primăriile din Republica Moldova sunt invitate să depună proiecte de dezvoltare economică finanţate de UE şi PNUD până pe 17 aprilie
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de felicitare credincioșilor care sărbătoresc astăzi Învierea Domnului
Creștinii ortodocși sărbătoresc astăzi Duminica Floriilor și intrarea Mântuitorului în Ierusalim
Agenția Moody’s îmbunătățește ratingul Moldovei. MDED: țara devine mai atractivă pentru investitori
Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
VIDEO // Reforma RESTART: Angajații sociali care activează în serviciul de „Îngrijire socială la domiciliu” au primit o donație de 2 000 de veste
MEC lansează programul de formare a autorilor de manuale școlare
Prețurile la carburanți, analizate de Parlament în cadrul unor audieri publice
Atenție, călători! Activitatea postului Leova–Bumbăta va fi sistată temporar
Festivalul „DescOperă” va avea loc în cel de-al treilea weekend al lunii iunie la Orheiul Vechi. Trei seri de muzică clasică sub cerul liber
Alertă în sistemul penitenciar: un deținut de la Penitenciarul Lipcani a evadat, însă a fost reținut rapid cu ajutorul unei drone
Un fost polițist a ajuns în vizorul ANI cu averi de milioane nejustificate
FOTO // Drumarii intervin cu lucrări de întreținere și plombare pe traseele naționale
Un lot de 15 tone de semințe de dovleac contaminate a fost oprit la frontieră de ANSA
Locuitorii din raioanele Ungheni și Edineț vor fi consultați de medicii specialiști
Un sistem modern de sterilizare a fost pus în funcțiune la Policlinica de Stat
VIDEO // Escrocherie de aproape 400 de mii de lei la Sângerei: o femeie, reținută în flagrant
Lingouri din aur nedeclarate, depistate la Aeroportul Chișinău
Peste 7300 de tone de carburanți, importate în ultimele zile în Republica Moldova